|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Slalom Canoeing ICF World Championships 2017

[Copy link]
Post time: 24-9-2017 10:16
| Show all posts |Read mode
Slalom Canoeing ICF World Championships 2017

Pau (FRA) - 26 September 2017 - 1 October 2017




Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Tuesday, September 26th
09:00 Men's Team C1
09:35 Women's Team K1
10:12 Men's Team K1
11:09 Women's Team C1
11:32 Men's Team C2


Wednesday, September 27th
09:15 Men's C2 Heats, Run 1
09:37 Women's C1 Heats, Run 1
10:32 Men's K1 Heats, Run 1
12:50 Men's C2 Heats, Run 2
12:57 Women's C1 Heats, Run 2
13:32 Men's K1 Heats, Run 2


Thursday, September 28th
09:15 Women's K1 Heats, Run 1
10:32 Men's C1 Heats, Run 1
12:00 Mixed C2 Semifinal
12:15 Women's K1 Heats, Run 2
13:17 Men's C1 Heats, Run 2
14:25 Mixed C2 Final


Friday, September 29th
12:07 Men's C2 Semifinal
12:45 Women's C1 Semifinal
14:02 Men's K1 Semifinal
16:37 Men's C2 Final
17:12 Women's C1 Final
17:47 Men's K1 Final


Saturday, September 30th
10:33 Women's K1 Semifinal
11:38 Men's C1 Semifinal
15:22 Women's K1 Final
16:09 Men's C1 Final


Sunday, October 1st
10:30 Women's K1 Slalom Cross Trial Run
10:50 Men's K1 Slalom Cross Trial Run
12:15 Women's K1 Slalom Cross Round of 16
12:56 Men's K1 Slalom Cross Round of 16
15:13 Women's K1 Slalom Cross Quarterfinals
15:31 Men's K1 Slalom Cross Quarterfinals
15:49 Women's K1 Slalom Cross Semifinals
15:58 Men's K1 Slalom Cross Semifinals
16:07 Women's K1 Slalom Cross Final
16:11 Men's K1 Slalom Cross Final
 Author| Post time: 24-9-2017 10:19
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Czech Republic
3
2
3
8
2
France
3
2
1
6
3
Germany
2
1
2
5
4
Great Britain
2
1
0
3
5
Slovakia
1
3
2
6
6
Australia
1
1
1
3
7
Slovenia
1
0
2
3
8
Brazil
0
1
1
2
9
Austria
0
1
0
1
9
Italy
0
1
0
1
11
New Zealand
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
13
13
13
39


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Czech Republic
1
2
0
3
2
Slovenia
1
0
1
2
3
Australia
1
0
0
1
3
Great Britain
1
0
0
1
5
Slovakia
0
2
1
3
6
Brazil
0
0
1
1
6
Germany
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
4
4
4
12

 Author| Post time: 26-9-2017 15:27
| Show all posts
Men's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Slovakia
BENUS Matej
SLAFKOVSKY Alexander
MARTIKAN Michal

95.44

Great Britain
WESTLEY Ryan
FLORENCE David
BURGESS Adam

98.44

France
GARGAUD CHANUT Denis
THOMAS Martin
LE RUYET Edern

98.72

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TASIADIS Sideris
BETTGE Nico
ANTON Franz
99.23
5
SAVSEK Benjamin
BOZIC Luka
BERCIC Anze
99.64
6
ELOSEGI Ander
TRAVE Miquel
MARZO Daniel
99.99
7
BORROWS Ian
CARTER Tristan
WATKINS Daniel
105.81
8
SMEDLEY Cameron
POMEROY Spencer
LAVIOLETTE Yannick
107.03
9
BORGES Felipe
CORREA Charles
CURCEL Leonardo
109.05
10
LHOTA Matyas
GEBAS Vitezslav
JANE Michal
111.00
11
KOECHLIN Thomas
WERRO Simon
CHIARELLO Gelindo
118.05
12
SETKIN Kirill
MAXIMOV Vitaly
KHRAMTSOV Dmitrii
118.17
13
GIBB Benjamin
WASHER Patrick
HIGGINS Shaun
141.86
14
COLAZINGARI Roberto
IVALDI Raffaello
CIPRESSI Stefano
153.59
15
EICHFELD Casey
LOKKEN Zachary
LONG Tren
162.56
HEDWIG Grzegorz
SZTUBA Kacper
SZCZEPANSKI Piotr
DNF

 Author| Post time: 26-9-2017 16:12
| Show all posts
Women's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

Germany
SCHORNBERG Jasmin
FUNK Ricarda
FRITSCHE Lisa

103.60

Austria
KUHNLE Corinna
LEITNER Lisa
WOLFFHARDT Viktoria

103.80

Australia
FOX Jessica
LAWRENCE Rosalyn
ECKHARDT Kate

108.44

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LAFONT Marie-Zelia
BOUZIDI Carole
BAUDU Lucie
108.46
5
CHOURRAUT Maialen
MARTINEZ Marta
GOIKOETXEA Irati
109.07
6
KUDEJOVA Katerina
GALUSKOVA Karolina
HILGERTOVA Amalie
109.39
7
DUKATOVA Jana
KALISKA Elena
MINTALOVA Eliska
110.11
8
YAZAWA Aki
TAKESHITA Yuriko
ITO Yoshika
111.52
9
TEUNISSEN Lena
WEGMAN Martina
LEENDERS Claudia
114.50
10
LI Tong
REN Ye
YAN Jiahua
116.86
11
MAHEU Florence
GROENEVELD Jessica
BETTERIDGE Lois
119.52
12
KHARITONOVA Marta
KRYLOVA Kseniia
PEROVA Ekaterina
120.70
13
MEDON Joanna
ZWOLINSKA Klaudia
PACIERPNIK Natalia
125.27
14
KRAGELJ Ursa
TERCELJ Eva
NOVAK Ajda
128.96
15
JONES Luuka
RANDLE Kensa
WILLIAMS Courtney
138.82
16
PENNIE Fiona
FRANKLIN Mallory
WOODS Kimberley
156.09
17
IFARRAGUERRI Anna Maria
DAVIS Avery
JACOBI Seu
213.77

 Author| Post time: 26-9-2017 16:39
| Show all posts
Men's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

