|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register

Slalom Canoeing ICF World Championships 2017

[Copy link]
 Author| Post time: 29-9-2017 14:57
| Show all posts
Women's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica FOX
114.44
2
Tereza FISEROVA
115.10
3
Kimberley WOODS
115.15
4
Rosalyn LAWRENCE
116.96
5
Eilidh GIBSON
118.11
6
Lucie PRIOUX
118.15
7
Ana SATILA
119.21
8
Polina MUKHGALEEVA
119.43
9
Zulfia SABITOVA
121.39
10
Mallory FRANKLIN
122.65
11
Yanru XU
124.20
12
Eva RIHOVA
124.64
13
Luuka JONES
124.82
14
Noemie FOX
125.09
15
Monika JANCOVA
125.26
16
Andrea HERZOG
127.00
17
Nadine WERATSCHNIG
130.11
18
Alsu MINAZOVA
131.34
19
Monika SKACHOVA
131.85
20
Viktoriia DOBROTVORSKA
133.73
21
Shi CHEN
134.38
22
Lena STOECKLIN
137.48
23
Nuria VILARRUBLA
165.73
24
Viktoria WOLFFHARDT
166.14
25
Viktoriia US
176.67
26
Cecile TIXIER
178.95
27
Aleksandra STACH
179.43
28
Annebel VAN DER KNIJFF
190.39
29
Nina BIZJAK
200.48
30
Claire JACQUET
228.67

 Author| Post time: 29-9-2017 15:00
| Show all posts
Men's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Peter KAUZER
89.28
2
Boris NEVEU
93.27
3
Lucien DELFOUR
93.47
4
Joseph CLARKE
93.74
5
Vit PRINDIS
93.98
6
Alexander GRIMM
94.10
7
Sebastian SCHUBERT
94.40
8
Martin SRABOTNIK
95.08
9
Ondrej TUNKA
95.13
10
Mike DAWSON
95.35
11
Thomas BERSINGER
95.73
12
Pavel EIGEL
95.82
13
Antoine LAUNAY
95.95
14
Maciej OKREGLAK
95.97
15
Martin DOUGOUD
96.27
16
Jakub GRIGAR
96.29
17
Igor TSVIET
96.35
18
Sebastien COMBOT
96.44
19
Jiri PRSKAVEC
96.58
20
Fabian SCHWEIKERT
96.70
21
Zan JAKSE
96.74
22
Isak OHRSTROM
97.28
23
Kazuya ADACHI
97.33
24
Andrej MALEK
97.47
25
Martin HALCIN
98.44
26
Mathieu BIAZIZZO
98.64
27
David LLORENTE
98.68
28
Bradley FORBES-CRYANS
98.83
29
Samuel HERNANZ
98.99
30
Christopher BOWERS
99.93
31
Erik HOLMER
100.77
32
Dariusz POPIELA
101.55
33
Felix OSCHMAUTZ
102.41
34
Zeno IVALDI
102.91
35
Giovanni DE GENNARO
104.07
36
Kazuki YAZAWA
106.28
37
Matthias WEGER
107.01
38
Joan CRESPO
107.71
39
Jakob WEGER
107.78
40
Pedro DA SILVA
148.98

 Author| Post time: 29-9-2017 16:53
| Show all posts
Men's C2
Non-Olympic Event

Final Results

France
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu

105.30

Slovakia
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter

105.37

Germany
BEHLING Robert
BECKER Thomas

106.15

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
106.34
5
SCIANIMANICO Nicolas
CAILHOL Hugo
107.53
6
POCHWALA Marcin
SZCZEPANSKI Piotr
107.83
7
CAMPORESI Pietro
FERRARI Niccolo
109.18
8
KUCERA Tomas
BATIK Jan
118.15
9
MARZO Daniel
PEREZ Jesus
121.29
10
HOCHSCHORNER Pavol
HOCHSCHORNER Peter
217.56

 Author| Post time: 29-9-2017 17:00
| Show all posts
Women's C1
Final Results

FRANKLIN Mallory
109.09

FISEROVA Tereza
113.21

SATILA Ana
114.29

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Eilidh GIBSON
116.62
5
Rosalyn LAWRENCE
117.73
6
Jessica FOX
119.72
7
Lucie PRIOUX
121.08
8
Kimberley WOODS
124.83
9
Zulfia SABITOVA
143.93
10
Polina MUKHGALEEVA
434.54

 Author| Post time: 29-9-2017 17:32
| Show all posts
Men's K1
Final Results

TUNKA Ondrej
91.84

PRINDIS Vit
91.86

KAUZER Peter
92.13

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Sebastian SCHUBERT
92.37
5
Boris NEVEU
92.51
6
Joseph CLARKE
93.34
7
Mike DAWSON
98.80
8
Lucien DELFOUR
143.26
9
Martin SRABOTNIK
145.76
10
Alexander GRIMM
150.06

