|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Alpine Skiing FIS World Cup 2017 - 2018

[Copy link]
 Author| Post time: 3-12-2017 22:51
| Show all posts
Stage 7

St. Moritz (SUI) - 8 December 2017 - 10 December 2017




Events

  • Women's Super-G (2/8)
  • Women's Super-G (3/8)
  • Women's Alpine Combined (1/2)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, December 8th
10:00 Women's Alpine Combined Run 1
13:00 Women's Alpine Combined Run 2


Saturday, December 9th
10:45 Women's Super-G


Sunday, December 10th
10:30 Women's Super-G


 Author| Post time: 3-12-2017 22:59
| Show all posts
Stage 8

Val d'Isère (FRA) - 9 December 2017 - 10 December 2017




Events

  • Men's Giant Slalom (2/8)
  • Men's Slalom (2/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, December 9th
09:30 Men's Giant Slalom Run 1
12:30 Men's Giant Slalom Run 2


Sunday, December 10th
09:30 Men's Slalom Run 1
12:30 Men's Slalom Run 2


 Author| Post time: 9-12-2017 13:28
| Show all posts
Stage 7

St. Moritz (SUI) - 8 December 2017 - 10 December 2017


Women's Super-G (2/8)
Final Results

FLURY Jasmine
1:02.59

GISIN Michelle
1:02.69

WEIRATHER Tina
1:02.75

Rank
Athletes
Nation
Result
5
VEITH Anna
1:03.14
6
REBENSBURG Viktoria
1:03.18
7
SCHNARF Johanna
1:03.27
8
WORLEY Tessa
1:03.35
9
SUTER Corinne
1:03.36
10
MOWINCKEL Ragnhild
1:03.52
11
VENIER Stephanie
1:03.59
12
KOPP Rahel
1:03.60
13
SCHMIDHOFER Nicole
1:03.64
14
FANCHINI Elena
1:03.72
15
HUETTER Cornelia
1:03.82
16
FEIERABEND Denise
1:03.83
17
PIOT Jennifer
1:03.86
17
MIRADOLI Romane
1:03.86
19
HOLDENER Wendy
1:03.92
20
SHIFFRIN Mikaela
1:03.96
21
TIPPLER Tamara
1:04.00
22
GAUTHIER Tiffany
1:04.05
23
BRUNNER Stephanie
1:04.12
24
VONN Lindsey
1:04.15
25
BASSINO Marta
1:04.27
26
GAUCHE Laura
1:04.33
27
SIEBENHOFER Ramona
1:04.43
28
HOFER Anna
1:04.52
29
JOHNSON Breezy
1:04.53
30
ROSS Laurenne
1:04.57
31
NUFER Priska
1:04.65
32
WENIG Michaela
1:04.72
32
FEST Nadine
1:04.72
34
FANCHINI Nadia
1:04.80
35
DELAGO Nicol
1:04.82
35
MANGAN Patricia
1:04.82
37
FERK Marusa
1:04.85
38
SCHEYER Christine
1:04.88
39
GRENIER Valerie
1:04.92
40
WEIDLE Kira
1:04.99
41
TOMMY Mikaela
1:05.02
42
BARTHET Anne-Sophie
1:05.29
43
HAEHLEN Joana
1:05.33
44
LEDECKA Ester
1:05.47
45
COOK Stacey
1:05.53
46
SMALL Greta
1:05.56
47
MIKLOS Edit
1:05.77
48
SOSIO Federica
1:06.00
49
MERRYWEATHER Alice
1:06.24
50
SKJOELD Maren
1:06.38
51
SIMADER Sabrina
1:07.00
51
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:07.00
53
POPOVIC Leona
1:07.02
54
KANTOROVA Barbara
1:07.08

MCKENNIS Alice
DNF

MANCUSO Julia
DNF

HAASER Ricarda
DNF

WILES Jacqueline
DNF

GOGGIA Sofia
DNF

GUT Lara
DNF

 Author| Post time: 9-12-2017 13:49
| Show all posts
Stage 8

Val d'Isère (FRA) - 9 December 2017 - 10 December 2017


Men's Giant Slalom (2/8)
Final Results

PINTURAULT Alexis
1:51.1856.86+54.32

LUITZ Stefan
1:51.4656.84+54.62

HIRSCHER Marcel
1:51.7256.74+54.98

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
FAIVRE Mathieu
57.12
54.84
1:51.96
5
KRISTOFFERSEN Henrik
57.05
55.03
1:52.08
6
SCHMID Alexander
57.56
54.63
1:52.19
7
KRANJEC Zan
57.41
54.87
1:52.28
8
FELLER Manuel
57.94
54.90
1:52.84
9
OLSSON Matts
57.15
55.76
1:52.91
10
FANARA Thomas
58.25
54.89
1:53.14
11
MURISIER Justin
58.00
55.34
1:53.34
12
EISATH Florian
57.57
56.00
1:53.57
13
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
58.01
55.87
1:53.88
14
MUFFAT-JEANDET Victor
58.93
54.96
1:53.89
15
CAVIEZEL Gino
58.13
55.80
1:53.93
16
LIGETY Ted
59.12
54.82
1:53.94
17
SCHWARZ Marco
59.05
54.91
1:53.96
18
BORSOTTI Giovanni
58.31
55.68
1:53.99
19
DE ALIPRANDINI Luca
58.14
56.07
1:54.21
20
JITLOFF Tim
58.83
55.60
1:54.43
21
ZURBRIGGEN Elia
58.64
55.86
1:54.50
22
FORD Tommy
57.63
56.93
1:54.56
23
NANI Roberto
59.04
55.55
1:54.59
24
MOELGG Manfred
58.12
56.50
1:54.62
25
MATT Michael
58.94
55.83
1:54.77
26
AERNI Luca
58.89
55.95
1:54.84
27
HADALIN Stefan
58.63
56.37
1:55.00
28
TONETTI Riccardo
58.53
56.76
1:55.29
29
ZUBCIC Filip
58.99
56.63
1:55.62
30
ZAMPA Adam
58.51
1:02.59
2:01.10

BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1:03.33
-
DNQ2

FOREJTEK Filip
1:02.15
-
DNQ2

GRAHN Dan Axel
1:02.56
-
DNQ2

OHKOSHI Ryunosuke
1:01.48
-
DNQ2

DEL CAMPO Juan
1:03.20
-
DNQ2

MEINERS Maarten
1:02.31
-
DNQ2

BUFFET Robin
1:00.74
-
DNQ2

VERDU Joan
59.49
-
DNQ2

STRASSER Linus
59.55
-
DNQ2

BALLERIN Andrea
1:00.07
-
DNQ2

ODERMATT Marco
59.55
-
DNQ2

BARWOOD Adam
1:00.28
-
DNQ2

HIRSCHBUEHL Christian
59.20
-
DNQ2

COCHRAN-SIEGLE Ryan
59.25
-
DNQ2

BROWN Phil
1:00.28
-
DNQ2

ROBERTS Hig
59.41
-
DNQ2

ZAMPA Andreas
1:00.01
-
DNQ2

FEASEY Willis
1:00.60
-
DNQ2

TORSTI Samu
59.13
-
DNQ2

TRIKHICHEV Pavel
1:00.31
-
DNQ2

NETELAND Bjoernar
59.47
-
DNQ2

READ Erik
59.29
-
DNQ2

KOLEGA Elias
-
-
DNF1

KRYZL Krystof
-
-
DNF1

ROCHAT Marc
-
-
DNF1

ANDRIENKO Aleksander
-
-
DNF1

BRENNSTEINER Stefan
-
-
DNF1

MONSEN Marcus
-
-
DNF1

MATHIS Marcel
-
-
DNF1

WALCH Magnus
-
-
DNF1

WINDINGSTAD Rasmus
-
-
DNF1

PHILP Trevor
-
-
DNF1

CHODOUNSKY David
-
-
DNF1

MEILLARD Loic
-
-
DNF1

MYHRER Andre
-
-
DNF1

LEITINGER Roland
-
-
DNF1

ZVEJNIEKS Kristaps
-
-
DNS1

JUNG Donghyun
-
-
DNS1

KETTERER David
-
-
DNS1

DOPFER Fritz
-
-
DNS1

 Author| Post time: 10-12-2017 18:09
| Show all posts
Stage 8

Val d'Isère (FRA) - 9 December 2017 - 10 December 2017


Men's Slalom (2/12)
Final Results

HIRSCHER Marcel
1:41.9449.55+52.39

KRISTOFFERSEN Henrik
1:42.3349.41+52.92

MYHRER Andre
1:42.3449.21+53.13

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MATT Michael
49.19
53.30
1:42.49
5
NORDBOTTEN Jonathan
49.79
52.84
1:42.63
6
GROSS Stefano
49.00
53.70
1:42.70
7
DOPFER Fritz
49.53
53.36
1:42.89
8
HARGIN Mattias
49.38
53.62
1:43.00
9
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
49.42
53.68
1:43.10
9
SCHWARZ Marco
51.01
52.09
1:43.10
11
HIRSCHBUEHL Christian
50.08
53.04
1:43.12
12
LIZEROUX Julien
49.63
53.50
1:43.13
13
GRANGE Jean-Baptiste
49.68
53.60
1:43.28
14
MEILLARD Loic
50.54
52.96
1:43.50
15
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
50.07
53.65
1:43.72
16
HADALIN Stefan
51.07
52.79
1:43.86
17
TRIKHICHEV Pavel
50.42
53.47
1:43.89
18
STEHLE Dominik
50.45
53.51
1:43.96
19
RYDING Dave
50.01
54.12
1:44.13
20
NOEL Clement
50.51
53.68
1:44.19
21
DIGRUBER Marc
50.47
53.92
1:44.39
22
KHOROSHILOV Alexander
50.27
54.28
1:44.55
23
DEVILLE Cristian
50.96
53.62
1:44.58
24
MUFFAT-JEANDET Victor
49.98
54.83
1:44.81
25
SCHMID Philipp
50.47
55.01
1:45.48
26
KETTERER David
51.03
56.30
1:47.33