Czech Republic
PRSKAVEC Jiri
TUNKA Ondrej
PRINDIS Vit

93.06

France
NEVEU Boris
BIAZIZZO Mathieu
COMBOT Sebastien

94.07

Slovenia
KAUZER Peter
SRABOTNIK Martin
JAKSE Zan

94.41

Rank
Athletes
Nation
Result
4
OHRSTROM Isak
HOLMER Erik
WAHLEN Fredrik
95.92
5
SCHUBERT Sebastian
GRIMM Alexander
SCHWEIKERT Fabian
96.89
6
EIGEL Pavel
GUBENKO Nikita
MAYMISTOV Sergey
97.28
7
HERNANZ Samuel
CRESPO Joan
LLORENTE David
97.37
8
GRIGAR Jakub
HALCIN Martin
MALEK Andrej
98.76
9
QUAN Xin
HUANG Guanguang
YUAN Tao
100.91
10
BERSINGER Thomas
ROSSI Lucas
CORTEZ Geronimo
100.97
11
CLARKE Joseph
BOWERS Christopher
FORBES-CRYANS Bradley
100.98
12
DE GENNARO Giovanni
IVALDI Zeno
WEGER Jakob
101.36
13
SILVA Ivan
ALVARENGA Frederico
LAUNAY Antoine
102.23
14
GILBERT Callum
BUTCHER Finn
DAWSON Mike
103.32
15
DA SILVA Pedro
MAPELLI Guilherme
SOARES Renan
103.45
16
LEITNER Mario
OSCHMAUTZ Felix
WEGER Matthias
103.76
17
DELFOUR Lucien
DRAPER Warwick
MERRITT Jaxon
104.38
18
DOBY Mathieu
KRIESINGER Ingo
SLEEBUS Axel
105.52
19
SMOLEN Michal
WESTFALL Tyler
LOKKEN Zachary
110.15
20
MIRCHEVSKI Borche
NEBIOVSKI Enis
ZLATAROV Aleksandar
116.64
21
POPIELA Dariusz
POLACZYK Mateusz
OKREGLAK Maciej
145.47
22
DOUGOUD Martin
WERRO Lukas
CHIARELLO Gelindo
155.59
23
PENA ASTORGA Aaron
MENDEZ Luis
FONSECA DIAZ Axel
174.60
24
SOUDI Mathis
CHAKIR Issam
JODAR Celia
185.85
25
LEE Dongheon
BAE Minwoo
BAK Jaehyoung
551.35
POTOCNY Marcel
RACZ Koppany
SEPRENYI Sara Timea
DNF
TAYLER Michael
FORD David
SMEDLEY Cameron
DSQ

 Author| Post time: 26-9-2017 16:51
| Show all posts
Women's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Great Britain
WOODS Kimberley
FRANKLIN Mallory
GIBSON Eilidh

117.63

Australia
FOX Jessica
FOX Noemie
LAWRENCE Rosalyn

119.28

Czech Republic
FISEROVA Tereza
JANCOVA Monika
RIHOVA Eva

122.75

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VILARRUBLA Nuria
OLAZABAL Klara
VAN DER KNIJFF Annebel
123.81
5
JACQUET Claire
PRIOUX Lucie
TIXIER Cecile
125.48
6
MUKHGALEEVA Polina
SABITOVA Zulfia
MINAZOVA Alsu
128.90
7
HERZOG Andrea
STOECKLIN Lena
OHMAYER Birgit
129.00
8
SKACHOVA Monika
GLEJTEKOVA Simona
MACEKOVA Simona
129.65
9
CHEN Shi
ZHANG Jinjie
XU Yanru
188.43
10
YAZAWA Aki
YAGI Airi
SATO Ayano
252.86

 Author| Post time: 26-9-2017 17:03
| Show all posts
Men's Team C2
Non-Olympic Event

Final Results

France
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu
PICCO Pierre
BISO Hugo
SCIANIMANICO Nicolas
CAILHOL Hugo

104.99

Germany
BEHLING Robert
BECKER Thomas
MUELLER Kai
MUELLER Kevin
ANTON Franz
BENZIEN Jan

106.80

Slovakia
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter
KUCERA Tomas
BATIK Jan
HOCHSCHORNER Pavol
HOCHSCHORNER Peter

108.16

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KARLOVSKY Ondrej
JANE Jakub
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
KOPLIK Tomas
VRZAN Jakub
108.79

 Author| Post time: 27-9-2017 18:55
| Show all posts
Men's C2
Non-Olympic Event

Heats, Run 1 Results
The Top 15 Teams will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
90.04
2
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter
90.85
3
KARLOVSKY Ondrej
JANE Jakub
91.25
4
SCIANIMANICO Nicolas
CAILHOL Hugo
91.47
5
KUCERA Tomas
BATIK Jan
93.00
6
PICCO Pierre
BISO Hugo
93.32
7
POCHWALA Marcin
SZCZEPANSKI Piotr
93.36
8
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu
93.74
9
ANTON Franz
BENZIEN Jan
94.42
10
WERRO Lukas
WERRO Simon
95.72
11
KOPLIK Tomas
VRZAN Jakub
95.73
12
CAMPORESI Pietro
FERRARI Niccolo
97.63
13
MUELLER Kai
MUELLER Kevin
98.05
14
HOCHSCHORNER Pavol
HOCHSCHORNER Peter
100.92
15
SARASOLA ARRIZABALAGA Mikel
GOIKOETXEA ASTABURUAGA Aitor
112.52
16
BEHLING Robert
BECKER Thomas
145.01
17
MARZO Daniel
PEREZ Jesus
166.32
18
FERNANDEZ Luis
CASTRO PEREIRA Brais
277.02

 Author| Post time: 27-9-2017 18:59
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Mallory FRANKLIN
95.52
2
Claire JACQUET
97.11
3
Nuria VILARRUBLA
97.68
4
Kimberley WOODS
98.36
5
Jessica FOX
99.59
6
Nadine WERATSCHNIG
99.60
7
Eva RIHOVA
100.38
8
Viktoria WOLFFHARDT
100.43
9
Alsu MINAZOVA
100.96
10
Viktoriia US
101.27
11
Annebel VAN DER KNIJFF
101.54
12
Luuka JONES
101.67
13
Ana SATILA
101.69
14
Rosalyn LAWRENCE
102.29
15
Andrea HERZOG
102.35
16
Monika JANCOVA
102.36
17
Cecile TIXIER
102.66
18
Tereza FISEROVA
103.15
19
Polina MUKHGALEEVA
103.66
20
Lucie PRIOUX
104.76
21
Noemie FOX
106.62
22
Lena STOECKLIN
106.82
23
Klara OLAZABAL
109.18
24
Zulfia SABITOVA
109.43
25
Alja KOZOROG
109.64
26
Aki YAZAWA
110.93
27
Nina BIZJAK
112.39
28
Aleksandra STACH
112.63
29
Birgit OHMAYER
112.76
30
Shi CHEN
112.86
31
Eilidh GIBSON
113.13
32
Yanru XU
113.90
33
Viktoriia DOBROTVORSKA
117.72
34
Oceane BAYLACQ
122.21
35
Kelly TRAVERS
124.15
36
Airi YAGI
126.60
37
Xeniya KONDRATENKO
128.40
38
Wei-Han CHEN
129.34
39
Lois BETTERIDGE
129.91
40
Jinjie ZHANG
131.58
41
Omira ESTACIA NETA
131.74
42
Haley DANIELS
131.76
43
Caoimhe O'FERRALL
132.69
44
Simona GLEJTEKOVA
134.73
45
Laura PELLICER CHICA
145.26
46
Tracy HINES
148.13
47
Simona MACEKOVA
155.06
48
Atcharaporn DUANGLAWA
158.27
49
Monika SKACHOVA
164.60
Ayano SATO
DSQ
Monica DORIA VILARRUBLA
DNS

