|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Freestyle Skiing at the Winter Olympic Games 2018

[Copy link]
Post time: 16-9-2017 16:40
| Show all posts |Read mode
Freestyle Skiing at the Winter Olympic Games 2018

PyeongChang (KOR) - 9 February 2018 - 23 February 2018




Official Schedule
Korea Standard Time (GMT +9)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, February 9th
10:00 Women's Moguls Qualification, Run 1
11:45 Men's Moguls Qualification, Run 1


Sunday, February 11th
19:30 Women's Moguls Qualification, Run 2
21:05 Women's Moguls Final, Run 1
21:40 Women's Moguls Final, Run 2
22:15 Women's Moguls Final, Run 3


Monday, February 12th
19:25 Men's Moguls Qualification, Run 2
21:00 Men's Moguls Final, Run 1
21:35 Men's Moguls Final, Run 2
22:10 Men's Moguls Final, Run 3


Thursday, February 15th
20:00 Women's Aerials Qualification, Run 1
20:45 Women's Aerials Qualification, Run 2


Friday, February 16th
20:00 Women's Aerials Final, Run 1
20:29 Women's Aerials Final, Run 2
20:50 Women's Aerials Final, Run 3


Saturday, February 17th
10:00 Women's Slopestyle Qualification, Run 1
10:52 Women's Slopestyle Qualification, Run 2
13:00 Women's Slopestyle Final, Run 1
13:28 Women's Slopestyle Final, Run 2
13:56 Women's Slopestyle Final, Run 3
20:00 Men's Aerials Qualification, Run 1
20:45 Men's Aerials Qualification, Run 2


Sunday, February 18th
10:00 Men's Slopestyle Qualification, Run 1
11:05 Men's Slopestyle Qualification, Run 2
13:15 Men's Slopestyle Final, Run 1
13:43 Men's Slopestyle Final, Run 2
14:11 Men's Slopestyle Final, Run 3
20:00 Men's Aerials Final, Run 1
20:29 Men's Aerials Final, Run 2
20:50 Men's Aerials Final, Run 3


Monday, February 19th
10:15 Women's Halfpipe Qualification, Run 1
10:56 Women's Halfpipe Qualification, Run 2


Tuesday, February 20th
10:30 Women's Halfpipe Final, Run 1
10:54 Women's Halfpipe Final, Run 2
11:18 Women's Halfpipe Final, Run 3
13:00 Men's Halfpipe Qualification, Run 1
13:53 Men's Halfpipe Qualification, Run 2


Wednesday, February 21st
11:30 Men's Ski Cross Seeding Run
13:15 Men's Ski Cross Round of 16
13:50 Men's Ski Cross Quarterfinals
14:14 Men's Ski Cross Semifinals
14:30 Men's Ski Cross Finals


Thursday, February 22nd
10:00 Women's Ski Cross Seeding Run
11:30 Men's Halfpipe Final, Run 1
11:54 Men's Halfpipe Final, Run 2
12:18 Men's Halfpipe Final, Run 3


Friday, February 23rd
10:00 Women's Ski Cross Round of 16
10:35 Women's Ski Cross Quarterfinals
10:59 Women's Ski Cross Semifinals
11:15 Women's Ski Cross Finals
 Author| Post time: 16-9-2017 17:09
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Canada
4
2
1
7
2
Switzerland
1
2
1
4
2
United States
1
2
1
4
4
France
1
1
0
2
5
Belarus
1
0
0
1
5
Norway
1
0
0
1
5
Ukraine
1
0
0
1
8
China
0
2
1
3
9
Australia
0
1
0
1
10
Olympic Athle. f. R.
0
0
2
2
11
Great Britain
0
0
1
1
11
Japan
0
0
1
1
11
Kazakhstan
0
0
1
1
11
New Zealand
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
10
10
10
30


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Canada
4
2
1
7
2
Switzerland
1
2
1
4
2
United States
1
2
1
4
4
France
1
1
0
2
5
Belarus
1
0
0
1
5
Norway
1
0
0
1
5
Ukraine
1
0
0
1
8
China
0
2
1
3
9
Australia
0
1
0
1
10
Olympic Athle. f. R.
0
0
2
2
11
Great Britain
0
0
1
1
11
Japan
0
0
1
1
11
Kazakhstan
0
0
1
1
11
New Zealand
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
10
10
10
30