CHODOUNSKY David
50.14
-
DNF2

READ Erik
50.66
-
DNF2

AERNI Luca
49.72
-
DNF2

PINTURAULT Alexis
49.62
-
DNF2

DEL CAMPO Juan
51.85
-
DNQ2

RODES Istok
52.15
-
DNQ2

WINKELHORST Steffan
54.23
-
DNQ2

TONETTI Riccardo
51.19
-
DNQ2

ROBERTS Hig
51.42
-
DNQ2

KRYZL Krystof
52.44
-
DNQ2

BACHER Fabian
52.20
-
DNQ2

GINNIS AJ
51.42
-
DNQ2

BUFFET Robin
51.28
-
DNQ2

ZAMPA Adam
51.90
-
DNQ2

SALA Tommaso
51.82
-
DNQ2

BROWN Phil
51.48
-
DNQ2

KELLEY Robby
58.06
-
DNQ2

VIDOVIC Matej
54.20
-
DNQ2

RAZZOLI Giuliano
51.18
-
DNQ2

STRASSER Linus
51.19
-
DNQ2

ZENHAEUSERN Ramon
51.37
-
DNQ2

THALER Patrick
51.98
-
DNQ2

FOREJTEK Filip
-
-
DNF1

BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
-
-
DNF1

FEASEY Willis
-
-
DNF1

ZAMPA Andreas
-
-
DNF1

BARWOOD Adam
-
-
DNF1

GRAHN Dan Axel
-
-
DNF1

ZUBCIC Filip
-
-
DNF1

JOHANSSON Emil
-
-
DNF1

KRANJEC Zan
-
-
DNF1

MURISIER Justin
-
-
DNF1

GROSELJ Zan
-
-
DNF1

OHKOSHI Ryunosuke
-
-
DNF1

SIMONET Sandro
-
-
DNF1

LUITZ Stefan
-
-
DNF1

ROCHAT Marc
-
-
DNF1

PHILP Trevor
-
-
DNF1

JUNG Donghyun
-
-
DNF1

SCHMIDIGER Reto
-
-
DNF1

ENGEL Mark
-
-
DNF1

HOLZMANN Sebastian
-
-
DNF1

YUASA Naoki
-
-
DNF1

FELLER Manuel
-
-
DNF1

YULE Daniel
-
-
DNF1

MOELGG Manfred
-
-
DNF1

SAMSAL Dalibor
-
-
DNS1

 Author| Post time: 10-12-2017 18:34
| Show all posts
Stage 9

Val Gardena/Gröden (ITA) - 13 December 2017 - 16 December 2017




Events

  • Men's Downhill (3/9)
  • Men's Super-G (3/6)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Wednesday, December 13th
12:15 Men's Downhill Training 1


Thursday, December 14th
12:15 Men's Downhill Training 2


Friday, December 15th
12:15 Men's Super-G


Saturday, December 16th
12:15 Men's Downhill Final


 Author| Post time: 10-12-2017 18:43
| Show all posts
Stage 10

Val d'Isère (FRA) - 14 December 2017 - 17 December 2017




Events

  • Women's Super-G (3/8)
  • Women's Super-G (4/8)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, December 14th
10:30 Women's Downhill Training 1


Friday, December 15th
10:30 Women's Downhill Training 2


Saturday, December 16th
11:30 Women's Super-G


Sunday, December 17th
10:45 Women's Super-G


 Author| Post time: 13-12-2017 15:40
| Show all posts
Stage 9

Val Gardena/Gröden (ITA) - 13 December 2017 - 16 December 2017


Men's Downhill (3/9)
Training 1 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GOLDBERG Jared
1:27.27
2
MAPLE Wiley
1:27.74
3
DRESSEN Thomas
1:27.78
4
SANDER Andreas
1:27.94
5
HEEL Werner
1:28.11
5
INNERHOFER Christof
1:28.11
7
THEAUX Adrien
1:28.15
8
RAFFORT Nicolas
1:28.22
9
BENNETT Bryce
1:28.27
10
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:28.28
11
CLAREY Johan
1:28.29
12
FERSTL Josef
1:28.30
13
MAYER Matthias
1:28.42
14
KILDE Aleksander Aamodt
1:28.65
15
THOMSEN Benjamin
1:28.68
16
GUAY Erik
1:28.70
17
BAUMANN Romed
1:28.71
18
REICHELT Hannes
1:28.74
19
JANSRUD Kjetil
1:28.76
20
KRIECHMAYR Vincent
1:28.77
21
FRANZ Max
1:28.80
22
STRIEDINGER Otmar
1:28.85
23
CASSE Mattia
1:28.86
24
FILL Peter
1:28.93
25
NYMAN Steven
1:28.94
26
WEBER Ralph
1:28.96
27
MARSAGLIA Matteo
1:28.98
27
KROELL Johannes
1:28.98
29
FEUZ Beat
1:29.02
30
SCHMID Manuel
1:29.04
31
BOSCA Guglielmo
1:29.06
32
DANKLMAIER Daniel
1:29.10
32
PARIS Dominik
1:29.10
34
BARANDUN Gian Luca
1:29.11
35
GANONG Travis
1:29.14
36
KLINE Bostjan
1:29.21
37
VON APPEN Henrik
1:29.25
38
MUZATON Maxence
1:29.26
39
BUZZI Emanuele
1:29.27
40
SCHWAIGER Dominik
1:29.37
41
SEJERSTED Adrian Smiseth
1:29.38
42
ALLEGRE Nils
1:29.40
43
DE VETTORI Matteo
1:29.41
44
GIEZENDANNER Blaise
1:29.44
45
SCHWEIGER Patrick
1:29.49
46
CAZZANIGA Davide
1:29.52
47
BIESEMEYER Thomas
1:29.55
48
ROGER Brice
1:29.60
48
WALDER Christian
1:29.60
50
THOMPSON Broderick
1:29.73
51
MANI Nils
1:29.74
52
KRYENBUEHL Urs
1:29.76
53
BAILET Matthieu
1:29.82
54
KOSI Klemen
1:29.84
55
ALESSANDRIA Arnaud
1:29.87
55
SCHULLER Victor
1:29.87
57
CATER Martin
1:29.96
58
KOECK Niklas
1:29.97
59
ROULIN Gilles
1:30.03
60
FAYED Guillermo
1:30.05
61
SAUGESTAD Stian
1:30.07
62
ALPHAND Nils
1:30.14
63
MONSEN Felix
1:30.16
64
FAARUP Christoffer
1:30.17
65
CAVIEZEL Mauro
1:30.25
66
ROMAR Andreas
1:30.26
67
KUENG Patrick
1:30.28
68
NEUMAYER Christopher
1:30.34
69
SVINDAL Aksel Lund
1:30.38
70
PERKO Rok
1:30.43
71
BERTHOLD Frederic
1:30.44
72
ZRNCIC DIM Natko
1:30.46
73
PICCARD Roy
1:30.59
74
GISIN Marc
1:30.62
75
WERRY Tyler
1:30.66
76
KLUSAK Michal
1:30.67
77
VUKICEVIC Marko
1:30.75
78
COOK Dustin
1:30.79
79
HROBAT Miha
1:30.86
80
BATTILANI Henri
1:30.98
81
MONSEN Zack
1:31.02
82
SUNDIN Olle
1:31.14
83
HOERL Christopher
1:31.21
84
WEIBRECHT Andrew
1:31.33
85
TUMLER Thomas
1:31.41
86
OLIVERAS Marc
1:31.48
87
DEBELAK Tilen
1:31.58
88
MEINERS Maarten
1:32.40
88
PLATTER Filip
1:32.40
90
BENDIK Martin
1:33.07
91
VARGAS BOURGUET Matias
1:33.52
92
SUGAI Ryo
1:34.73
93
ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
1:36.00
HUDEC Jan
DNS
COCHRAN-SIEGLE Ryan
DNS
ROGENTIN Stefan
DNS

 Author| Post time: 14-12-2017 20:47
| Show all posts
Stage 9

Val Gardena/Gröden (ITA) - 13 December 2017 - 16 December 2017


Men's Downhill (3/9)
Training 2 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAYER Matthias
1:58.64
2
THOMSEN Benjamin
1:59.04
3
STRIEDINGER Otmar
1:59.15
4
FRANZ Max
1:59.19
5
HEEL Werner
1:59.45
6
FERSTL Josef
1:59.73
7
BUZZI Emanuele
1:59.75
8
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:59.80
9
DRESSEN Thomas
1:59.85
10
MAPLE Wiley
1:59.86
11
RAFFORT Nicolas
1:59.89
12
KILDE Aleksander Aamodt
2:00.04
13
BENNETT Bryce
2:00.13
14
GIEZENDANNER Blaise
2:00.14
15
THEAUX Adrien
2:00.30
16
FILL Peter
2:00.32
17
SANDER Andreas
2:00.37
18
ALLEGRE Nils
2:00.42
19
GUAY Erik
2:00.43
20
BATTILANI Henri
2:00.44
21
BERTHOLD Frederic
2:00.46
22
VON APPEN Henrik
2:00.53
22
SCHWEIGER Patrick
2:00.53
24
BAUMANN Romed
2:00.60
25
FAARUP Christoffer
2:00.65
25
KRYENBUEHL Urs
2:00.65
27
REICHELT Hannes
2:00.66
28
INNERHOFER Christof
2:00.70
29
DANKLMAIER Daniel
2:00.71
30
SCHMID Manuel
2:00.76
31
GOLDBERG Jared
2:00.80
32
MARSAGLIA Matteo
2:00.83
33
SEJERSTED Adrian Smiseth
2:00.86
33
KROELL Johannes
2:00.86
35
MUZATON Maxence
2:00.90
36
ROMAR Andreas
2:00.92
37
KRIECHMAYR Vincent
2:00.94
38
CASSE Mattia
2:00.95
39
FEUZ Beat
2:00.96
39
KLINE Bostjan
2:00.96
41
BARANDUN Gian Luca
2:01.06
42
PERKO Rok
2:01.14
43
BAILET Matthieu
2:01.18
44
BOSCA Guglielmo
2:01.21
45
CLAREY Johan
2:01.22
46
ALPHAND Nils
2:01.23
47
KOSI Klemen
2:01.27
48
KUENG Patrick
2:01.31
49
WEBER Ralph
2:01.35
50
WALDER Christian
2:01.39
51
KOECK Niklas
2:01.41
52
THOMPSON Broderick
2:01.42
52
NYMAN Steven
2:01.42
54
PARIS Dominik
2:01.48
55
ZRNCIC DIM Natko
2:01.51
56
CAZZANIGA Davide
2:01.60
57
BIESEMEYER Thomas
2:01.66
58
CAVIEZEL Mauro
2:01.77
59
WERRY Tyler
2:01.90
60
ROGER Brice
2:01.96
61
FAYED Guillermo
2:02.01
62
SCHULLER Victor
2:02.04
63
SAUGESTAD Stian
2:02.19
64
HROBAT Miha
2:02.27
65
GISIN Marc
2:02.38
66
OLIVERAS Marc
2:02.39
66
MANI Nils
2:02.39
68
HOERL Christopher
2:02.49
68
ALESSANDRIA Arnaud
2:02.49
70
VUKICEVIC Marko
2:02.55
71
PICCARD Roy
2:02.59
72
DE VETTORI Matteo
2:02.60
73
KLUSAK Michal
2:02.80
74
SCHWAIGER Dominik
2:02.96
75
ROULIN Gilles
2:03.06
76
SUNDIN Olle
2:03.72
77
CATER Martin
2:03.97
78
DEBELAK Tilen
2:04.15
79
SVINDAL Aksel Lund
2:04.73
80
SUGAI Ryo
2:05.11
81
PLATTER Filip
2:05.63
82
VARGAS BOURGUET Matias
2:05.73
83
MONSEN Zack
2:06.64
84
MEINERS Maarten
2:06.92
85
ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
2:08.02
86
NEUMAYER Christopher
2:13.68
87
JANSRUD Kjetil
30:25.31
MONSEN Felix
DNF
GANONG Travis
DNF
WEIBRECHT Andrew
DNS
BENDIK Martin
DNS
COOK Dustin
DNS
ROGENTIN Stefan
DNS