 Author| Post time: 27-9-2017 19:06
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Joseph CLARKE
77.90
2
Vit PRINDIS
78.44
3
Samuel HERNANZ
78.59
4
Martin DOUGOUD
78.76
5
Pedro DA SILVA
79.05
6
Joan CRESPO
79.15
7
Jakob WEGER
79.16
7
Christopher BOWERS
79.16
9
Andrej MALEK
79.46
10
Kazuya ADACHI
79.55
11
Martin SRABOTNIK
79.80
12
Boris NEVEU
79.93
13
Jiri PRSKAVEC
80.41
14
Mathieu BIAZIZZO
80.71
15
Felix OSCHMAUTZ
80.77
16
Mike DAWSON
81.02
17
Maciej OKREGLAK
81.09
18
Pavel EIGEL
81.14
18
Igor TSVIET
81.14
20
Giovanni DE GENNARO
81.24
20
Thomas BERSINGER
81.24
22
Kazuki YAZAWA
82.03
22
Matthias WEGER
82.03
24
Sebastian SCHUBERT
82.04
25
Bradley FORBES-CRYANS
82.33
26
Peter KAUZER
82.51
27
Jakub GRIGAR
82.66
28
Erik HOLMER
82.75
29
Isak OHRSTROM
82.80
30
Lucien DELFOUR
82.82
31
Zeno IVALDI
82.99
32
Alexander GRIMM
83.12
33
Martin HALCIN
83.37
34
Ondrej TUNKA
83.53
35
Gelindo CHIARELLO
83.68
36
Dariusz POPIELA
83.86
37
Marcel POTOCNY
83.99
38
Fabian SCHWEIKERT
84.10
39
Mario LEITNER
84.23
40
Renan SOARES
84.49
41
Callum GILBERT
84.56
42
Taku YOSHIDA
85.04
43
Ren KORPES
85.27
44
Michael TAYLER
85.36
45
David FORD
85.58
46
Fredrik WAHLEN
86.00
47
Michal SMOLEN
86.31
48
Tao YUAN
86.43
49
Mathieu DOBY
86.51
50
Mateusz POLACZYK
86.92
51
Zan JAKSE
87.38
52
David LLORENTE
87.69
52
Geronimo CORTEZ
87.69
54
Finn BUTCHER
87.76
55
Warwick DRAPER
88.78
56
Ivan SILVA
89.26
57
Tyler WESTFALL
89.96
58
Mathis SOUDI
90.27
59
Xin QUAN
91.82
60
Sergey MAYMISTOV
92.03
61
Guilherme MAPELLI
92.25
62
Ingo KRIESINGER
92.54
63
Lucas ROSSI
92.65
64
Panagiotis ZISEKAS
93.20
65
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
94.60
66
Eoin TEAGUE
95.60
67
Suworna HELLARD
96.68
68
Enis NEBIOVSKI
98.02
69
Axel SLEEBUS
98.66
70
Martin STANOVSKY
99.10
71
Borche MIRCHEVSKI
99.81
72
Cunguang HUANG
101.13
73
Koppany RACZ
101.30
74
Gokul FLAGEUL
103.46
75
Arnaldo CESPEDES PEREZ
104.56
76
Paitas NGAMSANGA
107.76
77
Dag SANDVIK
108.96
78
Elias Bergseth AABOEN
108.99
79
Cade RYAN
110.87
80
Axel FONSECA DIAZ
112.69
81
Jaehyeong BAK
128.34
82
Sebastien COMBOT
128.88
83
Antoine LAUNAY
129.65
84
Maarten HERMANS
132.84
85
Lukas WERRO
134.51
86
Ritvars CELMINS
138.49
87
Jaxon MERRITT
139.04
88
Mustafa Arda ACAR
146.21
89
Jean Pierre BOURHIS
147.49
90
Luis MENDEZ
148.76
91
Djanibek TEMIRGALIEV
151.29
92
Aleksandar ZLATAROV
156.30
93
Luis GRANIZO
173.09
94
Nikita GUBENKO
184.52
95
Minwoo BAE
189.98
96
Frederico ALVARENGA
190.80
97
Dongheon LEE
221.91
98
Mel GASSOU
223.14
99
Maksim SERDITOV
230.34
100
Alejandro TAMES
236.77
101
Toms KARLIVANS
254.26
102
Mohamad Nazrin NAJIB
269.48
103
Leeroy GANIISH
1185.32

 Author| Post time: 27-9-2017 19:13
| Show all posts
Men's C2
Non-Olympic Event

Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BEHLING Robert
BECKER Thomas
94.17
2
MARZO Daniel
PEREZ Jesus
98.72
3
FERNANDEZ Luis
CASTRO PEREIRA Brais
121.50

 Author| Post time: 27-9-2017 19:15
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Eilidh GIBSON
100.63
2
Noemie FOX
104.71
3
Lena STOECKLIN
106.56
4
Shi CHEN
106.70
5
Nina BIZJAK
106.72
6
Aleksandra STACH
107.21
7
Yanru XU
108.03
8
Zulfia SABITOVA
110.27
9
Monika SKACHOVA
110.28
10
Viktoriia DOBROTVORSKA
110.93
11
Birgit OHMAYER
111.39
12
Klara OLAZABAL
112.04
13
Alja KOZOROG
112.16
14
Simona MACEKOVA
112.92
15
Laura PELLICER CHICA
113.99
16
Simona GLEJTEKOVA
114.76
17
Haley DANIELS
118.91
18
Wei-Han CHEN
120.47
19
Lois BETTERIDGE
124.35
20
Kelly TRAVERS
126.97
21
Omira ESTACIA NETA
129.31
22
Jinjie ZHANG
130.89
23
Oceane BAYLACQ
133.96
24
Xeniya KONDRATENKO
139.94
25
Ayano SATO
141.47
26
Airi YAGI
149.09
27
Caoimhe O'FERRALL
157.82
28
Tracy HINES
170.33
29
Aki YAZAWA
208.28
30
Atcharaporn DUANGLAWA
267.26
Monica DORIA VILARRUBLA
DNS