 Author| Post time: 9-2-2018 03:49
| Show all posts
Women's Moguls
Qualification, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAFFONT Perrine
79.72
2
NAUDE Andi
79.60
3
SCHILD Morgan
77.74
4
DUFOUR-LAPOINTE Justine
77.66
5
KAUF Jaelin
77.45
6
COX Britteny
76.78
7
GALYSHEVA Yulia
76.36
8
MCCARGO Keaton
75.67
9
MURATA Arisa
74.13
10
ROBICHAUD Audrey
72.48
11
RAKHIMOVA Regina
71.77
12
PERTAKHIYA Marika
70.43
13
DUFOUR-LAPOINTE Chloe
69.53
14
ANTHONY Jakara
69.49
15
HIMBURY Madii
68.98
16
CABROL Camille
68.89
17
GUELI Claudia
68.68
18
WESSEL Hedvig
68.64
19
SEO Jee Won
68.46
20
STOLYAROVA Ekaterina
67.69
21
SCANZIO Deborah
66.38
22
JOHNSON Tess
65.55
23
FOERSTER Katharina
63.17
24
BOUARD Lea
55.71
25
MEILINGER Melanie
54.95
26
AMRENOVA Ayaulum
52.78
27
WANG Jin
51.29
28
GUAN Ziyan
48.11
29
PETROVA Tetiana
46.19
30
SEO Jung Hwa
16.57

 Author| Post time: 9-2-2018 05:07
| Show all posts
Men's Moguls
Qualification, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KINGSBURY Mikael
86.07
2
SMYSHLIAEV Aleksandr
83.93
3
REIKHERD Dmitriy
81.23
4
MURPHY Troy
80.95
5
HORISHIMA Ikuma
80.35
6
HARA Daichi
80.01
7
KOLMAKOV Pavel
79.98
8
MARQUIS Philippe
77.77
9
GRAHAM Matt
77.28
10
THEOCHARIS Sacha
76.55
11
GAGNON Marc-Antoine
76.32
12
BENNA Anthony
76.28
13
ENDO Sho
75.73
14
ANDRINGA Casey
75.25
15
WILSON Bradley
75.25
16
NISHI Nobuyuki
75.17
17
CHAPMAN-DAVIES Rohan
73.96
18
ELOFSSON Felix
73.85
19
WALLBERG Walter
73.61
20
CHOI Jae Woo
72.95
21
CAVET Benjamin
72.74
22
SMITH Emerson
72.59
23
MATHESON James
72.27
24
KIM Ji Hyon
69.85
25
FJALLSTROM Ludvig
68.57
26
SEO Myung Joon
68.45
27
SALONEN Jimi
43.18
28
PENTTALA Jussi
30.15
SLATTEN Vinjar
DNF
SUMMERS Brodie
DNS

 Author| Post time: 11-2-2018 16:17
| Show all posts
Women's Moguls
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JOHNSON Tess
75.33
2
STOLYAROVA Ekaterina
73.40
3
ANTHONY Jakara
73.35
4
RAKHIMOVA Regina
72.82
5
WESSEL Hedvig
71.66
6
SEO Jung Hwa
71.58
7
PERTAKHIYA Marika
70.43
8
DUFOUR-LAPOINTE Chloe
69.53
9
FOERSTER Katharina
69.38
10
HIMBURY Madii
69.36
11
SCANZIO Deborah
69.02
12
CABROL Camille
68.89
13
GUELI Claudia
68.68
14
SEO Jee Won
68.46
15
BOUARD Lea
65.08
16
MEILINGER Melanie
57.71
17
AMRENOVA Ayaulum
52.78
18
GUAN Ziyan
51.80
19
WANG Jin
51.29
20
PETROVA Tetiana
46.19

 Author| Post time: 11-2-2018 16:22
| Show all posts
Women's Moguls
Final, Run 1 Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUFOUR-LAPOINTE Justine
79.50
2
KAUF Jaelin
78.73
3
MCCARGO Keaton
76.88
4
ANTHONY Jakara
76.81
5
COX Britteny
75.79
6
LAFFONT Perrine
75.76
7
GALYSHEVA Yulia
75.10
8
ROBICHAUD Audrey
74.27
9
JOHNSON Tess
74.10
10
NAUDE Andi
73.99
11
RAKHIMOVA Regina
73.58
12
STOLYAROVA Ekaterina
73.23
13
FOERSTER Katharina
72.33
14
SEO Jung Hwa
72.31
15
SCHILD Morgan
72.23
16
PERTAKHIYA Marika
71.65
17
DUFOUR-LAPOINTE Chloe
70.98
18
MURATA Arisa
70.77
19
WESSEL Hedvig
68.77
20
HIMBURY Madii
68.19