 Author| Post time: 15-12-2017 15:34
| Show all posts
Stage 9

Val Gardena/Gröden (ITA) - 13 December 2017 - 16 December 2017


Men's Super-G (3/6)
Final Results

FERSTL Josef
1:35.28

FRANZ Max
1:35.30

MAYER Matthias
1:35.38

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KILDE Aleksander Aamodt
1:35.50
5
KRIECHMAYR Vincent
1:35.58
6
SANDER Andreas
1:35.66
7
THEAUX Adrien
1:35.67
8
FILL Peter
1:35.80
9
SVINDAL Aksel Lund
1:35.88
10
FEUZ Beat
1:35.99
11
KOECK Niklas
1:36.23
12
GUAY Erik
1:36.24
13
KLINE Bostjan
1:36.40
14
COOK Dustin
1:36.60
15
REICHELT Hannes
1:36.66
16
BAUMANN Romed
1:36.70
17
GANONG Travis
1:36.71
18
BIESEMEYER Thomas
1:36.74
19
CAVIEZEL Mauro
1:36.84
20
DRESSEN Thomas
1:36.86
21
PARIS Dominik
1:37.02
22
GIEZENDANNER Blaise
1:37.10
23
WALDER Christian
1:37.11
24
INNERHOFER Christof
1:37.14
25
ALLEGRE Nils
1:37.30
25
ROULIN Gilles
1:37.30
27
PINTURAULT Alexis
1:37.39
28
WEIBRECHT Andrew
1:37.41
29
NETELAND Bjoernar
1:37.53
30
CATER Martin
1:37.54
31
CASSE Mattia
1:37.55
32
WEBER Ralph
1:37.57
33
TUMLER Thomas
1:37.88
34
KRENN Christoph
1:38.11
35
JANSRUD Kjetil
1:38.39
36
KOSI Klemen
1:38.53
SEJERSTED Adrian Smiseth
DNF
OSBORNE-PARADIS Manuel
DNF
HOERL Christopher
DNS
ALESSANDRIA Arnaud
DNS
MEINERS Maarten
DNS
FAYED Guillermo
DNS
PLATTER Filip
DNS
MAPLE Wiley
DNSv
HUDEC Jan
DNS
OLIVERAS Marc
DNS
BENDIK Martin
DNSv
KLUSAK Michal
DNS
WINDINGSTAD Rasmus
DNS
BENNETT Bryce
DNS
CLAREY Johan
DNS
NYMAN Steven
DNS
KUZNETSOV Ivan
DNS
ROMAR Andreas
DNS
SCHWAIGER Dominik
DNS
SUGAI Ryo
DNS
FAARUP Christoffer
DNS
VUKICEVIC Marko
DNS
MANI Nils
DNS
ROGER Brice
DNS
KUENG Patrick
DNS
VON APPEN Henrik
DNS
MUZATON Maxence
DNS
DEBELAK Tilen
DNS
MONSEN Felix
DNS
BAILET Matthieu
DNS
ZRNCIC DIM Natko
DNS
BUZZI Emanuele
DNS
KRYENBUEHL Urs
DNS
THOMPSON Broderick
DNS
BOSCA Guglielmo
DNS
GISIN Marc
DNS
COCHRAN-SIEGLE Ryan
DNS
MARSAGLIA Matteo
DNS
SAUGESTAD Stian
DNS
STRIEDINGER Otmar
DNS
BARANDUN Gian Luca
DNS
GOLDBERG Jared
DNS
SCHWEIGER Patrick
DNS
CAVIEZEL Gino
DNS

 Author| Post time: 16-12-2017 12:59
| Show all posts
Stage 10

Val d'Isère (FRA) - 14 December 2017 - 17 December 2017


Women's Super-G (3/8)
Final Results

VONN Lindsey
1:04.86

GOGGIA Sofia
1:05.17

MOWINCKEL Ragnhild
1:05.25

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SCHMIDHOFER Nicole
1:05.53
5
HAEHLEN Joana
1:05.56
6
SCHNARF Johanna
1:05.68
7
REBENSBURG Viktoria
1:05.74
8
ROSS Laurenne
1:05.83
9
GUT Lara
1:05.86
10
GISIN Michelle
1:05.93
11
MIRADOLI Romane
1:05.94
12
SUTER Corinne
1:05.98
13
GAUTHIER Tiffany
1:06.06
14
TIPPLER Tamara
1:06.18
15
VEITH Anna
1:06.21
16
BRIGNONE Federica
1:06.25
17
HAASER Ricarda
1:06.27
18
FLURY Jasmine
1:06.28
19
NUFER Priska
1:06.35
20
VENIER Stephanie
1:06.38
21
HOFER Anna
1:06.47
22
MCKENNIS Alice
1:06.48
23
FANCHINI Nadia
1:06.84
24
MERRYWEATHER Alice
1:06.89
25
SCHEYER Christine
1:06.91
26
GAUCHE Laura
1:06.93
27
BRUNNER Stephanie
1:07.05
27
WORLEY Tessa
1:07.05
29
SIEBENHOFER Ramona
1:07.19
30
PIOT Jennifer
1:07.21
31
BASSINO Marta
1:07.22
32
PFISTER Meike
1:07.46
33
WEIDLE Kira
1:07.47
34
COOK Stacey
1:07.49
35
FEST Nadine
1:07.54
36
HOERNBLAD Lisa
1:07.59
37
FANCHINI Elena
1:07.64
38
JOHNSON Breezy
1:07.72
39
TOMMY Mikaela
1:07.89
40
DELAGO Nicol
1:08.29
41
SOSIO Federica
1:08.52
42
SUTER Jasmina
1:08.93
43
FEIERABEND Denise
1:09.04
44
MASSIOS Marie
1:09.06
45
MANCUSO Julia
1:10.42
CAILL Ania Monica
DNF
PALLAS Carmina
DNF
BARAHONA Noelle
DNF
IVARSSON Lin
DNF
MIKLOS Edit
DNF
COLETTI Alexandra
DNF
WENIG Michaela
DNF
KOPP Rahel
DNF
WILES Jacqueline
DNF
WEIRATHER Tina
DNF
HUETTER Cornelia
DSQ
SMALL Greta
DNS
POPOVIC Leona
DNS
KANTOROVA Barbara
DNS
FERK Marusa
DNS
GRENIER Valerie
DNS

 Author| Post time: 16-12-2017 15:12
| Show all posts
Stage 9

Val Gardena/Gröden (ITA) - 13 December 2017 - 16 December 2017


Men's Downhill (3/9)
Final Results

SVINDAL Aksel Lund
1:57.00

JANSRUD Kjetil
1:57.59

FRANZ Max
1:57.85

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ROULIN Gilles
1:58.00
5
INNERHOFER Christof
1:58.14
6
BAUMANN Romed
1:58.16
6
PARIS Dominik
1:58.16
8
FEUZ Beat
1:58.17
9
GOLDBERG Jared
1:58.18
10
CAVIEZEL Mauro
1:58.22
11
BENNETT Bryce
1:58.24
12
SANDER Andreas
1:58.31
13
DRESSEN Thomas
1:58.34
14
FERSTL Josef
1:58.41
15
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:58.50
16
SCHMID Manuel
1:58.60
17
MAYER Matthias
1:58.62
18
KRIECHMAYR Vincent
1:58.74
18
KILDE Aleksander Aamodt
1:58.74
20
BARANDUN Gian Luca
1:58.86
21
ROGER Brice
1:58.88
21
THEAUX Adrien
1:58.88
23
HEEL Werner
1:58.99
24
STRIEDINGER Otmar
1:59.03
24
FAYED Guillermo
1:59.03
24
REICHELT Hannes
1:59.03
27
RAFFORT Nicolas
1:59.04
28
MANI Nils
1:59.11
29
SCHWAIGER Dominik
1:59.14
30
THOMSEN Benjamin
1:59.15
31
WEBER Ralph
1:59.16
32
GUAY Erik
1:59.23
33
VON APPEN Henrik
1:59.25
34
BUZZI Emanuele
1:59.27
35
SEJERSTED Adrian Smiseth
1:59.31
36
MUZATON Maxence
1:59.36
37
BERTHOLD Frederic
1:59.38
38
KROELL Johannes
1:59.44
39
GANONG Travis
1:59.45
40
CLAREY Johan
1:59.53
41
MAPLE Wiley
1:59.56
41
NYMAN Steven
1:59.56
43
BIESEMEYER Thomas
1:59.73
44
WALDER Christian
1:59.75
45
GISIN Marc
1:59.78
46
ROMAR Andreas
1:59.87
46
KUENG Patrick
1:59.87
48
GIEZENDANNER Blaise
1:59.89
49
MARSAGLIA Matteo
1:59.95
50
KRYENBUEHL Urs
1:59.99
51
SCHWEIGER Patrick
2:00.10
52
CASSE Mattia
2:00.19
52
VUKICEVIC Marko
2:00.19
54
BAILET Matthieu
2:00.31
54
KLINE Bostjan
2:00.31
56
KOSI Klemen
2:00.33
57
FILL Peter
2:00.35
58
MONSEN Felix
2:00.43
59
CATER Martin
2:00.47
60
ALLEGRE Nils
2:00.66
61
BATTILANI Henri
2:00.68
62
SAUGESTAD Stian
2:00.87
63
ALESSANDRIA Arnaud
2:00.88
64
ZRNCIC DIM Natko
2:01.11
65
FAARUP Christoffer
2:01.18
66
WERRY Tyler
2:01.58
67
PERKO Rok
2:01.78
68
HOERL Christopher
2:01.92
69
KLUSAK Michal
2:02.37
SUGAI Ryo
DNF
OLIVERAS Marc
DNF
THOMPSON Broderick
DNF

 Author| Post time: 16-12-2017 15:33
| Show all posts
Stage 11

Alta Badia (ITA) - 17 December 2017 - 18 December 2017




Events

  • Men's Giant Slalom (3/8)
  • Men's Giant Slalom (4/8)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Sunday, December 17th
09:30 Men's Giant Slalom Run 1
12:30 Men's Giant Slalom Run 2


