|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
View: 3266|Reply: 109

Track Cycling UEC Junior & Under 23 European Championships 2017

[Copy link]
Post time: 15-8-2017 11:31
| Show all posts |Read mode
Track Cycling UEC Junior & Under 23 European Championships 2017

  Sangalhos (POR) - 6 July 2017 - 10 July 2017




Official Schedule
Western European Summer Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Tuesday, July 18th
09:30
Women's Junior Team Sprint Qualifying Round
09:39 Men's Junior Team Sprint Qualifying Round
09:53 Women's U23 Individual Pursuit Qualifying Round
10:54 Men's U23 Individual Pursuit Qualifying Round
12:32 Women's Junior Team Pursuit Qualifying Round
13:21 Men's Junior Team Pursuit Qualifying Round
16:30 Women's Junior Team Sprint First Round
16:41 Men's Junior Team Sprint First Round
16:54 Women's U23 Elimination Race
17:14 Men's U23 Elimination Race
17:50 Women's U23 Individual Pursuit Finals
18:01 Men's U23 Individual Pursuit Finals
18:30 Women's Junior Scratch
18:50 Men's Junior Scratch
19:26 Women's Junior Team Sprint Finals
19:34 Men's Junior Team Sprint Finals

Wednesday, July 19th
09:30 Women's U23 Team Sprint Qualifying Round
09:50 Men's U23 Team Sprint Qualifying Round
10:16 Women's Junior Sprint Qualifying Round
10:40 Women's Junior Team Pursuit First Round
11:08 Men's Junior Team Pursuit First Round
11:34 Women's Junior Sprint Round of 16
11:53 Women's U23 Team Pursuit Qualifying Round
12:35 Men's U23 Team Pursuit Qualifying Round
15:30
Women's U23 Team Sprint First Round
15:41  Men's U23 Team Sprint First Round
15:54 Men's Junior 1km Time Trial Final
17:06 Women's Junior Sprint Quarterfinals, Race 1
17:30 Women's Junior Team Pursuit Finals
17:45 Men's Junior Team Pursuit Finals
17:59 Women's Junior Sprint Quarterfinals, Race 2
18:39 Women's Junior Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
18:43 Women's U23 Scratch
18:58 Men's U23 Scratch
19:36 Women's Junior Elimination Race
19:56 Men's Junior Elimination Race
20:34 Women's U23 Team Sprint Finals
20:42 Men's U23 Team Sprint Finals

Thursday, July 20th
09:30 Men's Junior Sprint Qualifying Round
10:00 Women's U23 Sprint Qualifying Round
10:26 Men's Junior Individual Pursuit Qualifying Round
11:49 Women's Junior Individual Pursuit Qualifying Round
12:29 Women's U23 Team Pursuit First Round
12:57 Men's U23 Team Pursuit First Round
13:23 Women's U23 Sprint Round of 16
13:42 Men's Junior Sprint Round of 16
16:30 Women's Junior Sprint Semifinals, Race 1
16:30 Women's U23 Sprint Quarterfinals, Race 1
16:30 Men's Junior Sprint Quarterfinals, Race 1
16:30 Women's Junior Sprint Semifinals, Race 2
16:30 Women's U23 Sprint Quarterfinals, Race 2
16:30 Men's Junior Sprint Quarterfinals, Race 2
16:30 Women's Junior Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
16:30 Women's U23 Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
16:30 Men's Junior Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
16:30 Men's U23 1km Time Trial Final
16:30 Women's Junior Individual Pursuit Finals
16:30 Men's Junior Individual Pursuit Finals
16:30 Women's Junior Sprint Finals, Race 1
16:30 Women's U23 Team Pursuit Finals
16:30 Men's U23 Team Pursuit Finals
16:30
Women's Junior Sprint Finals, Race 2
16:30 Women's Junior Sprint Finals, Race 3 (if necessary)