 Author| Post time: 12-2-2018 12:56
| Show all posts
Women's Moguls
Final, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAUDE Andi
78.78
2
COX Britteny
78.28
3
LAFFONT Perrine
77.86
4
DUFOUR-LAPOINTE Justine
77.48
5
ANTHONY Jakara
76.85
6
GALYSHEVA Yulia
76.81
7
KAUF Jaelin
76.03
8
MCCARGO Keaton
75.79
9
ROBICHAUD Audrey
74.89
10
RAKHIMOVA Regina
73.55
11
STOLYAROVA Ekaterina
72.74
12
JOHNSON Tess
70.49

 Author| Post time: 12-2-2018 16:48
| Show all posts
Women's Moguls
Final Results

LAFFONT Perrine
78.65

DUFOUR-LAPOINTE Justine
78.56

GALYSHEVA Yulia
77.40

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ANTHONY Jakara
75.35
5
COX Britteny
75.08
NAUDE Andi
DNF

Post time: 14-2-2018 05:51
| Show all posts
Men's Moguls
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Jae Woo
81.23
2
SLATTEN Vinjar
77.49
3
ANDRINGA Casey
77.37
4
WILSON Bradley
76.33
5
GAGNON Marc-Antoine
76.32
6
BENNA Anthony
76.28
7
ENDO Sho
75.73
8
SALONEN Jimi
75.25
9
NISHI Nobuyuki
75.17
10
MATHESON James
74.61
11
WALLBERG Walter
74.47
12
CHAPMAN-DAVIES Rohan
73.96
13
SMITH Emerson
73.94
14
ELOFSSON Felix
73.85
15
CAVET Benjamin
72.74
16
FJALLSTROM Ludvig
70.36
17
KIM Ji Hyon
69.85
18
SEO Myung Joon
69.51
19
PENTTALA Jussi
67.96
SUMMERS Brodie
DNS

Post time: 14-2-2018 05:52
| Show all posts
Men's Moguls
Final, Run 1 Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ENDO Sho
82.72
2
GRAHAM Matt
81.39
3
HARA Daichi
81.29
4
KINGSBURY Mikael
81.27
5
ANDRINGA Casey
80.73
6
REIKHERD Dmitriy
79.77
7
HORISHIMA Ikuma
79.64
8
SLATTEN Vinjar
79.18
9
GAGNON Marc-Antoine
78.38
10
CHOI Jae Woo
78.26
11
KOLMAKOV Pavel
78.22
12
THEOCHARIS Sacha
77.09
13
BENNA Anthony
76.43
14
MATHESON James
75.98
15
SMYSHLIAEV Aleksandr
74.57
16
SALONEN Jimi
72.76
17
MURPHY Troy
72.72
18
WILSON Bradley
62.74
19
NISHI Nobuyuki
46.04
MARQUIS Philippe
DNF

Post time: 14-2-2018 05:54
| Show all posts
Men's Moguls
Final, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HARA Daichi
82.30
2
KINGSBURY Mikael
82.19
3
ANDRINGA Casey
80.80
4
GRAHAM Matt
80.01
5
SLATTEN Vinjar
78.87
6
GAGNON Marc-Antoine
77.40
7
KOLMAKOV Pavel
76.10
8
REIKHERD Dmitriy
58.64
9
THEOCHARIS Sacha
34.49
ENDO Sho
DNF
HORISHIMA Ikuma
DNF
CHOI Jae Woo
DNF

Post time: 14-2-2018 05:55
| Show all posts
Men's Moguls
Final Results

KINGSBURY Mikael
86.63

GRAHAM Matt
82.57

HARA Daichi
82.19

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GAGNON Marc-Antoine
77.02
5
ANDRINGA Casey
75.50
6
SLATTEN Vinjar
33.61

