|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: George_D

Track Cycling UCI Junior World Championships 2017

[Copy link]
 Author| Post time: 27-8-2017 03:10
| Show all posts
Men's Junior Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athlete from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HELAL Rayan
2
2
VASILEIOS Dimitropoulos
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NESTEROV Dmitry
2
2
HINZE Carl
1


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRISTER James
2
2
RICHARDSON Matthew
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ROCHNA Daniel
2
2
DEVARIS Spyridon
0



 Author| Post time: 27-8-2017 03:17
| Show all posts
Edited by George_D at 27-8-2017 04:23

Women's Junior Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANDREWS Ellesse

2:18.080JWR
2
PATERNOSTER Letizia
2:18.679
3
PIRRONE Elena
2:21.667
4
SHIELDS Nicole
2:23.048
5
PLOUFFE Maeve
2:24.342
6
JUSSAUME Laurie
2:24.838
7
KIM Hyesu
2:25.209
8
ATTWELL Erin J
2:25.330
9
LE NET Marie
2:25.918
10
COPPONI Clara
2:26.918
11
POLAK Wiktoria
2:27.611
12
REISSNER Lena Charlotte
2:28.580
13
HAINES Jade
2:29.137
14
KLIMSA Paulina Maxima
2:29.299
15
ROJAS ZAPATA Lina Mabel
2:30.158
16
ANTIPOVA Angelina
2:30.427
17
MINASIAN Karine
2:30.592
18
TRZEBINSKA Aleksandra
2:30.751
19
IKEGAMI Akari
2:31.468
20
MATSUMOTO Shino
2:32.460
21
HERNANDEZ GOMEZ Lina Marcela
2:33.531
22
TAYLOR Sawyer
2:33.852
23
KIM Minhwa
2:34.347
24
KURNOSSOVA Marina
2:35.937
25
COVARRUBIAS ROCHA
2:40.281
26
PARSONS Ashleigh
2:41.414
27
MACHALKOVA Petra
2:42.351

 Author| Post time: 27-8-2017 03:26
| Show all posts
Men's Junior Omnium
Tempo Race (Event 2/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JOHANSEN Julius

24
2
STRONG Corbin
24
3
KIM Euro
22
4
YOUNG Xeno
22
5
CUFF Stephen
5
6
VOGEL Alex
4
7
MUNSTERMANN Per
3
8
IRIBAR JAUREGI Unai
1
9
STOCEK Matus
1
10
CHRISTAKOS Dimitrios
0
11
TSIMOSHYK Uladzislau
0
12
KANAKA Oleg
0
13
VAN DEN BOSSCHE Fabio
0
14
MANSOURI Hamza
0
15
VIEHBERGER Lukas
0
16
BABOR Daniel
0
17
AZEN Gabiden
0
18
ROSLI Muhammad Nur
0
19
SATO Ken
0
20
JOHANSSON Gustav
0

RUIZ Ivan Gabriel
DNS

TABELLION Valentin
DNS

GAZZOLI Michele
DNS

JAMAHISIAN
DNS

 Author| Post time: 28-8-2017 00:06
| Show all posts
Women's Junior 500m Time Trial
Non-Olympic Event

Final Results

GROS Mathilde
33.937

FRIEDRICH Lea Sophie
34.301

TYSHENKO Yana
34.625

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BATE-LOWE Lauren
34.907
5
VAN DER PEET Steffie
35.169
6
JEONG Seolhwa
35.739
7
FULTON Shaane Hazel
35.823
8
VERA Natalia
35.948


 Author| Post time: 28-8-2017 00:10
| Show all posts
Men's Junior Omnium
Elimination Race (Event 3/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VAN DEN BOSSCHE Fabio

-
2
JOHANSEN Julius
-
3
VOGEL Alex
-
4
BABOR Daniel
-
5
MUNSTERMANN Per Christian
-
6
YOUNG Xeno
-
7
STOCEK Matus
-
8
CHRISTAKOS Dimitrios
-
9
MANSOURI Hamza
-
10
AZEN Gabiden
-
11
IRIBAR JAUREGI Unai
-
12
ROSLI Muhammad Nur Aiman
-
13
KANAKA Oleg
-
14
KIM Euro
-
15
STRONG Corbin
-
16
SATO Ken
-
17
CUFF Stephen
-
18
VIEHBERGER Lukas
-
19
JOHANSSON Gustav
-
20
TSIMOSHYK Uladzislau
-

 Author| Post time: 28-8-2017 00:18
| Show all posts
Women's Junior Madison
Final Results

Italy
PATERNOSTER Letizia
CONSONNI Chiara

70

Russia
NOVOLODSKAYA Mariia
MALKOVA Daria

55

France
LE NET Marie
FORTIN Valentine

39

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DE ZOETE Mylene
RAAIJMAKERS Marit
36
5
SHEARMAN Emily
SHIELDS Nicole
27
6
PLOUFFE Maeve
MARTIN-WALLACE Alexandra
8
7
COLES-LYSTER Maggie
JUSSAUME Laurie
1
8
MAJEWSKA Oliwia
POLAK Wiktoria
-17
9
HECHLER Katharina
BAUERNFEIND Ricarda
-20
10
DZERENGOVA Barbora
CETKOVSKA Ema
-20
11
MYRXINA Veronika
KURNOSSOVA Marina
-60

ATEHORTUA HOYOS Daniela
ROJAS ZAPATA Lina Mabel
DNF

 Author| Post time: 28-8-2017 00:20
| Show all posts
Men's Junior Sprint
Semifinals Results
The 1st Athlete from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athlete from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HELAL Rayan
2
2
ROCHNA Daniel
0


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NESTEROV Dmitry
2
2
BRISTER James
1



 Author| Post time: 28-8-2017 00:24
| Show all posts
Women's Junior Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Final Results

ANDREWS Ellesse
2:19.038Gold Medal Race

PATERNOSTER Letizia
2:19.641Gold Medal Race

PIRRONE Elena
2:22.626Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SHIELDS Nicole
2:25.233B.M.R.



 Author| Post time: 28-8-2017 00:30
| Show all posts
Men's Junior Omnium
Final Results

JOHANSEN Julius
117

CUFF Stephen
109

TSIMOSHYK Uladzislau
96

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VOGEL Alex
94
5
STRONG Corbin
94
6
YOUNG Xeno
91
7
MUNSTERMANN Per Christian
89
8
KIM Euro
89
9
VAN DEN BOSSCHE Fabio
86
10
BABOR Daniel
81
11
CHRISTAKOS Dimitrios
81
12
IRIBAR JAUREGI Unai
77
13
STOCEK Matus
73
14
SATO Ken
56
15
KANAKA Oleg
52
16
MANSOURI Hamza
48
17
AZEN Gabiden
34
18
ROSLI Muhammad Nur Aiman
32
19
JOHANSSON Gustav
18
20
VIEHBERGER Lukas
12
22
JAMAHISIAN GHALEHSEFIDI Amirho.
DNF
22
RUIZ Ivan Gabriel
DNF
22
TABELLION Valentin
DNF
22
GAZZOLI Michele
DNF

 Author| Post time: 28-8-2017 00:33
| Show all posts
Men's Junior Sprint
Final Results

HELAL Rayan
2Gold Medal Race

NESTEROV Dmitry
0Gold Medal Race

BRISTER James
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ROCHNA Daniel
1B.M.R.



Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

6-12-2019 13:37 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191117, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 932, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list