Monday, December 18th
18:30 Men's Parallel Giant Slalom


 Author| Post time: 17-12-2017 13:58
| Show all posts
Stage 10

Val d'Isère (FRA) - 14 December 2017 - 17 December 2017


Women's Super-G (4/8)
Final Results

VEITH Anna
1:05.77

WEIRATHER Tina
1:06.25

GOGGIA Sofia
1:06.28

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GUT Lara
1:06.41
5
GISIN Michelle
1:06.63
6
MOWINCKEL Ragnhild
1:06.78
7
BRIGNONE Federica
1:06.86
8
SCHMIDHOFER Nicole
1:07.00
9
SIEBENHOFER Ramona
1:07.25
10
HOFER Anna
1:07.29
11
DELAGO Nicol
1:07.35
12
BRUNNER Stephanie
1:07.44
12
HUETTER Cornelia
1:07.44
14
FANCHINI Nadia
1:07.45
15
MCKENNIS Alice
1:07.52
16
SCHNARF Johanna
1:07.57
17
WILES Jacqueline
1:07.58
18
GAUTHIER Tiffany
1:07.60
19
GAUCHE Laura
1:07.69
20
VENIER Stephanie
1:07.78
21
NUFER Priska
1:07.79
22
MIRADOLI Romane
1:07.85
23
BASSINO Marta
1:07.97
23
SUTER Corinne
1:07.97
25
HOERNBLAD Lisa
1:07.98
26
HAASER Ricarda
1:08.00
27
WEIDLE Kira
1:08.20
28
HAEHLEN Joana
1:08.29
29
ROSS Laurenne
1:08.30
30
PIOT Jennifer
1:08.43
31
JOHNSON Breezy
1:08.48
32
SCHEYER Christine
1:08.66
33
MASSIOS Marie
1:08.84
34
TOMMY Mikaela
1:08.94
35
WENIG Michaela
1:08.96
36
MERRYWEATHER Alice
1:09.01
37
FEIERABEND Denise
1:09.10
38
IVARSSON Lin
1:09.31
39
FANCHINI Elena
1:09.41
40
SUTER Jasmina
1:09.51
41
SOSIO Federica
1:09.53
42
MANCUSO Julia
1:11.86
43
BARAHONA Noelle
1:12.10
44
CAILL Ania Monica
1:12.35
MORENO BECERRA Cande
DNF
MIKLOS Edit
DNF
PFISTER Meike
DNF
COLETTI Alexandra
DNF
KOPP Rahel
DNF
COOK Stacey
DNF
FEST Nadine
DNF
TIPPLER Tamara
DNF
FLURY Jasmine
DNF
WORLEY Tessa
DNF
REBENSBURG Viktoria
DNF
GRENIER Valerie
DNS
VONN Lindsey
DNS


 Author| Post time: 17-12-2017 14:07
| Show all posts
Stage 11

Alta Badia (ITA) - 17 December 2017 - 18 December 2017


Men's Giant Slalom (3/8)
Final Results

HIRSCHER Marcel
2:25.421:12.15+1:13.27

KRISTOFFERSEN Henrik
2:27.121:12.32+1:14.80

KRANJEC Zan
2:27.241:12.48+1:14.76

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MURISIER Justin
1:12.64
1:14.85
2:27.49
5
LIGETY Ted
1:12.90
1:14.75
2:27.65
6
OLSSON Matts
1:12.73
1:14.96
2:27.69
7
FELLER Manuel
1:12.52
1:15.23
2:27.75
8
DE ALIPRANDINI Luca
1:13.30
1:14.62
2:27.92
9
PINTURAULT Alexis
1:13.33
1:14.89
2:28.22
10
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
1:12.93
1:15.34
2:28.27
11
FAIVRE Mathieu
1:13.97
1:14.35
2:28.32
12
LEITINGER Roland
1:13.51
1:14.85
2:28.36
13
BRENNSTEINER Stefan
1:13.72
1:14.84
2:28.56
14
FANARA Thomas
1:13.17
1:15.40
2:28.57
15
ANDRIENKO Aleksander
1:14.47
1:14.16
2:28.63
16
NANI Roberto
1:13.99
1:14.86
2:28.85
16
EISATH Florian
1:14.13
1:14.72
2:28.85
18
MEILLARD Loic
1:14.11
1:14.77
2:28.88
19
MOELGG Manfred
1:13.70
1:15.43
2:29.13
20
CAVIEZEL Gino
1:14.42
1:14.80
2:29.22
21
AERNI Luca
1:14.82
1:14.58
2:29.40
22
MYHRER Andre
1:13.99
1:15.53
2:29.52
23
MUFFAT-JEANDET Victor
1:13.67
1:15.97
2:29.64
24
FAVROT Thibaut
1:14.89
1:15.10
2:29.99
25
ZUBCIC Filip
1:14.48
1:15.88
2:30.36
26
SCHMID Alexander
1:14.77
1:15.60
2:30.37
27
READ Erik
1:13.90
1:19.89
2:33.79
28
TONETTI Riccardo
1:13.52
1:24.52
2:38.04
STROLZ Johannes
1:14.78
-
DNF2
FORD Tommy
1:14.21
-
DNF2
VALCAREGGI Massimiliano
1:22.86
-
DNQ2
OHKOSHI Ryunosuke
1:17.72
-
DNQ2
KOLEGA Elias
1:17.84
-
DNQ2
RAPOSO Charlie
1:16.59
-
DNQ2
GALEOTTI Greg
1:16.45
-
DNQ2
HADALIN Stefan
1:16.59
-
DNQ2
MAURBERGER Simon
1:15.04
-
DNQ2
ROULIN Gilles
1:15.62
-
DNQ2
ODERMATT Marco
1:14.91
-
DNQ2
NETELAND Bjoernar
1:15.21
-
DNQ2
BARWOOD Adam
1:17.17
-
DNQ2
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:15.00
-
DNQ2
BROWN Phil
1:16.63
-
DNQ2
ROBERTS Hig
1:15.10
-
DNQ2
ZAMPA Andreas
1:15.72
-
DNQ2
MONSEN Marcus
1:15.30
-
DNQ2
WALCH Magnus
1:15.70
-
DNQ2
BORSOTTI Giovanni
1:15.51
-
DNQ2
WINDINGSTAD Rasmus
1:15.22
-
DNQ2
ZAMPA Adam
1:15.94
-
DNQ2
TORSTI Samu
1:16.09
-
DNQ2
TRIKHICHEV Pavel
1:15.20
-
DNQ2
JITLOFF Tim
1:15.10
-
DNQ2
CHODOUNSKY David
1:15.23
-
DNQ2
ZURBRIGGEN Elia
1:14.91
-
DNQ2
DOPFER Fritz
1:17.18
-
DNQ2
KILDE Aleksander Aamodt
1:15.17
-
DNQ2
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
-
-
DNF1
MATT Michael
-
-
DNF1
GUILLOT Victor
-
-
DNF1
VERDU Joan
-
-
DNF1
TUMLER Thomas
-
-
DNF1
HROBAT Miha
-
-
DNF1
BUGNARD Pierre
-
-
DNF1
SCHWARZ Marco
-
-
DNF1
KRYZL Krystof
-
-
DNF1
JENAL Sandro
-
-
DNF1
ROCHAT Marc
-
-
DNF1
ZINGERLE Alex
-
-
DNF1
JAKOBSEN Kristoffer
-
-
DNF1
HIRSCHBUEHL Christian
-
-
DNF1
FEASEY Willis
-
-
DNF1
PHILP Trevor
-
-
DNF1
JANSRUD Kjetil
-
-
DNF1
LUITZ Stefan
-
-
DNF1
MEINERS Maarten
-
-
DNS1

 Author| Post time: 17-12-2017 15:00
| Show all posts
Stage 12

Courchevel (FRA) - 19 December 2017 - 20 December 2017




Events

  • Women's Giant Slalom (3/9)
  • Women's Slalom (3/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Tuesday, December 19th
10:30 Women's Giant Slalom Run 1
13:30 Women's Giant Slalom Run 2


Wednesday, December 20th
13:15 Women's Parallel Slalom Qualification
18:00 Women's Parallel Slalom Finals


 Author| Post time: 18-12-2017 20:41
| Show all posts
Stage 11

Alta Badia (ITA) - 17 December 2017 - 18 December 2017


Men's Parallel Giant Slalom (4/8)
Non-Olympic Event

Final Results

OLSSON Matts
-Big Final

KRISTOFFERSEN Henrik
-Big Final

HIRSCHER Marcel
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KILDE Aleksander Aamodt
-S.F.
5
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
-5thP.R.
6
MYHRER Andre
-5thP.R.
7
MURISIER Justin
-7thP.R.
8
ZUBCIC Filip
-7thP.R.
9
PINTURAULT Alexis
-R16
10
NANI Roberto
-R16
11
MEILLARD Loic
-R16
12
MAYER Matthias
-R16
13
DE ALIPRANDINI Luca
-R16
14
READ Erik
-R16
15
JANSRUD Kjetil
-R16
16
BRENNSTEINER Stefan
-R16
17
LEITINGER Roland
-R32
18
AERNI Luca
-R32
19
MUFFAT-JEANDET Victor
-R32
20
EISATH Florian
-R32
21
KRANJEC Zan
-R32
22
SCHMID Alexander
-R32
23
LIGETY Ted
-R32
24
FAIVRE Mathieu
-R32
25
FAVROT Thibaut
-R32
26
FORD Tommy
-R32
27
FANARA Thomas
-R32
28
CAVIEZEL Gino
-R32
29
TONETTI Riccardo
-R32
30
ANDRIENKO Aleksander
-R32
31
MOELGG Manfred
-R32
32
FELLER Manuel
-R32

 Author| Post time: 18-12-2017 21:16
| Show all posts
Stage 13

Madonna di Campiglio (ITA) - 22 December 2017




Events

  • Men's Slalom (3/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, December 22nd
17:45 Men's Slalom Run 1
20:45 Men's Slalom Run 2


 Author| Post time: 19-12-2017 17:36
| Show all posts
Stage 12

Courchevel (FRA) - 19 December 2017 - 20 December 2017


Women's Giant Slalom (3/9)
Final Results

SHIFFRIN Mikaela
2:02.401:01.30+1:01.10

WORLEY Tessa
2:03.391:02.81+1:00.67

MOELGG Manuela
2:03.411:02.04+1:01.37

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MOWINCKEL Ragnhild
1:02.36
1:01.06
2:03.42
5
HAVER-LOESETH Nina
1:02.26
1:01.44
2:03.70
6
MEILLARD Melanie
1:02.42
1:01.31
2:03.73
7
BAUD MUGNIER Adeline
1:02.80
1:01.27
2:04.07
8
BASSINO Marta
1:01.81
1:02.34
2:04.15
9
HOLDENER Wendy
1:02.84
1:01.37
2:04.21
10
GUT Lara
1:03.43
1:00.84
2:04.27
11
DREV Ana
1:02.82
1:01.52
2:04.34
11
HECTOR Sara
1:03.49
1:00.85
2:04.34
13
TILLEY Alex
1:03.56
1:00.95
2:04.51
14
REBENSBURG Viktoria
1:02.36
1:02.25
2:04.61
15
HAASER Ricarda
1:03.69
1:00.95
2:04.64
16
GOGGIA Sofia
1:02.77
1:01.95
2:04.72
17
HROVAT Meta
1:03.99
1:00.84
2:04.83
18
BRUNNER Stephanie
1:03.08
1:01.78
2:04.86
19
CURTONI Irene
1:03.70
1:01.23
2:04.93
20
ALPHAND Estelle
1:03.21
1:01.90
2:05.11
21
KAPPAURER Elisabeth
1:03.05
1:02.12
2:05.17
22
ROBNIK Tina
1:03.94
1:01.40
2:05.34
23
FRASSE SOMBET Coralie
1:04.40
1:01.07
2:05.47
24
WILD Simone
1:03.36
1:02.20
2:05.56
25
MASSIOS Marie
1:04.18
1:01.67
2:05.85
26
HANSDOTTER Frida
1:04.08
1:01.83
2:05.91
27
THALMANN Carmen
1:04.13
1:01.84
2:05.97
28
VLHOVA Petra
1:02.99
1:03.61
2:06.60
29
GRENIER Valerie
1:04.34
1:02.34
2:06.68
30
BREM Eva-Maria
1:03.91
1:03.16
2:07.07