 Author| Post time: 15-2-2018 19:04
| Show all posts
Women's Aerials
Qualification 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ORLOVA Alexandra
102.22
2
HUSKOVA Hanna
100.45
3
XU Mengtao
99.37
4
SPIRIDONOVA Kristina
97.64
5
SCOTT Danielle
93.76
6
ZHANG Xin
90.24
7
KONG Fanyu
89.77
8
NIKITINA Liubov
88.83
9
OLSEN Madison
87.88
10
POLYUK Olga
82.21
11
CALDWELL Ashley
81.81
12
ALDABERGENOVA Zhanbota
81.07
13
YAN Ting
80.95
14
AKZHIGIT Marzhan
79.17
15
TSUPER Alla
77.90
16
LAVALLEE Catrine
73.08
17
MCKINNON Kiley
72.26
18
LASSILA Lydia
66.27
19
PEEL Laura
64.86
20
GRIDNEVA Alina
60.16
21
KALMURZAYEVA Akmarzhan
58.58
22
WELLS Samantha
54.28
23
ZHOLDAS Ayana
51.01
24
RAMANOUSKAYA Aliaksandra
38.85
25
KIM Kyoung-Eun
35.67

 Author| Post time: 15-2-2018 19:13
| Show all posts
Women's Aerials
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TSUPER Alla
99.37
2
KONG Fanyu
95.17
3
PEEL Laura
89.46
4
NIKITINA Liubov
88.83
5
MCKINNON Kiley
87.88
6
OLSEN Madison
87.88
7
ALDABERGENOVA Zhanbota
85.36
8
RAMANOUSKAYA Aliaksandra
83.65
9
YAN Ting
82.94
10
POLYUK Olga
82.21
11
CALDWELL Ashley
81.81
12
AKZHIGIT Marzhan
79.17
13
LAVALLEE Catrine
73.08
14
LASSILA Lydia
66.27
15
GRIDNEVA Alina
60.98
16
KALMURZAYEVA Akmarzhan
58.58
17
WELLS Samantha
58.27
18
ZHOLDAS Ayana
57.98
19
KIM Kyoung-Eun
44.20

 Author| Post time: 16-2-2018 16:32
| Show all posts
Women's Aerials
Final, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th and 9th Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HUSKOVA Hanna
94.15
2
XU Mengtao
91.00
3
TSUPER Alla
90.82
4
KONG Fanyu
89.77
5
ORLOVA Alexandra
89.28
6
ZHANG Xin
87.25
7
NIKITINA Liubov
85.68
8
OLSEN Madison
85.36
9
PEEL Laura
85.05
10
MCKINNON Kiley
80.95
11
SPIRIDONOVA Kristina
57.64
12
SCOTT Danielle
57.01

 Author| Post time: 16-2-2018 16:38
| Show all posts
Women's Aerials
Final, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONG Fanyu
97.29
2
ZHANG Xin
94.11
3
PEEL Laura
85.65
4
HUSKOVA Hanna
85.05
5
TSUPER Alla
84.00
6
OLSEN Madison
83.23
7
NIKITINA Liubov
80.01
8
ORLOVA Alexandra
61.25
9
XU Mengtao
59.25

 Author| Post time: 16-2-2018 16:42
| Show all posts
Women's Aerials
Final Results

HUSKOVA Hanna
96.14

ZHANG Xin
95.52

KONG Fanyu
70.14

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TSUPER Alla
59.94
5
PEEL Laura
55.34
6
OLSEN Madison
47.23

 Author| Post time: 17-2-2018 04:59
| Show all posts
Women's Slopestyle
Qualification Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAHLSTROM Emma
91.40
2
SJAASTAD CHRISTIANSEN Tiril
89.00
3
KILLI Johanne
87.80
4
ATKIN Isabel
86.80
5
GREMAUD Mathilde
85.40
6
LOGAN Devin
84.80
7
HOEFFLIN Sarah
83.00
8
TATALINA Anastasia
81.00
9
TSUBOTA Yuki
78.20
10
SUMMERHAYES Katie
77.60
11
BURMANSSON Jennie-Lee
77.00
12
VOISIN Maggie
73.00
13
LEE Mee-Hyun
72.80
14
PRUSAKOVA Lana
70.60
15
LEDEUX Tess
69.40
16
WOLF Lara
66.40
17
STEVENS Darian
64.00
18
KUEHNEL Kea
59.60
19
BARIN Lou
50.60
20
OHACO Dominique
38.60
21
HOWELL Dara
32.00
22
LAMARRE Kim
23.60
23
CLAIRE Caroline
20.00