 Author| Post time: 27-9-2017 19:26
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sebastien COMBOT
79.25
2
Alexander GRIMM
79.66
3
Martin HALCIN
79.90
4
Antoine LAUNAY
79.95
5
Dariusz POPIELA
80.02
6
Zeno IVALDI
80.72
7
Ondrej TUNKA
80.78
8
Zan JAKSE
80.89
9
Fabian SCHWEIKERT
81.34
10
David LLORENTE
81.86
11
Lukas WERRO
82.10
12
Mathieu DOBY
82.60
13
Xin QUAN
82.60
14
Michal SMOLEN
82.84
15
Cunguang HUANG
83.12
16
Warwick DRAPER
83.61
17
Maarten HERMANS
83.96
18
Gelindo CHIARELLO
86.55
19
Ivan SILVA
86.92
20
Tyler WESTFALL
87.99
21
Geronimo CORTEZ
89.07
22
Suworna HELLARD
89.52
23
Mateusz POLACZYK
89.80
24
Nikita GUBENKO
90.87
25
Axel SLEEBUS
90.93
26
Lucas ROSSI
91.78
27
Mustafa Arda ACAR
92.14
28
Sergey MAYMISTOV
92.24
29
Eoin TEAGUE
92.55
30
Panagiotis ZISEKAS
92.72
31
Callum GILBERT
92.98
32
Djanibek TEMIRGALIEV
93.77
33
Tao YUAN
94.25
34
Ritvars CELMINS
95.72
35
David FORD
97.93
36
Fredrik WAHLEN
98.96
37
Arnaldo CESPEDES PEREZ
100.27
38
Renan SOARES
101.47
39
Jean Pierre BOURHIS
101.55
40
Koppany RACZ
103.90
41
Enis NEBIOVSKI
104.01
42
Dag SANDVIK
105.33
43
Luis MENDEZ
105.99
44
Aleksandar ZLATAROV
107.44
45
Guilherme MAPELLI
108.97
46
Elias Bergseth AABOEN
114.40
47
Jaehyeong BAK
118.02
48
Mohamad Nazrin NAJIB
118.10
49
Borche MIRCHEVSKI
121.62
50
Martin STANOVSKY
132.36
51
Mathis SOUDI
136.77
52
Ren KORPES
136.93
53
Mario LEITNER
137.13
54
Jaxon MERRITT
137.36
55
Finn BUTCHER
141.01
56
Marcel POTOCNY
141.10
57
Cade RYAN
143.12
58
Ingo KRIESINGER
143.93
59
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
148.38
60
Toms KARLIVANS
152.14
61
Gokul FLAGEUL
153.27
62
Alejandro TAMES
153.28
63
Paitas NGAMSANGA
162.83
64
Axel FONSECA DIAZ
164.56
65
Mel GASSOU
173.37
66
Taku YOSHIDA
185.00
67
Dongheon LEE
186.94
68
Michael TAYLER
192.94
69
Luis GRANIZO
219.32
70
Frederico ALVARENGA
246.34
71
Maksim SERDITOV
630.88
72
Leeroy GANIISH
919.48
Minwoo BAE
DNS

 Author| Post time: 28-9-2017 15:10
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fiona PENNIE
86.41
2
Ricarda FUNK
86.76
3
Marie-Zelia LAFONT
87.31
4
Corinna KUHNLE
88.48
5
Maialen CHOURRAUT
88.85
6
Jessica FOX
88.99
7
Ekaterina PEROVA
89.48
8
Stefanie HORN
89.64
9
Natalia PACIERPNIK
89.91
10
Lucie BAUDU
90.09
11
Katerina KUDEJOVA
90.45
12
Luuka JONES
90.65
13
Rosalyn LAWRENCE
90.71
14
Lisa FRITSCHE
90.88
15
Viktoria WOLFFHARDT
90.97
16
Klaudia ZWOLINSKA
91.16
17
Jasmin SCHORNBERG
91.32
18
Elena KALISKA
91.37
19
Carole BOUZIDI
91.50
20
Martina WEGMAN
91.69
21
Jana DUKATOVA
92.15
22
Mallory FRANKLIN
92.56
23
Amalie HILGERTOVA
93.02
24
Ursa KRAGELJ
93.07
25
Yuriko TAKESHITA
93.09
26
Marta MARTINEZ
93.55
27
Viktoriia US
93.58
28
Lisa LEITNER
93.82
29
Maria Clara GIAI PRON
94.73
30
Eva TERCELJ
95.87
31
Tong LI
96.01
32
Marta KHARITONOVA
96.23
33
Claudia LEENDERS
96.44
34
Ana SATILA
97.46
35
Joanna MEDON
97.50
36
Kimberley WOODS
97.72
37
Florence MAHEU
99.27
38
Ajda NOVAK
100.16
39
Kseniia KRYLOVA
100.80
40
Jiahua YAN
102.32
41
Oceane BAYLACQ
103.13
42
Aki YAZAWA
103.20
43
Jessica GROENEVELD
104.49
44
Xeniya KONDRATENKO
106.38
45
Anna Maria IFARRAGUERRI
107.12
46
Eliska MINTALOVA
108.45
47
Kensa RANDLE
109.63
48
Karolina GALUSKOVA
113.72
49
Celia JODAR
117.13
50
Roxana RAZEGHIAN
120.98
51
Courtney WILLIAMS
121.34
51
Avery DAVIS
121.34
53
Atcharaporn DUANGLAWA
125.94
54
Lois BETTERIDGE
131.38
55
Ye REN
138.21
56
Kate ECKHARDT
140.50
57
Omira ESTACIA NETA
145.51
58
Irati GOIKOETXEA
145.72
59
Lena TEUNISSEN
147.07
60
Lisa MAENPAA
147.44
61
Yoshika ITO
152.84
62
Jen-Yu LIU
173.08
63
Kristina PETROVIC
191.68
64
Thatchaporn PORNCHAI
197.91
65
Seu JACOBI
242.07
66
Marina MUZAFFA
467.82
67
Sandra DE UGARTE PUGA
732.72
Jahanvi SHRIVASTAVA
DNF
Laura PELLICER CHICA
DSQ
Mariann SAETHER
DSQ
Sara Timea SEPRENYI
DSQ
Monica DORIA VILARRUBLA
DNS
Amanda FAGERLUND
DNS