CLERC Mialitiana
1:11.38
-
DNQ2

GUEST Charlie
1:06.56
-
DNQ2

HUDSON Piera
1:08.14
-
DNQ2

VANREUSEL Kim
1:09.07
-
DNQ2

HUBER Katharina
1:05.82
-
DNQ2

BANCORA Salome
1:08.94
-
DNQ2

GASTALDI Nicol
1:10.79
-
DNQ2

BARAHONA Noelle
1:09.20
-
DNQ2

KOPP Rahel
1:04.49
-
DNQ2

BERTANI Luisa Matilde Maria
1:05.68
-
DNQ2

MIELZYNSKI Erin
1:06.31
-
DNQ2

GASIENICA-DANIEL Maryna
1:05.53
-
DNQ2

STAALNACKE Ylva
1:05.20
-
DNQ2

KASPER Vanessa
1:04.68
-
DNQ2

JELINKOVA Adriana
1:04.97
-
DNQ2

BUCIK Ana
1:04.77
-
DNQ2

HOLTMANN Mina Fuerst
1:05.06
-
DNQ2

IGNJATOVIC Nevena
1:05.50
-
DNQ2

HAUGEN Kristine Gjelsten
1:04.89
-
DNQ2

SMART Amelia
1:07.69
-
DNQ2

LIENSBERGER Katharina
1:04.90
-
DNQ2

TOMMY Mikaela
1:06.61
-
DNQ2

HILZINGER Jessica
1:04.51
-
DNQ2

VEITH Anna
1:04.60
-
DNQ2

GISIN Michelle
1:05.04
-
DNQ2

BARIOZ Taina
1:05.11
-
DNQ2

SCHILD Bernadette
1:04.69
-
DNQ2

GASUNA Lelde
-
-
DNF1

SHKANOVA Maria
-
-
DNF1

SKJOELD Maren
-
-
DNF1

PAULATHOVA Katerina
-
-
DNF1

SWENN LARSSON Anna
-
-
DNF1

O BRIEN Nina
-
-
DNF1

MANGAN Patricia
-
-
DNF1

WIESLER Maren
-
-
DNF1

DIREZ Clara
-
-
DNF1

POPOVIC Leona
-
-
DNF1

LYSDAHL Kristin
-
-
DNF1

BRIGNONE Federica
-
-
DNF1

TRUPPE Katharina
-
-
DSQ1

WIKSTROEM Emelie
-
-
DNS1

 Author| Post time: 20-12-2017 19:49
| Show all posts
Stage 12

Courchevel (FRA) - 19 December 2017 - 20 December 2017


Women's Parallel Slalom (3/12)
Non-Olympic Event

Qualification Results
The Top 32 Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIFFRIN Mikaela
26.00
2
MIELZYNSKI Erin
26.37
3
BAUD MUGNIER Adeline
26.44
3
MEILLARD Melanie
26.44
5
HOLDENER Wendy
26.46
6
SCHILD Bernadette
26.60
7
HANSDOTTER Frida
26.66
8
VLHOVA Petra
26.67
9
SKJOELD Maren
26.73
10
CURTONI Irene
26.77
11
WALLNER Marina
26.78
12
TILLEY Alex
26.79
13
BRUNNER Stephanie
26.89
14
THALMANN Carmen
26.90
15
SWENN LARSSON Anna
26.94
16
COSTAZZA Chiara
26.97
17
BUCIK Ana
26.98
18
FERK Marusa
27.06
19
NOENS Nastasia
27.15
20
GASIENICA-DANIEL Maryna
27.18
21
SMART Amelia
27.19
21
GEIGER Christina
27.19
23
HILZINGER Jessica
27.21
24
HOLTMANN Mina Fuerst
27.22
25
FEIERABEND Denise
27.24
26
HAASER Ricarda
27.25
27
MOELGG Manuela
27.28
28
JELINKOVA Adriana
27.34
28
IGNJATOVIC Nevena
27.34
30
STIEGLER Resi
27.35
31
TRUPPE Katharina
27.36
32
FRASSE SOMBET Coralie
27.38
33
HAVER-LOESETH Nina
27.40
34
LIENSBERGER Katharina
27.41
35
WIESLER Maren
27.44
36
POPOVIC Leona
27.52
36
GUT Lara
27.52
38
GISIN Michelle
27.53
39
HUBER Katharina
27.54
40
GALLHUBER Katharina
27.55
41
ALPHAND Estelle
27.56
42
HECTOR Sara
27.63
43
DUBOVSKA Martina
27.64
44
FORNI Josephine
27.65
45
BARTHET Anne-Sophie
27.68
45
ST-GERMAIN Laurence
27.68
47
STAALNACKE Ylva
27.69
48
DUERR Lena
27.72
49
WIKSTROEM Emelie
27.73
50
HAUGEN Kristine Gjelsten
27.86
51
CHAPUIS Lea
27.90
52
GASUNA Lelde
28.14
52
HROVAT Meta
28.14
54
DANIOTH Aline
28.18
55
SHKANOVA Maria
28.27
56
O BRIEN Nina
28.44
57
GUTIERREZ Mireia
28.51
58
GASTALDI Nicol
28.59
59
VANREUSEL Kim
28.63
60
MANGAN Patricia
28.91
61
CLERC Mialitiana
29.39
TOMMY Mikaela
DNF
PETERLINI Martina
DNF
CAPOVA Gabriela
DNF
TKACHENKO Ekaterina
DNF
ROBNIK Tina
DNS
PAULATHOVA Katerina
DNS
GUEST Charlie
DNS
LYSDAHL Kristin
DNS
BRIGNONE Federica
DNS
KIRCHGASSER Michaela
DNS

 Author| Post time: 20-12-2017 19:56
| Show all posts
Stage 12

Courchevel (FRA) - 19 December 2017 - 20 December 2017


Women's Parallel Slalom (3/12)
Non-Olympic Event

Final Results

SHIFFRIN Mikaela
-Big Final

VLHOVA Petra
-Big Final

CURTONI Irene
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SKJOELD Maren
-S.F.
5
HAASER Ricarda
-5thP.R.
5
HOLDENER Wendy
-5thP.R.
7
TRUPPE Katharina
-7thP.R.
8
FEIERABEND Denise
-7thP.R.
9
GEIGER Christina
-R16
10
HANSDOTTER Frida
-R16
11
MEILLARD Melanie
-R16
12
THALMANN Carmen
-R16
13
HILZINGER Jessica
-R16
14
IGNJATOVIC Nevena
-R16
15
WALLNER Marina
-R16
16
BAUD MUGNIER Adeline
-R16
17
GASIENICA-DANIEL Maryna
-R32
18
FERK Marusa
-R32
19
SCHILD Bernadette
-R32
20
COSTAZZA Chiara
-R32
21
MIELZYNSKI Erin
-R32
22
BRUNNER Stephanie
-R32
23
BUCIK Ana
-R32
24
MOELGG Manuela
-R32
25
JELINKOVA Adriana
-R32
26
SWENN LARSSON Anna
-R32
27
NOENS Nastasia
-R32
28
STIEGLER Resi
-R32
29
HOLTMANN Mina Fuerst
-R32
30
TILLEY Alex
-R32
31
SMART Amelia
-R32
32
FRASSE SOMBET Coralie
-R32

 Author| Post time: 22-12-2017 22:29
| Show all posts
Stage 13

Madonna di Campiglio (ITA) - 22 December 2017


Men's Slalom (3/12)
Final Results

HIRSCHER Marcel
1:39.7948.46+51.33

AERNI Luca
1:39.8348.83+51.00

KRISTOFFERSEN Henrik
1:39.8448.95+50.89

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
YULE Daniel
48.99
50.87
1:39.86
5
FELLER Manuel
49.20
50.81
1:40.01
6
RYDING Dave
49.21
50.82
1:40.03
7
MOELGG Manfred
48.90
51.34
1:40.24
8
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
49.05
51.25
1:40.30
9
GROSS Stefano
49.31
51.03
1:40.34
10
PINTURAULT Alexis
49.68
50.70
1:40.38
11
MYHRER Andre
49.67
50.80
1:40.47
12
HIRSCHBUEHL Christian
49.04
51.46
1:40.50
13
LIZEROUX Julien
49.57
50.95
1:40.52
14
BUFFET Robin
50.01
50.88
1:40.89
14
GRANGE Jean-Baptiste
49.95
50.94
1:40.89
16
HETTEGGER Thomas
50.00
50.96
1:40.96
17
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
49.95
51.10
1:41.05
18
ZENHAEUSERN Ramon
50.07
51.06
1:41.13
18
HARGIN Mattias
49.35
51.78
1:41.13
20
STRASSER Linus
49.55
51.59
1:41.14
21
CHODOUNSKY David
49.99
51.20
1:41.19
22
READ Erik
50.03
51.21
1:41.24
23
HOLZMANN Sebastian
49.83
51.51
1:41.34
24
HAUGAN Timon
50.13
54.42
1:44.55
25
SIMONET Sandro
50.07
1:01.54
1:51.61
26
JUNG Donghyun
50.13
1:06.95
1:57.08
NOEL Clement
49.79
-
DNF2
MEILLARD Loic
49.36
-
DNF2
SCHWARZ Marco
49.30
-
DNF2
KHOROSHILOV Alexander
48.69
-
DNF2
MATT Michael
49.44
-
DNF2
TAYLOR Laurie
54.66
-
DNQ2
ZVEJNIEKS Kristaps
51.53
-
DNQ2
RAUCHFUSS Julian
52.39
-
DNQ2
PFIFFNER Marco
50.31
-
DNQ2
RODES Istok
51.59
-
DNQ2
JOHANSSON Emil
51.14
-
DNQ2
RASCHNER Dominik
50.60
-
DNQ2
SAMSAL Dalibor
53.85
-
DNQ2
KOLEGA Elias
51.02
-
DNQ2
MURISIER Justin
50.20
-
DNQ2
LUNDBAECK Gustav
51.84
-
DNQ2
ROBERTS Hig
52.08
-
DNQ2
ROENNGREN Mattias
50.80
-
DNQ2
SCHMID Philipp
51.10
-
DNQ2
STROLZ Johannes
50.29
-
DNQ2
BACHER Fabian
50.17
-
DNQ2
RAZZOLI Giuliano
50.58
-
DNQ2
DEVILLE Cristian
51.17
-
DNQ2
ZAMPA Adam
50.60
-
DNQ2
SALA Tommaso
50.68
-
DNQ2
PHILP Trevor
50.44
-
DNQ2
BROWN Phil
50.66
-
DNQ2
KELLEY Robby
1:03.82
-
DNQ2
VIDOVIC Matej
51.06
-
DNQ2
TRIKHICHEV Pavel
50.15
-
DNQ2
KETTERER David
50.25
-
DNQ2
DIGRUBER Marc
50.47
-
DNQ2
THALER Patrick
50.73
-
DNQ2
MUFFAT-JEANDET Victor
50.78
-
DNQ2
YUASA Naoki
50.44
-
DNQ2
NORDBOTTEN Jonathan
50.16
-
DNQ2
DOPFER Fritz
50.62
-
DNQ2
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
-
-
DNF1
ALAERTS Kai
-
-
DNF1
JASICZEK Michal
-
-
DNF1
SALARICH Joaquim
-
-
DNF1
FALAT Matej
-
-
DNF1
RIZZO Maxime
-
-
DNF1
WINKELHORST Steffan
-
-
DNF1
TONETTI Riccardo
-
-
DNF1
KRANJEC Zan
-
-
DNF1
ANKENY Michael
-
-
DNF1
KRYZL Krystof
-
-
DNF1
LIBERATORE Federico
-
-
DNF1
ZLATKOV Kamen
-
-
DNF1
JAKOBSEN Kristoffer
-
-
DNF1
GINNIS AJ
-
-
DNF1
HADALIN Stefan
-
-
DNF1
STEHLE Dominik
-
-
DNF1
ROCHAT Marc
-
-
DNF1
ENGEL Mark
-
-
DNF1