 Author| Post time: 17-2-2018 07:09
| Show all posts
Women's Slopestyle
Final Results

HOEFFLIN Sarah
91.20

GREMAUD Mathilde
88.00

ATKIN Isabel
84.60

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VOISIN Maggie
81.20
5
KILLI Johanne
76.80
6
TSUBOTA Yuki
74.40
7
SUMMERHAYES Katie
71.40
8
BURMANSSON Jennie-Lee
65.00
9
SJAASTAD CHRISTIANSEN Tiril
60.40
10
LOGAN Devin
56.80
11
DAHLSTROM Emma
52.40
12
TATALINA Anastasia
51.20

 Author| Post time: 17-2-2018 16:34
| Show all posts
Men's Aerials
Qualification 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LILLIS Jonathon
127.44
2
QI Guangpu
126.70
3
JIA Zongyang
126.55
4
HLADCHENKO Stanislau
126.11
5
KROTOV Pavel
124.89
6
ROCHON Olivier
124.34
7
ISLER Dimitri
123.98
8
BUROV Ilia
123.98
9
ABRAMENKO Oleksandr
123.01
10
WANG Xindi
121.24
11
KUSHNIR Anton
120.80
12
BUROV Maxim
117.65
13
ROTH Noe
116.06
14
GASSER Mischa
113.72
15
MORRIS David
112.83
16
LIU Zhongqing
107.08
17
TABARA Naoya
103.98
18
GUSTIK Maxim
92.92
19
BADRUTDINOV Ildar
89.18
20
GYGAX Nicolas
88.29
21
IRVING Lewis
87.17
22
LOUGHRAN Eric
86.28
23
BOHONNON Mac
85.97
24
WALLACE Lloyd
73.06
25
NIKITIN Stanislav
70.59

 Author| Post time: 17-2-2018 16:46
| Show all posts
Men's Aerials
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BUROV Ilia
126.55
2
MORRIS David
124.89
3
ISLER Dimitri
123.98
4
ABRAMENKO Oleksandr
123.08
4
LIU Zhongqing
123.08
6
GASSER Mischa
121.72
7
KUSHNIR Anton
121.27
8
WANG Xindi
121.24
9
BUROV Maxim
117.65
10
ROTH Noe
116.64
11
BOHONNON Mac
112.39
12
NIKITIN Stanislav
111.06
13
TABARA Naoya
103.98
14
WALLACE Lloyd
100.03
15
BADRUTDINOV Ildar
94.47
16
GUSTIK Maxim
92.92
17
GYGAX Nicolas
88.92
18
IRVING Lewis
87.17
19
LOUGHRAN Eric
86.28

 Author| Post time: 18-2-2018 04:57
| Show all posts
Men's Slopestyle
Qualification Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WESTER Oscar
95.40
2
RAGETTLI Andri
95.00
3
BEAULIEU-MARCHAND Alex
94.20
4
BRAATEN Oystein
93.80
5
GOEPPER Nick
92.80
6
HARLE Teal
91.20
7
KENWORTHY Gus
90.80
8
WOODS James
90.20
9
AMBUEHL Elias
89.60
10
DAHL Ferdinand
89.00
11
MCEACHRAN Evan
87.80
12
HUNZIKER Jonas
85.80
13
BILOUS Finn
85.00
14
STRIDSBERG-USTERUD Felix
84.20
15
WILLIAMS McRae
81.60
16
HALL Alex
77.80
17
HARLAUT Henrik
75.80
18
MAGNUSSON Oliwer
73.20
19
HENSHAW Russell
72.60
20
YAMAMOTO Taisei
70.40
21
BURATTI Benoit
67.00
22
BELLEMARE Alex
64.20
23
TJADER Jesper
60.60
24
BOESCH Fabian
55.00
25
WELLS Jackson
52.80
26
KANGAS Joona
48.80
27
FRANCO Robert
36.00
28
NUMMEDAL Christian
29.20
29
HARDING Tyler
21.00
30
ADELISSE Antoine
17.60

 Author| Post time: 18-2-2018 08:32
| Show all posts
Men's Slopestyle
Final Results