Friday, July 21st
09:30 Men's U23 Sprint Qualifying Round

10:06 Women's Junior Omnium Scratch (Event 1/4)
10:21 Men's Junior Omnium Scratch (Event 1/4)
10:41 Men's U23 Sprint Round of 16
11:00 Women's Junior Omnium Tempo Race (Event 2/4)
11:15 Men's U23 Sprint Quarterfinals, Race 1
11:31 Men's Junior Omnium Tempo Race (Event 2/4)
11:43 Men's U23 Sprint Quarterfinals, Race 2
12:09 Men's U23 Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
15:30 Women's Junior Omnium Elimination Race (Event 3/4)
15:48 Men's Junior Omnium Elimination Race (Event 3/4)
15:56 Men's Junior Sprint Semifinals, Race 1
16:04 Women's U23 Sprint Semifinals, Race 1
16:12 Women's Junior 500m Time Trial Final
16:47 Men's Junior Sprint Semifinals, Race 2
16:55 Women's U23 Sprint Semifinals, Race 2
17:13 Men's Junior Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
17:17 Women's U23 Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
17:21 Women's U23 Points Race
17:51 Men's Junior Sprint Finals, Race 1
17:59 Women's U23 Sprint Finals, Race 1
18:07 Men's U23 Points Race
18:57 Men's Junior Sprint Finals, Race 2
19:05 Women's U23 Sprint Finals, Race 2
19:29 Men's Junior Sprint Finals, Race 3 (if necessary)
19:33 Women's U23 Sprint Finals, Race 3 (if necessary)
19:57 Women's Junior Omnium Points Race (Event 4/4)
20:22 Men's Junior Omnium Points Race (Event 4/4)

Saturday, July 22nd
09:30 Women's U23 Omnium Scratch (Event 1/4)
09:50 Men's U23 Omnium Scratch (Event 1/4)
10:13 Women's Junior Keirin First Round
10:28 Men's Junior Keirin First Round
10:43 Women's U23 Omnium Tempo Race (Event 2/4)
10:55 Men's U23 Omnium Tempo Race (Event 2/4)
11:10 Women's Junior Keirin Repechages
11:25
Men's Junior Keirin Repechages
11:40 Women's U23 500m Time Trial Final
16:00 Women's U23 Omnium Elimination Race (Event 3/4)
16:18 Men's U23 Sprint Semifinals, Race 1
16:26 Men's Omnium Elimination Race (Event 3/4)
16:44 Men's U23 Sprint Semifinals, Race 2
16:52 Women's Junior Keirin Semifinals
17:02 Men's Junior Keirin Semifinals
17:12 Men's U23 Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
17:16 Women's Junior Points Race
17:46 Men's U23 Sprint Finals, Race 1
17:54 Men's Junior Points Race

18:34 Men's U23 Sprint Finals, Race 2
19:12 Men's U23 Sprint Finals, Race 3 (if necessary)

19:16 Women's Junior Keirin 7th-12th Places Race
19:16 Women's Junior Keirin Final
20:26 Men's Junior Keirin 7th-12th Places Race
20:26 Men's Junior Keirin Final

21:21 Women's U23 Omnium Points Race (Event 4/4)
21:53
Men's U23 Omnium Points Race (Event 4/4)

Sunday, July 23rd
09:30 Women's U23 Keirin First Round
09:45 Men's U23 Keirin First Round
10:09 Women's Junior Madison
10:44 Women's U23 Keirin Repechages
10:59 Men's U23 Keirin Repechages
13:30Women's U23 Keirin Semifinals
13:40 Men's U23 Keirin Semifinals
13:50 Men's Junior Madison

14:30Women's U23 Keirin 7th-12th Places Race
14:30 Women's U23 Keirin Final
14:40 Men's U23 Keirin 7th-12th Places Race
14:40 Men's U23 Keirin Final
15:20 Women's U23 Madison
15:55 Men's U23 Madison



Points System
Track Cycling UCI Ranking

Individual Events | Men's Madison | Men's Junior Madison | Women's Team Sprint | Women's Junior Team Sprint

Place
Points
1st
600
2nd
540
3rd
480
4th
450
5th
420
6th
390
7th
360
8th
330
9th
300
10th
270
11th
245
12th
225
13th
205
14th
185
15th
165
16th
145
17th
130
18th
120
19th
110
20th
100
21st
90
22nd
80
23rd
70
24th
60
25th...
1

Team Pursuit | Junior Team Pursuit

Place
Points
1st
1200
2nd
1080
3rd
960
4th
900
5th
840
6th
780
7th
720
8th
660
9th
600
10th
540
11th
490
12th
450
13th
410
14th
370
15th
330
16th
290
17th
260
18th
240
19th
220
20th
200
21st
180
22nd
160
23rd
140
24th
120
25th...
2