 Author| Post time: 22-12-2017 22:50
| Show all posts
Stage 14

Bormio (ITA) - 26 December 2017 - 29 December 2017




Events

  • Men's Downhill (4/9)
  • Men's Alpine Combined (1/2)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Tuesday, December 26th
11:30 Men's Downhill Training 1


Wednesday, December 27th
11:30 Men's Downhill Training 2


Thursday, December 28th
11:45 Men's Downhill Final


Friday, December 29th
11:30 Men's Alpine Combined Run 1
15:00 Men's Alpine Combined Run 2


 Author| Post time: 22-12-2017 23:02
| Show all posts
Stage 15

Lienz (AUT) - 28 December 2017 - 29 December 2017




Events

  • Women's Giant Slalom (4/9)
  • Women's Slalom (4/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, December 28th
10:30 Women's Slalom Run 1
13:30 Women's Slalom Run 2


Friday, December 29th
10:30 Women's Giant Slalom Run 1
13:30 Women's Giant Slalom Run 2


 Author| Post time: 26-12-2017 19:21
| Show all posts
Stage 14

Bormio (ITA) - 26 December 2017 - 29 December 2017


Men's Downhill (4/9)
Training 1 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FILL Peter
1:57.06
2
INNERHOFER Christof
1:57.14
3
MAYER Matthias
1:57.24
4
REICHELT Hannes
1:57.41
5
PARIS Dominik
1:57.58
6
THEAUX Adrien
1:57.77
7
BIESEMEYER Thomas
1:58.34
8
ROGER Brice
1:58.36
9
SVINDAL Aksel Lund
1:58.62
10
CLAREY Johan
1:58.63
11
SANDER Andreas
1:58.67
12
KRIECHMAYR Vincent
1:58.68
12
KUENG Patrick
1:58.68
14
RAFFORT Nicolas
1:58.88
15
CASSE Mattia
1:59.19
16
GOLDBERG Jared
1:59.20
17
GANONG Travis
1:59.24
18
JANSRUD Kjetil
1:59.45
19
MAPLE Wiley
1:59.46
20
CAVIEZEL Mauro
1:59.50
21
KILDE Aleksander Aamodt
1:59.54
22
BENNETT Bryce
1:59.59
23
HEEL Werner
1:59.76
24
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:59.95
25
ALLEGRE Nils
2:00.04
26
BAUMANN Romed
2:00.06
27
DUERAGER Markus
2:00.09
28
BERTHOLD Frederic
2:00.15
29
SCHMID Manuel
2:00.23
30
MUZATON Maxence
2:00.32
31
DANKLMAIER Daniel
2:00.40
31
OSBORNE-PARADIS Manuel
2:00.40
33
KLINE Bostjan
2:00.43
34
WALDER Christian
2:00.44
35
SCHWAIGER Dominik
2:00.51
36
MONSEN Felix
2:00.56
37
HOERL Christopher
2:00.58
38
NEUMAYER Christopher
2:00.60
38
FERSTL Josef
2:00.60
40
PINTURAULT Alexis
2:00.66
41
FEUZ Beat
2:00.68
42
DRESSEN Thomas
2:00.71
43
MARSAGLIA Matteo
2:00.81
44
CAZZANIGA Davide
2:00.82
44
ROULIN Gilles
2:00.82
46
GISIN Marc
2:00.84
47
DE ALIPRANDINI Luca
2:00.91
48
FAYED Guillermo
2:00.94
49
BUZZI Emanuele
2:00.97
50
THOMPSON Broderick
2:01.00
51
CATER Martin
2:01.08
52
MANI Nils
2:01.10
53
GIEZENDANNER Blaise
2:01.19
54
TONETTI Riccardo
2:01.26
55
MUFFAT-JEANDET Victor
2:01.41
56
KRYENBUEHL Urs
2:01.47
57
HEMETSBERGER Daniel
2:01.48
58
FAARUP Christoffer
2:01.55
59
MORSE Sam
2:01.66
60
BARANDUN Gian Luca
2:01.69
61
ROMAR Andreas
2:01.75
62
ROGENTIN Stefan
2:01.87
63
LAENGST Heiner
2:01.89
63
STRIEDINGER Otmar
2:01.89
65
THOMSEN Benjamin
2:01.90
66
DEBELAK Tilen
2:01.92
67
FRANZ Max
2:02.01
68
WEBER Ralph
2:02.07
69
ZRNCIC DIM Natko
2:02.24
70
BAILET Matthieu
2:02.39
71
MURISIER Justin
2:02.49
72
ZABYSTRAN Jan
2:02.74
73
SUNDIN Olle
2:02.75
74
PRAST Alexander
2:02.76
75
SUGAI Ryo
2:03.44
76
SCHIEDER Florian
2:03.54
77
AERNI Luca
2:03.79
78
DUFFY Drew
2:04.81
79
SZWEBEL Florian
2:04.87
80
BABICKI Pawel
2:05.54
81
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
2:06.88
82
DANILOCHKIN Yuri
2:07.76
83
ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
2:09.35
84
BERNDT Ondrej
2:11.69
VON APPEN Henrik
DNF
HROBAT Miha
DNF
DE VETTORI Matteo
DNF
KOSI Klemen
DNF
KROELL Johannes
DNF
OLIVERAS Marc
DNS

 Author| Post time: 28-12-2017 14:57
| Show all posts
Stage 15

Lienz (AUT) - 28 December 2017 - 29 December 2017


Women's Slalom (4/12)
Final Results

SHIFFRIN Mikaela
1:43.8751.03+52.84

HOLDENER Wendy
1:44.7652.31+52.45

HANSDOTTER Frida
1:45.0952.17+52.92

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
SCHILD Bernadette
52.73
52.91
1:45.64
5
ALPHAND Estelle
53.99
51.70
1:45.69
5
VLHOVA Petra
52.61
53.08
1:45.69
7
GALLHUBER Katharina
53.21
52.67
1:45.88
8
GEIGER Christina
53.08
53.00
1:46.08
9
MEILLARD Melanie
52.74
53.44
1:46.18
9
FEIERABEND Denise
53.24
52.94
1:46.18
11
HAVER-LOESETH Nina
53.11
53.11
1:46.22
12
DUERR Lena
53.53
52.83
1:46.36
13
GISIN Michelle
53.72
52.66
1:46.38
14
BRUNNER Stephanie
53.71
52.78
1:46.49
15
CURTONI Irene
53.57
52.93
1:46.50
16
WIESLER Maren
54.17
52.35
1:46.52
17
BAUD MUGNIER Adeline
54.01
52.57
1:46.58
17
TRUPPE Katharina
54.35
52.23
1:46.58
19
DANIOTH Aline
54.34
52.33
1:46.67
20
WALLNER Marina
53.12
53.57
1:46.69
21
MOELGG Manuela
53.74
53.00
1:46.74
22
SWENN LARSSON Anna
53.51
53.25
1:46.76
23
LIENSBERGER Katharina
53.30
53.49
1:46.79
24
IGNJATOVIC Nevena
54.26
53.03
1:47.29
25
STIEGLER Resi
53.77
53.56
1:47.33
26
REMME Roni
53.69
54.18
1:47.87
27
THALMANN Carmen
54.32
53.83
1:48.15