BRAATEN Oystein
95.00

GOEPPER Nicholas
93.60

BEAULIEU-MARCHAND Alex
92.40

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WOODS James
91.00
5
HARLE Teal
90.00
6
MCEACHRAN Evan
89.40
7
RAGETTLI Andri
85.80
8
DAHL Ferdinand
76.40
9
AMBUEHL Elias
73.20
10
HUNZIKER Jonas
66.20
11
WESTER Oscar
62.00
12
KENWORTHY Gus
35.00

 Author| Post time: 18-2-2018 13:52
| Show all posts
Men's Aerials
Final, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th and 9th Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
QI Guangpu
127.44
2
KROTOV Pavel
126.11
3
ABRAMENKO Oleksandr
125.67
4
ROCHON Olivier
125.67
5
HLADCHENKO Stanislau
123.01
6
BUROV Ilia
122.13
7
LILLIS Jonathon
121.68
8
LIU Zhongqing
119.47
9
JIA Zongyang
118.55
10
MORRIS David
111.95
11
GASSER Mischa
99.12
12
ISLER Dimitri
97.79

 Author| Post time: 18-2-2018 13:58
| Show all posts
Men's Aerials
Final, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JIA Zongyang
128.76
2
ROCHON Olivier
128.05
3
HLADCHENKO Stanislau
126.70
4
ABRAMENKO Oleksandr
125.79
5
KROTOV Pavel
124.89
6
BUROV Ilia
123.53
7
QI Guangpu
122.17
8
LILLIS Jonathon
95.47
9
LIU Zhongqing
94.57

 Author| Post time: 18-2-2018 14:02
| Show all posts
Men's Aerials
Final Results

ABRAMENKO Oleksandr
128.51

JIA Zongyang
128.05

BUROV Ilia
122.17

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KROTOV Pavel
103.17
5
ROCHON Olivier
98.11
6
HLADCHENKO Stanislau
92.61

 Author| Post time: 19-2-2018 04:20
| Show all posts
Women's Halfpipe
Qualification Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHARPE Cassie
93.40
2
MARTINOD Marie
92.00
3
SIGOURNEY Brita
90.60
4
DREW Annalisa
86.00
5
ONOZUKA Ayana
84.80
6
BOWMAN Maddie
83.80
7
CAKMAKLI Sabrina
81.80
8
ZHANG Kexin
81.00
9
CHESHIRE Rowan
74.00
10
DEMIDOVA Valeriya
73.60
11
GROENEWOUD Rosalind
73.20
12
CARADEUX Anais
72.80
13
GRAM Elisabeth
72.20
14
SUZUKI Saori
71.80
15
LOGAN Devin
71.60
16
KUZMA Janina
67.80
17
SUMMERHAYES Molly
66.00
18
JANG Yujin
64.40
19
CHAI Hong
63.60
20
WU Meng
61.00
21
HAWES Britt
57.40
22
WATABE Yurie
56.60
23
FRIIS-SALLING Laila
45.00
24
SWANEY Elizabeth Marian
31.40

 Author| Post time: 20-2-2018 07:34
| Show all posts
Women's Halfpipe
Final Results

SHARPE Cassie
95.80

MARTINOD Marie
92.60

SIGOURNEY Brita
91.60

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DREW Annalisa
90.80
5
ONOZUKA Ayana
82.20
6
DEMIDOVA Valeriya
80.60
7
CHESHIRE Rowan
75.40
8
CAKMAKLI Sabrina
74.20
9
ZHANG Kexin
73.00
10
GROENEWOUD Rosalind
70.60
11
BOWMAN Maddie
27.00
CARADEUX Anais
DNS

 Author| Post time: 20-2-2018 08:17
| Show all posts
Men's Halfpipe
Qualification Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BLUNCK Aaron
94.40
2
FERREIRA Alex
92.60
3
YATER-WALLACE Torin
89.60
4
WELLS Byron
88.60
5
WELLS Beau-James
88.20
6
ROLLAND Kevin
87.80
7
RIDDLE Mike
82.20
8
WISE David
79.60
9
BOWMAN Noah
77.20
10
KRIEF Thomas
74.40
11
PORTEOUS Nico
72.80
12
GOHL Andreas
68.60
13
D'ARTOIS Simon
66.60
14
BUCHAN Murray
66.00
15
SPEIGHT Peter
64.60
16
MUELLAUER Lukas
63.60
17
PORTEOUS Miguel
62.60
18
GISLER Joel
59.80
19
KREIENBUEHL Rafael
55.20
20
MAO Bingqiang
54.60
21
LADNER Marco
54.20
22
NEWBY Brendan
53.80
23
KONG Xiangrui
50.80
24
CHUPA Pavel
46.80
25
BRIGUET Robin
29.40
26
GLAVATSKY-YEADON Alexander
15.00
27
LEE Kangbok
13.00