 Author| Post time: 28-9-2017 15:15
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Denis GARGAUD CHANUT
83.68
2
Benjamin SAVSEK
84.36
3
Raffaello IVALDI
84.68
4
Edern LE RUYET
84.94
5
Ander ELOSEGI
85.37
6
Piotr SZCZEPANSKI
85.64
7
Adam BURGESS
85.96
8
Kirill SETKIN
86.08
9
Michal MARTIKAN
86.35
10
Ryan WESTLEY
86.60
11
Anze BERCIC
86.96
12
Martin THOMAS
87.08
13
Alexander SLAFKOVSKY
87.25
14
Roberto COLAZINGARI
87.36
15
Daniel MARZO
87.42
16
Stefano CIPRESSI
87.52
17
Zachary LOKKEN
87.61
18
Cameron SMEDLEY
87.63
19
Grzegorz HEDWIG
88.03
20
Takuya HANEDA
88.44
21
Sideris TASIADIS
88.47
22
Michal JANE
88.48
23
Luka BOZIC
88.55
24
David FLORENCE
88.59
25
Matija MARINIC
88.69
26
Shota SASAKI
89.06
27
Casey EICHFELD
89.16
28
Spencer POMEROY
89.40
29
Vitezslav GEBAS
89.45
30
Simon WERRO
89.61
31
Sebastian ROSSI
90.14
32
Felipe BORGES
90.21
33
Dmitrii KHRAMTSOV
90.30
34
Miquel TRAVE
90.49
35
Franz ANTON
90.82
36
Matyas LHOTA
91.59
37
Jake COCHRANE
91.82
38
Daniel WATKINS
92.02
39
Ian BORROWS
92.54
40
Leonardo CURCEL
92.57
41
Tren LONG
92.98
42
Jean Pierre BOURHIS
93.04
43
Vitaly MAXIMOV
93.55
44
Jiaxin ZHENG
93.58
45
Yves BOURHIS
94.22
46
Nico BETTGE
94.37
47
Jianming SHU
94.87
48
Patrick WASHER
95.86
49
Yannick LAVIOLETTE
96.01
50
Gelindo CHIARELLO
96.16
51
Alibek TEMIRGALIEV
96.51
52
Kacper SZTUBA
101.57
53
Mathieu DOBY
101.88
54
Panagiotis ZISEKAS
105.71
55
Issam CHAKIR
107.87
56
Vladyslav HUMENIUK
111.89
57
Adil AMANBAYEV
115.17
58
Vadym MUSEVYCH
126.63
59
Terence Benjamin SARAMANDIF
134.51
60
Jergus BADURA
139.36
61
Thomas KOECHLIN
139.93
62
Charles CORREA
140.41
63
Matej BENUS
140.59
64
Liam JEGOU
141.55
65
Benjamin GIBB
144.98
66
Alexandr KULIKOV
145.35
67
Frederico ALVARENGA
147.48
68
Sandile MAKUBO
148.41
69
Tristan CARTER
149.79
70
Shaun HIGGINS
151.29
71
Yutthakan CHAIDET
171.31
72
Kriss OZOLS
176.25
73
Michel BERT
195.36
74
Amir REZANEJAD HASSANJANI
280.89
Jose SILVA
DSQ
Beomsoo KIM
DNS

 Author| Post time: 28-9-2017 15:26
| Show all posts
Mixed C2
Non-Olympic Event
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HENRY Margaux
PRIGENT Yves
103.56
2
FISEROVA Tereza
JANE Jakub
103.64
3
VOJTOVA Veronika
MASEK Jan
109.17
4
STACH Aleksandra
POCHWALA Marcin
111.14
5
FERRARI Niccolo
HORN Stefanie
111.48
6
MACEKOVA Simona
BATIK Jan
114.83
7
MINAZOVA Alsu
OBRAZTSOV Maxim
122.40
8
XU Yanru
ZHENG Jiaxin
127.91
9
HUG Angele
ROISIN Theo
130.50
10
CHEN Shi
SHU Jianming
131.01
11
PRIGENT Camille
QUEMENEUR Malo
140.53

 Author| Post time: 28-9-2017 15:30
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marta KHARITONOVA
86.16
2
Ana SATILA
87.97
3
Irati GOIKOETXEA
89.10
4
Ursa KRAGELJ
89.50
5
Jana DUKATOVA
90.20
6
Joanna MEDON
90.24
7
Tong LI
90.32
8
Ye REN
90.41
9
Eva TERCELJ
91.37
10
Mallory FRANKLIN
91.61
11
Amalie HILGERTOVA
91.65
12
Maria Clara GIAI PRON
92.54
13
Kate ECKHARDT
93.09
14
Aki YAZAWA
93.80
15
Karolina GALUSKOVA
94.03
16
Lisa LEITNER
94.15
17
Marta MARTINEZ
97.06
18
Lena TEUNISSEN
97.72
19
Florence MAHEU
100.04
20
Jessica GROENEVELD
100.98
21
Claudia LEENDERS
101.00
22
Jiahua YAN
101.60
23
Xeniya KONDRATENKO
102.25
24
Yuriko TAKESHITA
102.85
25
Lois BETTERIDGE
105.12
26
Kseniia KRYLOVA
105.50
27
Laura PELLICER CHICA
107.52
28
Viktoriia US
111.56
29
Kimberley WOODS
112.22
30
Seu JACOBI
112.92
31
Courtney WILLIAMS
112.98
32
Kensa RANDLE
115.65
33
Mariann SAETHER
116.31
34
Omira ESTACIA NETA
117.26
35
Kristina PETROVIC
123.51
36
Celia JODAR
124.68
37
Avery DAVIS
128.03
38
Atcharaporn DUANGLAWA
140.19
39
Ajda NOVAK
149.34
40
Yoshika ITO
154.29
41
Eliska MINTALOVA
156.13
42
Anna Maria IFARRAGUERRI
159.44
43
Thatchaporn PORNCHAI
189.48
44
Lisa MAENPAA
197.83
45
Roxana RAZEGHIAN
227.68
46
Oceane BAYLACQ
286.95
47
Sara Timea SEPRENYI
493.09
48
Marina MUZAFFA
561.18
49
Jahanvi SHRIVASTAVA
698.17
50
Sandra DE UGARTE PUGA
835.62
Jen-Yu LIU
DNF
Monica DORIA VILARRUBLA
DNS
Amanda FAGERLUND
DNS