Men's Team Sprint | Men's Junior Team Sprint

Place
Points
1st
900
2nd
810
3rd
720
4th
675
5th
630
6th
585
7th
540
8th
495
9th
450
10th
405
11th
367.5
12th
337.5
13th
307.5
14th
277.5
15th
247.5
16th
217.5
17th
195
18th
180
19th
165
20th
150
21st
135
22nd
120
23rd
105
24th
90
25th...
1.5
 Author| Post time: 15-8-2017 15:05
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Italy
10
1
3
14
2
Russia
7
7
6
20
3
Great Britain
7
6
11
24
4
France
5
1
4
10
5
Netherlands
3
2
5
10
6
Ukraine
3
2
1
6
7
Germany
2
5
2
9
8
Belgium
2
2
0
4
9
Poland
1
5
4
10
10
Denmark
1
3
2
6
11
Czech Republic
1
3
1
5
12
Portugal
1
2
0
3
13
Belarus
1
1
0
2
14
Ireland
0
2
1
3
15
Switzerland
0
1
2
3
16
Lithuania
0
1
0
1
17
Spain
0
0
2
2
Total
Road
to Tokyo 2020
44
44
44
132


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Great Britain
4
1
6
11
2
France
4
1
3
8
3
Russia
3
6
3
12
4
Netherlands
3
1
2
6
5
Italy
3
1
1
5
6
Belgium
2
0
0
2
7
Ukraine
1
1
1
3
8
Germany
0
3
1
4
9
Poland
0
2
2
4
10
Czech Republic
0
2
0
2
11
Denmark
0
1
1
2
12
Switzerland
0
1
0
1
Total
Road
to Tokyo 2020
20
20
20
60



 Author| Post time: 16-8-2017 12:24
| Show all posts
Edited by George_D at 16-8-2017 13:25

Women's Junior Team Sprint
Qualifying Round Results

The 1st, 2nd, 3rd, and 4th Teams will qualify for the First Round

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANDREEVA Ksenia
TYSHENKO Yana

35.107
2
GOTZ Emma
FRIEDRICH Lea
35.361
3
HILLEARD Georgia
BATE Lauren
35.387
4
SIBIAK Nikola
PETRI Paulina
35.925
5
SAVICIUTE Arune
SUMSKYTE Viktorija
36.332



 Author| Post time: 16-8-2017 12:38
| Show all posts
Men's Junior Team Sprint
Qualifying Round Results
All Teams will qualify for the First Round

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOMKOV Daniil
NESTEROV Dmitry
ROSTOV Pavel
45.138
2
KOWAL Lukasz
ROCHNA Daniel
RUTA Krystian
45.450
3
RENVOISE Titouan
DERACHE Tom
HELAL Rayan
45.552
4
BICHLER Timo
EDBAUER Elias
HINZE Carl
45.697
5
FIELDING Alistair
STEWART Lewis
TURNBULL Hamish
46.118
6
DEVARIS Spyridon
DIMITROPOULOS Vasileios
KONSTANTOURAS Konstantinos
46.563

 Author| Post time: 16-8-2017 13:09
| Show all posts
Women's U23 Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KACZKOWSKA Justyna
3:31.545
2
DICKINSON Eleanor
3:35.439
3
STOCK Gudrun
3:35.907
4
PATTARO Francesca
3:36.533
5
BORRAS Marion
3:41.548
6
PIATROUSKAYA Katsiaryna
3:41.722
7
PALLER Tatjana
3:42.375
8
BARKER Megan
3:43.599
9
LAURANCE Typhaine
3:45.116
10
KLIACHINA Oksana
3:46.465
11
METTRAUX Lena
3:46.762
12
DZEDZIKAVA Anastasiya
3:46.895
13
STUDENIKINA Natalia
3:47.331
14
ANDRES Michelle
3:49.325
15
ELLMEN Anni
4:06.062




 Author| Post time: 16-8-2017 13:30
| Show all posts
Men's U23 Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STEWART Mark
4:18.926
2
OLIVEIRA Ivo
4:18.998
3
STANISZEWSKI Daniel
4:19.450
4
BISSEGGER Stefan
4:22.900
5
RUDYK Bartosz
4:26.322
6
BOUSSAER Bryan
4:26.396
7
PIETRULA Nicolas
4:28.018
8
DAVY Clement
4:28.403
9
PROSTOKSHIN Andrey
4:31.643
10
STEPANYAN Edgar
4:32.383
11
SCHNEITER Joab   
4:33.173
12
COSTEPLANE Aurelien
4:33.530
13
BIALIAUSKI Kanstantsin
4:33.530
14
FILUTAS Viktor
4:33.610
15
DALLA VALLE Nicolas
4:34.643
16
KONYCHEV Alexander
4:35.666
17
TIRYAKI Oguzhan
4:36.445
18
STRMISKA Andrej
4:37.725
19
PRAKAPCHUK Vitali
4:38.069
20
DO REGO PEREIRA Miguel
4:41.216
21
BALKAN Onur
4:43.544