 Author| Post time: 21-2-2018 05:25
| Show all posts
Men's Ski Cross
Seeding Run Results
All the Athletes will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FIVA Alex
1:08.74
2
RIDZIK Sergey
1:09.24
3
DRURY Kevin
1:09.41
4
NIEDERER Armin
1:09.46
5
FLISAR Filip
1:09.65
6
WAHRSTOETTER Christoph
1:09.79
7
CHAPUIS Jean Frederic
1:09.84
8
LEMAN Brady
1:09.94
9
BISCHOFBERGER Marc
1:09.99
10
ECKERT Paul
1:10.06
11
WINKLER Robert
1:10.09
12
THANEI Stefan
1:10.10
13
LENHERR Jonas
1:10.12
14
BOVOLENTA Arnaud
1:10.12
15
KLOTZ Siegmar
1:10.15
16
KAPPACHER Adam
1:10.17
17
OMELIN Igor
1:10.24
18
PLACE Francois
1:10.26
19
OEHLING NORBERG Victor
1:10.26
20
HRONEK Tim
1:10.27
21
WILMSMANN Florian
1:10.33
22
MOBAERG Erik
1:10.36
23
KOROTKOV Egor
1:10.39
24
TCHIKNAVORIAN Terence
1:10.41
25
PREBBLE Jamie
1:10.48
26
DUNCAN David
1:10.51
27
DENSHCHIKOV Semen
1:10.86
28
ZANGERL Thomas
1:10.96
29
ANDERSSON Viktor
1:11.20
30
GRIMUS Anton
1:40.80
31
DELBOSCO Christopher
1:48.25

 Author| Post time: 21-2-2018 06:40
| Show all posts
Men's Ski Cross
Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FIVA Alex
-
2
KAPPACHER Adam
-
3
OMELIN Igor
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BISCHOFBERGER Marc
-
2
LEMAN Brady
-
3
PREBBLE Jamie
-
TCHIKNAVORIAN Terence
DNF


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FLISAR Filip
-
2
ZANGERL Thomas
-
3
THANEI Stefan
-
4
WILMSMANN Florian
-


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERER Armin
-
2
LENHERR Jonas
-
3
HRONEK Tim
-
4
ANDERSSON Viktor
-


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DRURY Kevin
-
2
BOVOLETA Arnaud
-
3
OEHLIG NORBERG Victor
-
4
GRIMUS Anton
-


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WINKLER Robert
-
2
DENSHCHIKOV Semen
-
WAHRSTOETTER Christoph
DNF
MOBAERG Erik
DNF


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUNCAN Dave
-
2
CHAPUIS Jean Frederic
-
3
ECKERT Paul
-
4
KOROTKOV Egor
-


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PLACE Francois
-
2
RIDZIK Sergey
-
3
KLOTZ Siegmar
-
DELBOSCO Christopher
DNF

 Author| Post time: 21-2-2018 07:08
| Show all posts
Men's Ski Cross
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEMAN Brady
-
2
BISCHOFBERGER Marc
-
FIVA Alex
DNF
KAPPACHER Adam
DNF


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERER Armin
-
2
FLISAR Filip
-
3
ZANGERL Thomas
-
4
LENHERR Jonas
-


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DRURY Kevin
-
2
BOVOLENTA Arnaud
-
3
DENSHCHIKOV Semen
-
WINKLER Robert
DNF


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RIDZIK Sergey
-
2
DUNCAN Dave
-
3
PLACE Francois
-
4
CHAPUIS Jean Frederic
-

 Author| Post time: 21-2-2018 07:12
| Show all posts
Men's Ski Cross
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Big Final, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Small Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEMAN Brady
-
2
BISCHOFBERGER Marc
-
3
NIEDERER Armin
-
4
FLISAR Filip
-


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DRURY Kevin
-
2
RIDZIK Sergey
-
3
BOVOLENTA Arnaud
-
4
DUNCAN Dave
-

 Author| Post time: 21-2-2018 07:14
| Show all posts
Men's Ski Cross
Small Final Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERER Armin
-
2
BOVOLENTA Arnaud
-
3
FLISAR Filip
-
4
DUNCAN Dave
-