MIELZYNSKI Erin
53.93
-
DNF2

COSTAZZA Chiara
52.85
-
DNF2

WIKSTROEM Emelie
54.23
-
DNS2

BERTHELSEN Nuunu Chemnitz
-
-
DNQ2

SMART Amelia
-
-
DNQ2

MANGAN Patricia
-
-
DNQ2

POPOVIC Leona
-
-
DNQ2

LYSDAHL Kristin
-
-
DNQ2

HROVAT Meta
-
-
DNQ2

JELINKOVA Adriana
-
-
DNQ2

MIDALI Roberta
-
-
DNQ2

HAUGEN Kristine Gjelsten
-
-
DNQ2

BISSIG Carole
-
-
DNQ2

SHKANOVA Maria
-
-
DNQ2

HOLTMANN Mina Fuerst
-
-
DNQ2

GRITSCH Franziska
-
-
DNQ2

FJAELLSTROEM Magdalena
-
-
DNQ2

GUTIERREZ Mireia
-
-
DNQ2

HUBER Katharina
-
-
DNQ2

MAIR Chiara
-
-
DNQ2

ST-GERMAIN Laurence
-
-
DNQ2

HAASER Ricarda
-
-
DNQ2

HILZINGER Jessica
-
-
DNQ2

ALOPINA Ksenia
-
-
DNQ2

DUBOVSKA Martina
-
-
DNQ2

TKACHENKO Ekaterina
-
-
DNQ2

STAALNACKE Ylva
-
-
DNQ2

BARTHET Anne-Sophie
-
-
DNQ2

FERK Marusa
-
-
DNQ2

SKJOELD Maren
-
-
DNQ2

JANUSKEVICIUTE Ieva
-
-
DNF1

MUZAFERIJA Elvedina
-
-
DNF1

GASIENICA-DANIEL Maryna
-
-
DNF1

KANTOROVA Barbara
-
-
DNF1

PAULATHOVA Katerina
-
-
DNF1

O BRIEN Nina
-
-
DNF1

FORNI Josephine
-
-
DNF1

FILSER Andrea
-
-
DNF1

AZZOLA Michela
-
-
DNF1

CAPOVA Gabriela
-
-
DNF1

LIVK Klara
-
-
DNF1

TILLEY Alex
-
-
DNF1

NOENS Nastasia
-
-
DNF1

BUCIK Ana
-
-
DNF1

HECTOR Sara
-
-
DNS1

 Author| Post time: 28-12-2017 16:16
| Show all posts
Stage 14

Bormio (ITA) - 26 December 2017 - 29 December 2017


Men's Downhill (4/9)
Final Results

PARIS Dominik
1:56.95

SVINDAL Aksel Lund
1:56.99

JANSRUD Kjetil
1:57.12

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FEUZ Beat
1:57.26
5
REICHELT Hannes
1:57.34
6
MAYER Matthias
1:57.56
7
THEAUX Adrien
1:57.80
8
FRANZ Max
1:57.83
9
KUENG Patrick
1:57.98
10
KILDE Aleksander Aamodt
1:58.07
10
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:58.07
12
DRESSEN Thomas
1:58.11
13
FILL Peter
1:58.24
14
CAVIEZEL Mauro
1:58.26
14
INNERHOFER Christof
1:58.26
16
BENNETT Bryce
1:58.29
17
STRIEDINGER Otmar
1:58.63
18
GOLDBERG Jared
1:58.64
19
GISIN Marc
1:58.78
20
BARANDUN Gian Luca
1:58.82
21
KRYENBUEHL Urs
1:58.94
22
RAFFORT Nicolas
1:58.99
23
CLAREY Johan
1:59.02
24
MAPLE Wiley
1:59.11
25
ROGER Brice
1:59.14
26
ROULIN Gilles
1:59.17
26
BAUMANN Romed
1:59.17
28
KRIECHMAYR Vincent
1:59.30
29
KLINE Bostjan
1:59.37
30
SANDER Andreas
1:59.38
31
SCHMID Manuel
1:59.39
32
CATER Martin
1:59.47
33
WALDER Christian
1:59.51
34
BIESEMEYER Thomas
1:59.52
35
MUZATON Maxence
1:59.64
36
FERSTL Josef
1:59.80
37
BUZZI Emanuele
1:59.84
38
CASSE Mattia
1:59.92
39
GIEZENDANNER Blaise
1:59.93
40
MANI Nils
1:59.96
41
MARSAGLIA Matteo
2:00.13
42
THOMPSON Broderick
2:00.20
43
ROGENTIN Stefan
2:00.24
44
COCHRAN-SIEGLE Ryan
2:00.33
45
WEBER Ralph
2:00.36
46
BERTHOLD Frederic
2:00.68
47
ALLEGRE Nils
2:00.72
48
MONSEN Felix
2:00.73
49
FAARUP Christoffer
2:00.82
50
KOSI Klemen
2:00.92
51
THOMSEN Benjamin
2:00.98
52
HEEL Werner
2:01.08
52
MORSE Sam
2:01.08
54
ROMAR Andreas
2:01.24
55
SZWEBEL Florian
2:01.25
56
CAZZANIGA Davide
2:01.41
57
ZRNCIC DIM Natko
2:01.84
58
HOERL Christopher
2:01.98
59
DUFFY Drew
2:02.85
60
SUGAI Ryo
2:03.16
61
DEBELAK Tilen
2:03.64
62
LAENGST Heiner
2:04.55
63
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
2:04.74
64
ZABYSTRAN Jan
2:05.65
65
ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
2:06.89
66
DANILOCHKIN Yuri
2:08.22
67
BABICKI Pawel
2:33.42
BAILET Matthieu
DNF
DUERAGER Markus
DNF
SCHWAIGER Dominik
DNF
FAYED Guillermo
DNF
GANONG Travis
DNF

 Author| Post time: 29-12-2017 14:49
| Show all posts
Stage 15

Lienz (AUT) - 28 December 2017 - 29 December 2017


Women's Giant Slalom (4/9)
Final Results

BRIGNONE Federica
2:05.521:02.93+1:02.59

REBENSBURG Viktoria
2:05.561:02.76+1:02.80

SHIFFRIN Mikaela
2:05.601:02.81+1:02.79

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
WORLEY Tessa
1:03.02
1:02.76
2:05.78
5
BRUNNER Stephanie
1:03.22
1:02.63
2:05.85
6
DREV Ana
1:03.04
1:03.01
2:06.05
7
VLHOVA Petra
1:03.82
1:02.30
2:06.12
8
HROVAT Meta
1:03.67
1:02.58
2:06.25
9
MOWINCKEL Ragnhild
1:03.50
1:03.19
2:06.69
10
GUT Lara
1:03.54
1:03.22
2:06.76
11
ROBNIK Tina
1:02.88
1:04.05
2:06.93
12
KAPPAURER Elisabeth
1:04.20
1:02.90
2:07.10
13
MOELGG Manuela
1:03.89
1:03.24
2:07.13
14
HECTOR Sara
1:05.11
1:02.08
2:07.19
15
ALPHAND Estelle
1:04.44
1:02.84
2:07.28
16
GOGGIA Sofia
1:02.95
1:04.35
2:07.30
17
LYSDAHL Kristin
1:04.69
1:02.64
2:07.33
18
HAASER Ricarda
1:04.67
1:02.85
2:07.52
19
HOLDENER Wendy
1:04.07
1:03.51
2:07.58
20
SCHILD Bernadette
1:04.81
1:02.84
2:07.65
21
VEITH Anna
1:04.81
1:02.99
2:07.80
22
HAVER-LOESETH Nina
1:04.35
1:03.50
2:07.85
23
FRASSE SOMBET Coralie
1:04.49
1:03.37
2:07.86
24
TILLEY Alex
1:04.16
1:03.71
2:07.87
25
CURTONI Irene
1:04.78
1:03.12
2:07.90
26
MEILLARD Melanie
1:04.61
1:03.32
2:07.93
27
KASPER Vanessa
1:04.94
1:03.06
2:08.00
28
DIREZ Clara
1:05.02
1:03.07
2:08.09
29
HANSDOTTER Frida
1:04.11
1:04.02
2:08.13

BASSINO Marta
1:03.28
-
DNF2

MUZAFERIJA Elvedina
-
-
DNQ2

MELESI Roberta
-
-
DNQ2

DVORNIK Neja
-
-
DNQ2

SHKANOVA Maria
-
-
DNQ2

RESCH Stephanie
-
-
DNQ2

SILANTEVA Anastasiia
-
-
DNQ2

BERTANI Luisa Matilde Maria
-
-
DNQ2

FJAELLSTROEM Magdalena
-
-
DNQ2

STAALNACKE Ylva
-
-
DNQ2

GASIENICA-DANIEL Maryna
-
-
DNQ2

BUCIK Ana
-
-
DNQ2

MANGAN Patricia
-
-
DNQ2

HAUGEN Kristine Gjelsten
-
-
DNQ2

SMART Amelia
-
-
DNQ2

WIESLER Maren
-
-
DNQ2

THALMANN Carmen
-
-
DNQ2

LIENSBERGER Katharina
-
-
DNQ2

POPOVIC Leona
-
-
DNQ2

JELINKOVA Adriana
-
-
DNQ2

HILZINGER Jessica
-
-
DNQ2

TRUPPE Katharina
-
-
DNQ2

WILD Simone
-
-
DNQ2

BREM Eva-Maria
-
-
DNQ2

JANUSKEVICIUTE Ieva
-
-
DNF1

HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
-
-
DNF1

KOPP Rahel
-
-
DNF1

PAULATHOVA Katerina
-
-
DNF1

MASSIOS Marie
-
-
DNF1

SUTER Jasmina
-
-
DNF1

GRENIER Valerie
-
-
DNF1

TOMMY Mikaela
-
-
DNF1

HURT A J
-
-
DNF1

HOLTMANN Mina Fuerst
-
-
DNF1

BARIOZ Taina
-
-
DNF1

BAUD MUGNIER Adeline
-
-
DNF1

 Author| Post time: 29-12-2017 17:25
| Show all posts
Stage 14

Bormio (ITA) - 26 December 2017 - 29 December 2017

Men's Alpine Combined (1/2)
Final Results

PINTURAULT Alexis
2:41.131:50.36+50.77

FILL Peter
2:41.551:49.21+52.34

JANSRUD Kjetil
2:41.581:49.68+51.90

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
CAVIEZEL Mauro
1:49.76
52.05
2:41.81
5
DRESSEN Thomas
1:49.34
52.62
2:41.96
6
MAYER Matthias
1:48.92
53.18
2:42.10
7
CATER Martin
1:50.88
51.27
2:42.15
8
THOMPSON Broderick
1:50.73
51.62
2:42.35
9
BARANDUN Gian Luca
1:50.41
52.13
2:42.54
10
BAUMANN Romed
1:50.02
52.62
2:42.64
11
INNERHOFER Christof
1:49.93
52.74
2:42.67
12
KOSI Klemen
1:51.17
51.76
2:42.93
13
TONETTI Riccardo
1:51.26
51.71
2:42.97
14
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:50.41
52.64
2:43.05
15
GOLDBERG Jared
1:50.27
53.00
2:43.27
16
WEBER Ralph
1:50.73
52.55
2:43.28
17
KLINE Bostjan
1:51.24
52.10
2:43.34
18
KILDE Aleksander Aamodt
1:50.29
53.07
2:43.36
19
BENNETT Bryce
1:49.84
53.58
2:43.42
19
MURISIER Justin
1:51.45
51.97
2:43.42
21
GISIN Marc
1:50.45
53.05
2:43.50
22
DE ALIPRANDINI Luca
1:51.43
52.10
2:43.53
23
MONSEN Felix
1:50.09
53.60
2:43.69
24
ROGENTIN Stefan
1:51.54
52.16
2:43.70
25
MUZATON Maxence
1:50.05
53.98
2:44.03
26
MUFFAT-JEANDET Victor
1:52.34
51.73
2:44.07
27
ROULIN Gilles
1:49.87
54.24
2:44.11
28
MANI Nils
1:50.03
54.13
2:44.16
29
BUZZI Emanuele
1:50.50
53.70
2:44.20
30
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1:52.08
52.16
2:44.24
31
DANKLMAIER Daniel
1:51.02
53.24
2:44.26
32
ALLEGRE Nils
1:51.24
53.07
2:44.31
33
WALDER Christian
1:50.19
54.83
2:45.02
34
ZRNCIC DIM Natko
1:52.15
52.93
2:45.08
35
MORSE Sam
1:51.77
53.43
2:45.20
36
FAARUP Christoffer
1:51.28
54.32
2:45.60
37
ZABYSTRAN Jan
1:53.63
54.23
2:47.86

DANILOCHKIN Yuri
-
-
DNF2

SUGAI Ryo
-
-
DNF2

PRAST Alexander
-
-
DNF2

DUFFY Drew
-
-
DNF2

ROMAR Andreas
-
-
DNF2

THEAUX Adrien
-
-
DNF2

GIEZENDANNER Blaise
-
-
DNF2

BERTHOLD Frederic
-
-
DNF2

PARIS Dominik
-
-
DNF2

AERNI Luca
-
-
DNF2

KRIECHMAYR Vincent
-
-
DSQ2

BABICKI Pawel
-
-
DNS2

NEUMAYER Christopher
-
-
DNF1

DEBELAK Tilen
-
-
DNF1

 Author| Post time: 29-12-2017 17:47
| Show all posts
Stage 16

Oslo (NOR) - 1 January 2018




Events

  • Men's Slalom (4/12)
  • Women's Slalom (5/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, January 1st
16:05 Men's Parallel Slalom
16:05 Women's Parallel Slalom


 Author| Post time: 1-1-2018 20:01
| Show all posts
Stage 16

Oslo (NOR) - 1 January 2018


Men's Parallel Slalom (4/12)
Non-Olympic Event

Final Results

MYHRER Andre
-Big Final

MATT Michael
-Big Final

STRASSER Linus
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
RYDING Dave
-S.F.
5
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
-QF
5
AERNI Luca
-QF
5
YULE Daniel
-QF
5
HIRSCHER Marcel
-QF
9
JANSRUD Kjetil
-R16
9
PINTURAULT Alexis
-R16
9
HARGIN Mattias
-R16
9
KHOROSHILOV Alexander
-R16
9
DOPFER Fritz
-R16
9
GROSS Stefano
-R16
9
MOELGG Manfred
-R16
9
KRISTOFFERSEN Henrik
-R16