 Author| Post time: 16-8-2017 14:04
| Show all posts
Edited by George_D at 17-8-2017 14:28

Women's Junior Team Pursuit
Non-Olympic Event
Qualifying Round Results
All Teams will qualify for the First Round

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CONSONNI Chiara
PATERNOSTER Letizia
FIDANZA Martina
GUAZZINI Vittoria
4:33.354
2
VAN DER HULST Amber
VAN HAAFTEN Kirstie
RAAIJMAKERS Marit
DE ZOETE Mylene
4:36.269
3
LUKASHENKO Anastasia
MALKOVA Daria
MINASIAN Karine
NOVOLODSKAYA Maria
4:41.264
4
DOCHERTY Anna
GEORGI Pfeiffer
ROBERTS Jessica
DOLAN Lauren
4:42.518
5
SALAUYEVA Aksana
ABRAMENKO Alina
KOLESAVA Anastasiya
SHISHLIANNIKOVA Daria
4:51.117

TRZEBINSKA Aleksandra
JASKULSKA Marta
MAJEWSKA Oliwia
POLAK Wiktoria
DNF


 Author| Post time: 16-8-2017 14:21
| Show all posts
Edited by George_D at 17-8-2017 14:29

Men's Junior Team Pursuit
Non-Olympic Event
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Teams will qualify for the First Round

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GONOV Lev
MUKHOMEDIAROV Dmitry
SMIRNOV Ivan
SYRITSA Gleb
4:07.911
2
BRITTON Rhys
NALLY Joseph
STEWART Jake
WRIGHT Fred
4:09.261
3
QUINCEY Scott
SCHMID Mauro
THIEBAUD Valere
VOGEL Alex
4:10.647
4
KWIATKOWSKI Macie
PAPIERSKI Damian
RICHTER Wiktor
WALKOWIAK Kacper
4:11.878
5
CHARLOT Victor
MEUNIER Lucas
SELLIER Valentin
TABELLION Valentin
4:16.193
6
BUITENDIJK Ruben
DORENBOS Yanne
HENDRIKS Leco
MARKUS Bob
4:16.282
7
AMADIO Emanuele
CAVICCHIOLI Jacopo
GAZZOLI Michele
MASOTTO Giulio
4:16.781
8
DENS Tuur
VAN DEN BOSSCHE Fabio
VAN MULDERS Brent
WERNIMONT Nicolas
4:17.357
9
DENYSENKO Vladyslav
KANAKA Oleg
KRYVYCH Oleksander
ROMANENKOV Valeriy
4:19.157
10
HIGGINS Shane
MURPHY Jb      
SMITH Luke
YOUNG Xeno
4:20.856

 Author| Post time: 16-8-2017 15:04
| Show all posts
Women's Junior Team Sprint
First Round Results
The 1st Team of each Heat will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Team of each Heat will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GOTZ Emma
FRIEDRICH Lea
35.084
2
HILLEARD Georgia
BATE Lauren
35.194


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANDREEVA Ksenia
TYSHENKO Yana

34.936
2
SIBIAK Nikola
PETRI Paulina
34.936



 Author| Post time: 16-8-2017 15:13
| Show all posts
Men's Junior Team Sprint
First Round Results
The 1st Team from Heat 2 and 3 will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Team from Heat 2 and 3 will qualify for the Bronze Medal Race. Teams of Heat 1 will qualify for 5th place Race.

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FIELDING Alistair
STEWART Lewis
TURNBULL Hamish
45.984
2
DEVARIS Spyridon
DIMITROPOULOS Vasileios
KONSTANTOURAS Konstantinos
46.389


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOWAL Lukasz
ROCHNA Daniel
RUTA Krystian
45.234
2
RENVOISE Titouan
DERACHE Tom
HELAL Rayan
45.932


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOMKOV Daniil
NESTEROV Dmitry
ROSTOV Pavel
44.683JWR
2
BICHLER Timo
EDBAUER Elias
HINZE Carl
45.632



Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

5-12-2019 22:57 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191117, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 932, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list