 Author| Post time: 21-2-2018 07:16
| Show all posts
Men's Ski Cross
Final Results

LEMAN Brady
-

BISCHOFBERGER Marc
-

RIDZIK Sergey
-

Rank
Athletes
Nation
Result
DRURY Kevin
DNF

 Author| Post time: 22-2-2018 05:05
| Show all posts
Women's Ski Cross
Seeding Run Results
All the Athletes will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
THOMPSON Marielle
1:13.11
2
SERWA Kelsey
1:13.33
3
PHELAN Brittany
1:13.56
4
NAESLUND Sandra
1:13.58
5
SMITH Fanny
1:13.90
6
BARON Alizee
1:14.11
7
OFNER Katrin
1:14.30
8
LIMBACHER Andrea
1:14.71
9
KENNEDY-SIM Sami
1:14.97
10
LUEDI Sanna
1:15.13
11
SHERRET India
1:15.48
12
BERGER SABBATEL Marielle
1:15.60
13
KUCEROVA Nikol
1:15.61
14
PIXNER Debora
1:15.72
15
CHIRTCOVA Anastasiia
1:15.83
16
GANTENBEIN Talina
1:15.97
17
ANDERSSON Lisa
1:16.15
18
JOFFROY Stephanie
1:16.70
19
ZAVADOVSKAYA Victoria
1:16.80
20
EICHINGER Julia
1:17.56
21
UMEHARA Reina
1:17.81
22
SARSFIELD Emily
1:18.25
23
ANNEN Priscillia
2:30.03
FANTELLI Lucrezia
DNS

 Author| Post time: 22-2-2018 05:10
| Show all posts
Men's Halfpipe
Final Results

WISE David
97.20

FERREIRA Alex
96.40

PORTEOUS Nico
94.80

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WELLS Beau-James
91.60
5
BOWMAN Noah
89.40
6
RIDDLE Mike
85.40
7
BLUNCK Aaron
84.80
8
GOHL Andreas
68.80
9
YATER-WALLACE Torin
65.20
10
KRIEF Thomas
9.80
11
ROLLAND Kevin
6.40
WELLS Byron
DNS

 Author| Post time: 23-2-2018 02:45
| Show all posts
Women's Ski Cross
Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANDERSSON Lisa
-
2
GANTENBEIN Talina
-
3
THOMPSON Marielle
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIMBACHER Andrea
-
2
KENNEDY-SIM Sammy
-
FANTELLI Lucrezia
DNS


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SMITH Fanny
-
2
VERGER SABBATEL Marielle
-
3
UMEHARA Reina
-


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAESLUND Sandra
-
2
KUCEROVA Nikol
-
3
EICHINGER Julia
-


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PHELAN Brittany
-
2
PIXNER Debora
-
3
ZAVADOVSKAYA Victoria
-


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARON Alizee
-
2
SARSFIELD Emily
-
SHERRET India
DNF


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OFNER Katrin
-
2
LUEDI Sanna
-
3
ANNEN Priscillia
-


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SERWA Kelsey
-
2
CHIRTCOVA Anastasiia
-
3
JOFFROY Stephanie
-

 Author| Post time: 23-2-2018 03:05
| Show all posts
Women's Ski Cross
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KENNEDY-SIM Sammy
-
2
ANDERSSON Lisa
-
3
GANTENBEIN Talina
-
LIMBACHER Andrea
DNF


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SMITH Fanny
-
2
NAESLUND Sandra
-
3
BERGER-SABBATEL Marielle
-
4
KUCEROVA Nikol
-


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PHELAN Brittany
-
2
BARON Alizee
-
3
PIXNER Debora
-
SARSFIELD Emily
-


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SERWA Kelsey
-
2
LUEDI Sanna
-
3
OFNER Katrin
-
CHIRTCOVA Anastasiia
DNF

 Author| Post time: 23-2-2018 03:14
| Show all posts
Women's Ski Cross
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAESLUND Sandra
-
2
SMITH Fanny
-
3
KENNEDY-SIM Sammy
-
4
ANDERSSON Lisa
-


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PHELAN Brittany
-
2
SERWA Kelsey
-
3
LUEDI Sanna
-
4
BARON Alizee
-

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

3-12-2021 08:58 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list