 Author| Post time: 28-9-2017 15:36
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Matej BENUS
84.28
2
David FLORENCE
84.72
3
Sideris TASIADIS
85.35
4
Yves BOURHIS
86.14
5
Franz ANTON
86.30
6
Michal JANE
87.00
7
Miquel TRAVE
87.36
8
Nico BETTGE
87.44
9
Felipe BORGES
87.64
10
Vitezslav GEBAS
87.68
11
Jake COCHRANE
87.72
12
Liam JEGOU
88.37
13
Thomas KOECHLIN
88.91
14
Jiaxin ZHENG
88.92
15
Kacper SZTUBA
89.18
16
Simon WERRO
89.78
17
Jergus BADURA
89.87
18
Shota SASAKI
90.03
19
Vitaly MAXIMOV
90.15
20
Patrick WASHER
90.75
21
Casey EICHFELD
90.99
22
Matija MARINIC
91.19
23
Matyas LHOTA
91.98
24
Ian BORROWS
92.03
25
Jianming SHU
92.51
26
Jean Pierre BOURHIS
93.83
27
Spencer POMEROY
93.84
28
Sebastian ROSSI
93.92
29
Alexandr KULIKOV
93.97
30
Luka BOZIC
94.26
31
Mathieu DOBY
95.00
32
Tristan CARTER
95.57
33
Daniel WATKINS
95.75
34
Dmitrii KHRAMTSOV
96.87
35
Charles CORREA
96.89
36
Benjamin GIBB
97.96
37
Issam CHAKIR
98.57
38
Gelindo CHIARELLO
98.58
39
Shaun HIGGINS
99.08
40
Yannick LAVIOLETTE
100.89
41
Yutthakan CHAIDET
100.97
42
Vadym MUSEVYCH
103.17
43
Frederico ALVARENGA
106.79
44
Panagiotis ZISEKAS
107.33
45
Jose SILVA
107.45
46
Vladyslav HUMENIUK
125.15
47
Terence Benjamin SARAMANDIF
125.45
48
Sandile MAKUBO
143.48
49
Alibek TEMIRGALIEV
148.24
50
Adil AMANBAYEV
162.33
51
Kriss OZOLS
172.20
52
Tren LONG
197.61
53
Leonardo CURCEL
247.31
54
Amir REZANEJAD HASSANJANI
347.81
55
Michel BERT
537.51
Beomsoo KIM
DNS

 Author| Post time: 28-9-2017 15:45
| Show all posts
Mixed C2
Non-Olympic Event
Final Results

France
HENRY Margaux
PRIGENT Yves

105.37

Italy
FERRARI Niccolo
HORN Stefanie

106.09

Czech Republic
VOJTOVA Veronika
MASEK Jan

109.06

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HUG Angele
ROISIN Theo
109.80
5
XU Yanru
ZHENG Jiaxin
117.46
6
FISEROVA Tereza
JANE Jakub
150.06
7
CHEN Shi
SHU Jianming
171.85
8
MACEKOVA Simona
BATIK Jan
180.29
9
STACH Aleksandra
POCHWALA Marcin
209.01
10
MINAZOVA Alsu
OBRAZTSOV Maxim
227.41

 Author| Post time: 29-9-2017 12:39
| Show all posts
Men's C2
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
107.53
2
KUCERA Tomas
BATIK Jan
108.26
3
SCIANIMANICO Nicolas
CAILHOL Hugo
108.65
4
POCHWALA Marcin
SZCZEPANSKI Piotr
108.95
5
HOCHSCHORNER Pavol
HOCHSCHORNER Peter
109.38
6
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter
112.65
7
BEHLING Robert
BECKER Thomas
114.28
8
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu
114.63
9
CAMPORESI Pietro
FERRARI Niccolo
114.92
10
MARZO Daniel
PEREZ Jesus
115.35
11
MUELLER Kai
MUELLER Kevin
115.60
12
WERRO Lukas
WERRO Simon
115.67
13
KARLOVSKY Ondrej
JANE Jakub
119.42
14
KOPLIK Tomas
VRZAN Jakub
119.50
15
PICCO Pierre
BISO Hugo
120.61
16
ANTON Franz
BENZIEN Jan
159.77
17
SARASOLA ARRIZABALAGA Mikel
GOIKOETXEA ASTABURUAGA Aitor
183.57
18
FERNANDEZ Luis
CASTRO PEREIRA Brais
DNF

 Author| Post time: 29-9-2017 14:57
| Show all posts
Women's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica FOX
114.44
2
Tereza FISEROVA
115.10
3
Kimberley WOODS
115.15
4
Rosalyn LAWRENCE
116.96
5
Eilidh GIBSON
118.11
6
Lucie PRIOUX
118.15
7
Ana SATILA
119.21
8
Polina MUKHGALEEVA
119.43
9
Zulfia SABITOVA
121.39
10
Mallory FRANKLIN
122.65
11
Yanru XU
124.20
12
Eva RIHOVA
124.64
13
Luuka JONES
124.82
14
Noemie FOX
125.09
15
Monika JANCOVA
125.26
16
Andrea HERZOG
127.00
17
Nadine WERATSCHNIG
130.11
18
Alsu MINAZOVA
131.34
19
Monika SKACHOVA
131.85
20
Viktoriia DOBROTVORSKA
133.73
21
Shi CHEN
134.38
22
Lena STOECKLIN
137.48
23
Nuria VILARRUBLA
165.73
24
Viktoria WOLFFHARDT
166.14
25
Viktoriia US
176.67
26
Cecile TIXIER
178.95
27
Aleksandra STACH
179.43
28
Annebel VAN DER KNIJFF
190.39
29
Nina BIZJAK
200.48
30
Claire JACQUET
228.67

 Author| Post time: 29-9-2017 15:00
| Show all posts
Men's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Peter KAUZER
89.28
2
Boris NEVEU
93.27
3
Lucien DELFOUR
93.47
4
Joseph CLARKE
93.74
5
Vit PRINDIS
93.98
6
Alexander GRIMM
94.10
7
Sebastian SCHUBERT
94.40
8
Martin SRABOTNIK
95.08
9
Ondrej TUNKA
95.13
10
Mike DAWSON
95.35
11
Thomas BERSINGER
95.73
12
Pavel EIGEL
95.82
13
Antoine LAUNAY
95.95
14
Maciej OKREGLAK
95.97
15
Martin DOUGOUD
96.27
16
Jakub GRIGAR
96.29
17
Igor TSVIET
96.35
18
Sebastien COMBOT
96.44
19
Jiri PRSKAVEC
96.58
20
Fabian SCHWEIKERT
96.70
21
Zan JAKSE
96.74
22
Isak OHRSTROM
97.28
23
Kazuya ADACHI
97.33
24
Andrej MALEK
97.47
25
Martin HALCIN
98.44
26
Mathieu BIAZIZZO
98.64
27
David LLORENTE
98.68
28
Bradley FORBES-CRYANS
98.83
29
Samuel HERNANZ
98.99
30
Christopher BOWERS
99.93
31
Erik HOLMER
100.77
32
Dariusz POPIELA
101.55
33
Felix OSCHMAUTZ
102.41
34
Zeno IVALDI
102.91
35
Giovanni DE GENNARO
104.07
36
Kazuki YAZAWA
106.28
37
Matthias WEGER
107.01
38
Joan CRESPO
107.71
39
Jakob WEGER
107.78
40
Pedro DA SILVA
148.98

 Author| Post time: 29-9-2017 16:53
| Show all posts
Men's C2
Non-Olympic Event

Final Results

France
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu

105.30

Slovakia
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter

105.37

Germany
BEHLING Robert
BECKER Thomas

106.15

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
106.34
5
SCIANIMANICO Nicolas
CAILHOL Hugo
107.53
6
POCHWALA Marcin
SZCZEPANSKI Piotr
107.83
7
CAMPORESI Pietro
FERRARI Niccolo
109.18
8
KUCERA Tomas
BATIK Jan
118.15
9
MARZO Daniel
PEREZ Jesus
121.29
10
HOCHSCHORNER Pavol
HOCHSCHORNER Peter
217.56