 Author| Post time: 30-9-2017 11:37
| Show all posts
Women's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fiona PENNIE
101.90
2
Ricarda FUNK
102.49
3
Corinna KUHNLE
103.12
4
Lisa FRITSCHE
103.78
5
Katerina KUDEJOVA
104.34
6
Marie-Zelia LAFONT
104.65
7
Rosalyn LAWRENCE
104.69
8
Jana DUKATOVA
105.11
9
Luuka JONES
105.13
10
Jessica FOX
105.40
11
Maialen CHOURRAUT
105.47
12
Viktoria WOLFFHARDT
106.30
13
Ekaterina PEROVA
106.94
14
Jasmin SCHORNBERG
107.40
15
Ana SATILA
107.97
16
Eva TERCELJ
108.04
17
Marta KHARITONOVA
108.73
18
Martina WEGMAN
109.05
19
Ursa KRAGELJ
109.45
20
Mallory FRANKLIN
110.34
21
Ye REN
110.35
22
Tong LI
111.45
23
Stefanie HORN
111.46
24
Lucie BAUDU
111.78
25
Natalia PACIERPNIK
112.72
26
Joanna MEDON
113.22
27
Klaudia ZWOLINSKA
113.31
28
Elena KALISKA
114.28
29
Irati GOIKOETXEA
170.59
30
Carole BOUZIDI
221.87

 Author| Post time: 30-9-2017 12:20
| Show all posts
Men's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sideris TASIADIS
97.73
2
Anze BERCIC
98.52
3
Denis GARGAUD CHANUT
98.62
4
Michal MARTIKAN
98.85
4
Roberto COLAZINGARI
98.85
6
Benjamin SAVSEK
99.08
7
Alexander SLAFKOVSKY
99.46
8
Franz ANTON
99.47
9
Edern LE RUYET
99.63
10
Takuya HANEDA
99.83
10
Ander ELOSEGI
99.83
12
Martin THOMAS
100.13
13
Matej BENUS
100.60
14
Adam BURGESS
100.79
15
Miquel TRAVE
101.03
16
David FLORENCE
102.27
17
Nico BETTGE
102.33
18
Cameron SMEDLEY
102.87
19
Vitezslav GEBAS
103.21
20
Kirill SETKIN
104.15
21
Grzegorz HEDWIG
104.80
22
Piotr SZCZEPANSKI
105.51
23
Ryan WESTLEY
105.72
24
Yves BOURHIS
105.80
25
Felipe BORGES
108.14
26
Zachary LOKKEN
115.19
27
Raffaello IVALDI
156.22
28
Stefano CIPRESSI
156.28
29
Daniel MARZO
156.34
30
Michal JANE
208.88

 Author| Post time: 30-9-2017 16:06
| Show all posts
Women's K1
Final Results

FOX Jessica
97.14

DUKATOVA Jana
101.76

FUNK Ricarda
102.62

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Luuka JONES
107.20
5
Katerina KUDEJOVA
108.11
6
Lisa FRITSCHE
108.91
7
Rosalyn LAWRENCE
110.16
8
Marie-Zelia LAFONT
114.19
9
Corinna KUHNLE
154.31
10
Fiona PENNIE
158.42

 Author| Post time: 30-9-2017 16:21
| Show all posts
Men's C1
Final Results

SAVSEK Benjamin
94.81

SLAFKOVSKY Alexander
96.29

MARTIKAN Michal
98.23

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Edern LE RUYET
99.31
5
Roberto COLAZINGARI
100.01
6
Sideris TASIADIS
100.03
7
Takuya HANEDA
100.07
8
Ander ELOSEGI
100.19
9
Franz ANTON
102.02
10
Denis GARGAUD CHANUT
106.92
11
Anze BERCIC
148.56

 Author| Post time: 1-10-2017 13:18
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Trial Run Results
The 1st Athlete from each Nation and the best unqualified Athletes until a total of 32 Athletes is reached will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Luuka JONES
62.09
2
Tereza FISEROVA
65.65
3
Caroline TROMPETER
65.93
4
Lucie BAUDU
66.20
5
Amalie HILGERTOVA
66.48
6
Selina JONES
66.69
7
Rosalyn LAWRENCE
66.89
8
Marie-Zelia LAFONT
67.82
9
Polina MUKHGALEEVA
67.85
10
Ajda NOVAK
68.99
11
Lena TEUNISSEN
70.69
12
Ana SATILA
70.86
13
Omira ESTACIA NETA
72.34
14
Mariann SAETHER
74.36
15
Kseniia KRYLOVA
78.24
16
Beatrice ALDUCCI
84.69
17
Tracy HINES
89.21
18
Haley DANIELS
93.20
19
Florence MAHEU
93.59
20
Sara Timea SEPRENYI
DNF
Kate ECKHARDT
DSQ
Martina WEGMAN
DSQ
Jahanvi SHRIVASTAVA
DSQ
Lisa MAENPAA
DSQ
Marina MUZAFFA
DSQ
Maria Clara GIAI PRON
DNS
Celia JODAR
DNS
Thatchaporn PORNCHAI
DNS
Seu JACOBI
DNS
Roxana RAZEGHIAN
DNS
Kristina PETROVIC
DNS
Jen-Yu LIU
DNS
Sandra DE UGARTE PUGA
DNS
Wei-Han CHEN
DNS

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

4-4-2020 05:32 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list