 Author| Post time: 29-9-2017 17:00
| Show all posts
Women's C1
Final Results

FRANKLIN Mallory
109.09

FISEROVA Tereza
113.21

SATILA Ana
114.29

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Eilidh GIBSON
116.62
5
Rosalyn LAWRENCE
117.73
6
Jessica FOX
119.72
7
Lucie PRIOUX
121.08
8
Kimberley WOODS
124.83
9
Zulfia SABITOVA
143.93
10
Polina MUKHGALEEVA
434.54

 Author| Post time: 29-9-2017 17:32
| Show all posts
Men's K1
Final Results

TUNKA Ondrej
91.84

PRINDIS Vit
91.86

KAUZER Peter
92.13

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Sebastian SCHUBERT
92.37
5
Boris NEVEU
92.51
6
Joseph CLARKE
93.34
7
Mike DAWSON
98.80
8
Lucien DELFOUR
143.26
9
Martin SRABOTNIK
145.76
10
Alexander GRIMM
150.06

 Author| Post time: 30-9-2017 11:37
| Show all posts
Women's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fiona PENNIE
101.90
2
Ricarda FUNK
102.49
3
Corinna KUHNLE
103.12
4
Lisa FRITSCHE
103.78
5
Katerina KUDEJOVA
104.34
6
Marie-Zelia LAFONT
104.65
7
Rosalyn LAWRENCE
104.69
8
Jana DUKATOVA
105.11
9
Luuka JONES
105.13
10
Jessica FOX
105.40
11
Maialen CHOURRAUT
105.47
12
Viktoria WOLFFHARDT
106.30
13
Ekaterina PEROVA
106.94
14
Jasmin SCHORNBERG
107.40
15
Ana SATILA
107.97
16
Eva TERCELJ
108.04
17
Marta KHARITONOVA
108.73
18
Martina WEGMAN
109.05
19
Ursa KRAGELJ
109.45
20
Mallory FRANKLIN
110.34
21
Ye REN
110.35
22
Tong LI
111.45
23
Stefanie HORN
111.46
24
Lucie BAUDU
111.78
25
Natalia PACIERPNIK
112.72
26
Joanna MEDON
113.22
27
Klaudia ZWOLINSKA
113.31
28
Elena KALISKA
114.28
29
Irati GOIKOETXEA
170.59
30
Carole BOUZIDI
221.87

 Author| Post time: 30-9-2017 12:20
| Show all posts
Men's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sideris TASIADIS
97.73
2
Anze BERCIC
98.52
3
Denis GARGAUD CHANUT
98.62
4
Michal MARTIKAN
98.85
4
Roberto COLAZINGARI
98.85
6
Benjamin SAVSEK
99.08
7
Alexander SLAFKOVSKY
99.46
8
Franz ANTON
99.47
9
Edern LE RUYET
99.63
10
Takuya HANEDA
99.83
10
Ander ELOSEGI
99.83
12
Martin THOMAS
100.13
13
Matej BENUS
100.60
14
Adam BURGESS
100.79
15
Miquel TRAVE
101.03
16
David FLORENCE
102.27
17
Nico BETTGE
102.33
18
Cameron SMEDLEY
102.87
19
Vitezslav GEBAS
103.21
20
Kirill SETKIN
104.15
21
Grzegorz HEDWIG
104.80
22
Piotr SZCZEPANSKI
105.51
23
Ryan WESTLEY
105.72
24
Yves BOURHIS
105.80
25
Felipe BORGES
108.14
26
Zachary LOKKEN
115.19
27
Raffaello IVALDI
156.22
28
Stefano CIPRESSI
156.28
29
Daniel MARZO
156.34
30
Michal JANE
208.88

 Author| Post time: 30-9-2017 16:06
| Show all posts
Women's K1
Final Results

FOX Jessica
97.14

DUKATOVA Jana
101.76

FUNK Ricarda
102.62

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Luuka JONES
107.20
5
Katerina KUDEJOVA
108.11
6
Lisa FRITSCHE
108.91
7
Rosalyn LAWRENCE
110.16
8
Marie-Zelia LAFONT
114.19
9
Corinna KUHNLE
154.31
10
Fiona PENNIE
158.42

 Author| Post time: 30-9-2017 16:21
| Show all posts
Men's C1
Final Results

SAVSEK Benjamin
94.81

SLAFKOVSKY Alexander
96.29

MARTIKAN Michal
98.23

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Edern LE RUYET
99.31
5
Roberto COLAZINGARI
100.01
6
Sideris TASIADIS
100.03
7
Takuya HANEDA
100.07
8
Ander ELOSEGI
100.19
9
Franz ANTON
102.02
10
Denis GARGAUD CHANUT
106.92
11
Anze BERCIC
148.56

 Author| Post time: 1-10-2017 13:18
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Trial Run Results
The 1st Athlete from each Nation and the best unqualified Athletes until a total of 32 Athletes is reached will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Luuka JONES
62.09
2
Tereza FISEROVA
65.65
3
Caroline TROMPETER
65.93
4
Lucie BAUDU
66.20
5
Amalie HILGERTOVA
66.48
6
Selina JONES
66.69
7
Rosalyn LAWRENCE
66.89
8
Marie-Zelia LAFONT
67.82
9
Polina MUKHGALEEVA
67.85
10
Ajda NOVAK
68.99
11
Lena TEUNISSEN
70.69
12
Ana SATILA
70.86
13
Omira ESTACIA NETA
72.34
14
Mariann SAETHER
74.36
15
Kseniia KRYLOVA
78.24
16
Beatrice ALDUCCI
84.69
17
Tracy HINES
89.21
18
Haley DANIELS
93.20
19
Florence MAHEU
93.59
20
Sara Timea SEPRENYI
DNF
Kate ECKHARDT
DSQ
Martina WEGMAN
DSQ
Jahanvi SHRIVASTAVA
DSQ
Lisa MAENPAA
DSQ
Marina MUZAFFA
DSQ
Maria Clara GIAI PRON
DNS
Celia JODAR
DNS
Thatchaporn PORNCHAI
DNS
Seu JACOBI
DNS
Roxana RAZEGHIAN
DNS
Kristina PETROVIC
DNS
Jen-Yu LIU
DNS
Sandra DE UGARTE PUGA
DNS
Wei-Han CHEN
DNS

 Author| Post time: 1-10-2017 13:26
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Trial Run Results
The 1st Athlete from each Nation and the best unqualified Athletes until a total of 32 Athletes is reached will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS
55.92
2
Pavel EIGEL
56.94
3
Vavrinec HRADILEK
57.10
4
Boris NEVEU
57.94
5
Antoine LAUNAY
58.38
6
Mike DAWSON
58.73
7
Daniel WATKINS
58.75
8
Martin DOUGOUD
58.94
9
Hannes AIGNER
58.96
10
Lukas WERRO
59.52
11
Jaxon MERRITT
59.69
12
Pedro DA SILVA
59.92
13
Mathieu BIAZIZZO
60.12
14
Mario LEITNER
60.17
15
Michael TAYLER
61.06
16
Mikel SARASOLA ARRIZABALAGA
61.22
17
Mathieu DOBY
61.32
18
Stefan HENGST
61.55
19
Michal SMOLEN
62.84
20
Tren LONG
63.14
21
Zeno IVALDI
63.37
22
David LLORENTE
63.41
23
Maarten HERMANS
63.99
24
Matthias WEGER
64.04
25
Cameron SMEDLEY
64.14
26
Vid KUDER MARUSIC
64.63
27
Fredrik WAHLEN
66.96
28
Terence Benjamin SARAMANDIF
68.19
29
Yves BOURHIS
68.66
30
Lucas ROSSI
68.79
31
Dag SANDVIK
68.97
32
Luis GRANIZO
70.40
33
Callum GILBERT
70.74
34
Arnaldo CESPEDES PEREZ
71.36
35
Jean Pierre BOURHIS
72.71
36
Elias Bergseth AABOEN
72.79
37
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
74.61
38
Christian DE DIONIGI
78.61
39
Suworna HELLARD
81.14
40
Alejandro TAMES
83.66
41
Aaron PENA ASTORGA
94.81
42
Sandile MAKUBO
DNF
Martin STANOVSKY
DSQ
Sergey MAYMISTOV
DSQ
Max KARLSSON
DSQ
Mohamad Nazrin NAJIB
DSQ
Sebastian ROSSI
DSQ
Issam CHAKIR
DSQ
Charles CORREA
DSQ
Mathis SOUDI
DNS
Koppany RACZ
DNS
Paitas NGAMSANGA
DNS
Panagiotis ZISEKAS
DNS
Amir REZANEJAD HASSANJANI
DNS
Marcel POTOCNY
DNS

 Author| Post time: 1-10-2017 16:15
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Beatrice ALDUCCI
-
2
Tracy HINES
-
3
Luuka JONES
DSQ


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marie-Zelia LAFONT
-
2
Lisa MAENPAA
-
3
Polina MUKHGALEEVA
DSQ
4
Marina MUZAFFA
DSQ


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Amalie HILGERTOVA
-
2
Ana SATILA
-
3
Kate ECKHARDT
-


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lucie BAUDU
-
2
Omira ESTACIA NETA
-
3
Sara Timea SEPRENYI
DSQ


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Caroline TROMPETER
-
2
Florence MAHEU
-
3
Mariann SAETHER
DSQ


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Martina WEGMAN
-
2
Lena TEUNISSEN
-
3
Selina JONES
-


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rosalyn LAWRENCE
-
2
Ajda NOVAK
-
3
Jahanvi SHRIVASTAVA
DSQ


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tereza FISEROVA
-
2
Kseniia KRYLOVA
-
3
Haley DANIELS
DSQ

 Author| Post time: 1-10-2017 16:23
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS
-
2
Zeno IVALDI
-
3
Maarten HERMANS
-
4
Issam CHAKIR
DNF


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Hannes AIGNER
-
2
Arnaldo CESPEDES PEREZ
-
3
Luis GRANIZO
-
4
Martin DOUGOUD
DSQ


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Michael TAYLER
-
2
Antoine LAUNAY
-
3
Alejandro TAMES
-
4
Yves BOURHIS
DNF


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU
-
2
Mikel SARASOLA ARRIZABALAGA
-
3
Terence Benjamin SARAMANDIF
DSQ
4
Sandile MAKUBO
DSQ


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vavrinec HRADILEK
-
2
Martin STANOVSKY
-
3
Mathieu DOBY
DSQ
4
Fredrik WAHLEN
DSQ


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Mike DAWSON
-
2
Lucas ROSSI
-
3
Mario LEITNER
-
4
Suworna HELLARD
-


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pedro DA SILVA
-
2
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
-
3
Dag SANDVIK
-
4
Daniel WATKINS
DSQ


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pavel EIGEL
-
2
Michal SMOLEN
-
3
Vid KUDER MARUSIC
-
4
Mohamad Nazrin NAJIB
-

Post time: 5-10-2017 09:48
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lisa MAENPAA
-
2
Marie-Zelia LAFONT
-
3
Beatrice ALDUCCI
DSQ
4
Tracy HINES
DSQ


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ana SATILA
-
2
Amalie HILGERTOVA
-
3
Omira ESTACIA NETA
-
4
Lucie BAUDU
DSQ


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Caroline TROMPETER
-
2
Martina WEGMAN
-
3
Lena TEUNISSEN
-
4
Florence MAHEU
DSQ


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rosalyn LAWRENCE
-
2
Ajda NOVAK
-
3
Tereza FISEROVA
DSQ
4
Kseniia KRYLOVA
DSQ

Post time: 5-10-2017 09:51
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS
-
2
Hannes AIGNER
-
3
Zeno IVALDI
-
4
Arnaldo CESPEDES PEREZ
DSQ


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU
-
2
Mikel SARASOLA ARRIZABALAGA
-
3
Antoine LAUNAY
DSQ
4
Michael TAYLER
DSQ


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vavrinec HRADILEK
-
2
Mike DAWSON
-
3
Lucas ROSSI
-
4
Martin STANOVSKY
-


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Michal SMOLEN
-
2
Pedro DA SILVA
-
3
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
-
4
Pavel EIGEL
-

Post time: 5-10-2017 09:53
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Amalie HILGERTOVA
-
2
Ana SATILA
-
3
Marie-Zelia LAFONT
DSQ
4
Lisa MAENPAA
DSQ


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Caroline TROMPETER
-
2
Martina WEGMAN
-
3
Rosalyn LAWRENCE
-
4
Ajda NOVAK
DSQ

Post time: 5-10-2017 09:54
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU
-
2
Vit PRINDIS
DSQ
3
Hannes AIGNER
DSQ
4
Mikel SARASOLA ARRIZABALAGA
DSQ


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vavrinec HRADILEK
-
2
Mike DAWSON
-
3
Michal SMOLEN
-
4
Pedro DA SILVA
-

Post time: 5-10-2017 09:55
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Final Results

Caroline TROMPETER
-

Ana SATILA
-

Amalie HILGERTOVA
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Martina WEGMAN
DSQ

Post time: 5-10-2017 09:56
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Final Results

Vavrinec HRADILEK
-

Boris NEVEU
-

Mike DAWSON
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Vit PRINDIS
-

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

28-11-2020 08:43 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list