 Author| Post time: 1-1-2018 20:06
| Show all posts
Stage 16

Oslo (NOR) - 1 January 2018


Women's Parallel Slalom (5/12)
Non-Olympic Event

Final Results

SHIFFRIN Mikaela
-Big Final

HOLDENER Wendy
-Big Final

MEILLARD Melanie
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HANSDOTTER Frida
-S.F.
5
SKJOELD Maren
-QF
5
DUERR Lena
-QF
5
SCHILD Bernadette
-QF
5
VLHOVA Petra
-QF
9
SWENN LARSSON Anna
-R16
9
WALLNER Marina
-R16
9
TRUPPE Katharina
-R16
9
CURTONI Irene
-R16
9
COSTAZZA Chiara
-R16
9
BUCIK Ana
-R16
9
FEIERABEND Denise
-R16
9
HAVER-LOESETH Nina
-R16

 Author| Post time: 1-1-2018 20:33
| Show all posts
Stage 17

Zagreb (CRO) - 3 January 2018 - 4 January 2018




Events

  • Men's Slalom (5/12)
  • Women's Slalom (6/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Wednesday, January 3rd
13:00 Women's Slalom Run 1
16:30 Women's Slalom Run 2


Thursday, January 4th
12:45 Men's Slalom Run 1
16:30 Men's Slalom Run 2


 Author| Post time: 3-1-2018 18:11
| Show all posts
Stage 17

Zagreb (CRO) - 3 January 2018 - 4 January 2018


Women's Slalom (6/12)
Final Results

SHIFFRIN Mikaela
1:53.0752.99+1:00.08

HOLDENER Wendy
1:54.6654.40+1.00.26

HANSDOTTER Frida
1:55.1855.03+1.00.15

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
VLHOVA Petra
54.60
1:00.71
1:55.31
5
SCHILD Bernadette
54.96
1:00.49
1:55.45
6
GALLHUBER Katharina
55.72
1:00.26
1:55.98
7
MIELZYNSKI Erin
56.30
59.73
1:56.03
8
LIENSBERGER Katharina
55.53
1:00.74
1:56.27
9
MEILLARD Melanie
55.42
1:00.98
1:56.40
10
SWENN LARSSON Anna
56.58
59.83
1:56.41
11
REMME Roni
56.47
59.95
1:56.42
12
WALLNER Marina
56.50
1:00.19
1:56.69
13
GISIN Michelle
55.96
1:00.74
1:56.70
14
STIEGLER Resi
56.45
1:00.31
1:56.76
15
CURTONI Irene
56.48
1:00.46
1:56.94
16
FEIERABEND Denise
56.35
1:00.67
1:57.02
17
STAALNACKE Ylva
56.92
1:00.13
1:57.05
18
FERK Marusa
57.25
1:00.05
1:57.30
19
GEIGER Christina
56.46
1:00.95
1:57.41
20
TRUPPE Katharina
57.60
59.89
1:57.49
21
HUBER Katharina
57.58
59.92
1:57.50
22
THALMANN Carmen
56.99
1:00.62
1:57.61
23
MOELGG Manuela
57.60
1:00.09
1:57.69
24
BUCIK Ana
56.15
1:01.75
1:57.90
25
SKJOELD Maren
56.94
1:01.02
1:57.96
26
DUBOVSKA Martina
57.48
1:00.69
1:58.17
27
GRUENWALD Julia
56.42
1:02.12
1:58.54
28
COSTAZZA Chiara
56.35
1:02.59
1:58.94
29
DUERR Lena
56.84
1:02.58
1:59.42
ALPHAND Estelle
-
-
DNF2
MUZAFERIJA Elvedina
-
-
DNQ2
POPOVIC Leona
-
-
DNQ2
FORNI Josephine
-
-
DNQ2
FILSER Andrea
-
-
DNQ2
BISSIG Carole
-
-
DNQ2
EKLUND Nathalie
-
-
DNQ2
SHKANOVA Maria
-
DNQ2
CAPOVA Gabriela
-
-
DNQ2
LIVK Klara
-
-
DNQ2
DANIOTH Aline
-
-
DNQ2
FJAELLSTROEM Magdalena
-
-
DNQ2
GUTIERREZ Mireia
-
-
DNQ2
MAIR Chiara
-
-
DNQ2
ST-GERMAIN Laurence
-
-
DNQ2
ALOPINA Ksenia
-
-
DNQ2
ANDO Asa
-
-
DNQ2
TKACHENKO Ekaterina
-
-
DNQ2
HASEGAWA Emi
-
-
DNQ2
IGNJATOVIC Nevena
-
-
DNQ2
WIESLER Maren
-
-
DNQ2
STIMAC Ida
-
-
DNF1
MCJAMES Megan
-
-
DNF1
O BRIEN Nina
-
-
DNF1
LYSDAHL Kristin
-
-
DNF1
HROVAT Meta
-
-
DNF1
JELINKOVA Adriana
-
-
DNF1
MIDALI Roberta
-
-
DNF1
KIYOSAWA Emiko
-
-
DNF1
HAUGEN Kristine Gjelsten
-
-
DNF1
HOLTMANN Mina Fuerst
-
-
DNF1
GRITSCH Franziska
-
-
DNF1
AZZOLA Michela
-
-
DNF1
TILLEY Alex
-
-
DNF1
NOENS Nastasia
-
-
DNF1
BAUD MUGNIER Adeline
-
-
DNF1
BRUNNER Stephanie
-
-
DNF1
HAVER-LOESETH Nina
-
-
DNF1

 Author| Post time: 4-1-2018 17:58
| Show all posts
Stage 17

Zagreb (CRO) - 3 January 2018 - 4 January 2018


Men's Slalom (5/12)
Final Results

HIRSCHER Marcel
1:50.6055.58+55.02

MATT Michael
1:50.6555.37+55.28

KRISTOFFERSEN Henrik
1:50.7155.96+54.75

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
FELLER Manuel
56.44
54.95
1:51.39
5
AERNI Luca
56.75
55.49
1:52.24
6
PINTURAULT Alexis
56.88
55.61
1:52.49
7
RYDING Dave
57.51
55.27
1:52.78
8
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
56.78
56.01
1:52.79
9
MYHRER Andre
57.36
55.60
1:52.96
10
MOELGG Manfred
57.23
55.74
1:52.97
11
YULE Daniel
57.43
55.61
1:53.04
12
SCHWARZ Marco
56.92
56.13
1:53.05
13
ZENHAEUSERN Ramon
57.08
55.99
1:53.07
14
MEILLARD Loic
58.45
54.84
1:53.29
15
NORDBOTTEN Jonathan
57.39
55.91
1:53.30
16
HARGIN Mattias
57.48
55.98
1:53.46
17
LIZEROUX Julien
57.45
56.19
1:53.64
18
HIRSCHBUEHL Christian
57.54
56.16
1:53.70
19
DIGRUBER Marc
58.27
55.44
1:53.71
20
MUFFAT-JEANDET Victor
57.92
55.80
1:53.72
21
ZAMPA Adam
58.38
55.55
1:53.93
22
KHOROSHILOV Alexander
57.58
56.42
1:54.00
23
DEVILLE Cristian
58.29
55.84
1:54.13
24
ENGEL Mark
58.26
55.90
1:54.16
25
READ Erik
58.64
55.83
1:54.47
26
GRANGE Jean-Baptiste
58.58
56.04
1:54.62
27
STRASSER Linus
58.54
56.36
1:54.90

DOPFER Fritz
57.22
-
DNF2

GROSS Stefano
56.73
-
DNF2

KETTERER David
-
-
DSQ2

BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
-
-
DNQ2

ZRNCIC DIM Natko
-
-
DNQ2

TREMMEL Anton
-
-
DNQ2

HAUGAN Timon
--
-
DNQ2

RODES Istok
-
-
DNQ2

JOHANSSON Emil
-
-
DNQ2

RASCHNER Dominik
-
-
DNQ2

SAMSAL Dalibor
-
-
DNQ2

KOLEGA Elias
-
-
DNQ2

ANKENY Michael
-
-
DNQ2

LUNDBAECK Gustav
-
-
DNQ2

LIBERATORE Federico
-
-
DNQ2

GROSELJ Zan
-
-
DNQ2

SCHMID Philipp
-
-
DNQ2

BACHER Fabian
-
-
DNQ2

STROLZ Johannes
-
-
DNQ2

OHKOSHI Ryunosuke
-
-
DNQ2

JAKOBSEN Kristoffer
-
-
DNQ2

SIMONET Sandro
-
-
DNQ2

NOEL Clement
-
-
DNQ2

RAZZOLI Giuliano
-
-
DNQ2

BUFFET Robin
-
-
DNQ2

STEHLE Dominik
-
-
DNQ2

SALA Tommaso
-
-
DNQ2

PHILP Trevor
-
-
DNQ2

BROWN Phil
-
-
DNQ2

JUNG Donghyun
-
-
DNQ2

KELLEY Robby
-
-
DNQ2

VIDOVIC Matej
-
-
DNQ2

TRIKHICHEV Pavel
-
-
DNQ2

HOLZMANN Sebastian
-
-
DNQ2

ROCHAT Marc
-
-
DNQ2

THALER Patrick
-
-
DNQ2

YUASA Naoki
-
-
DNQ2

KOLEGA Samuel
-
-
DNF1

LOKMIC Emir
-
-
DNF1

SALARICH Joaquim
-
-
DNF1

FALAT Matej
-
-
DNF1

VINATZER Alex
-
-
DNF1

BERNDT Ondrej
-
-
DNF1

ROENNGREN Mattias
-
-
DNF1

ZLATKOV Kamen
-
-
DNF1

HADALIN Stefan
-
-
DNF1

HETTEGGER Thomas
-
-
DNF1

CHODOUNSKY David
-
-
DNF1

ROBERTS Hig
-
-
DSQ1

KRYZL Krystof
-
-
DSQ1

GINNIS AJ
-
-
DSQ1

NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
-
-
DSQ1

ZUBCIC Filip
-
-
DNS1

 Author| Post time: 4-1-2018 18:29
| Show all posts
Stage 18

Kranjska Gora (SLO) - 6 January 2018 - 7 January 2018




Events

  • Women's Giant Slalom (5/9)
  • Women's Slalom (7/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, January 6th
09:30 Women's Giant Slalom Run 1
12:15 Women's Giant Slalom Run 2


Sunday, January 7th
09:30 Women's Slalom Run 1
12:15 Women's Slalom Run 2


 Author| Post time: 4-1-2018 18:42
| Show all posts
Stage 19

Adelboden (SUI) - 6 January 2018 - 7 January 2018




Events

  • Men's Giant Slalom (5/8)
  • Men's Slalom (6/12)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, January 6th
10:30 Men's Giant Slalom Run 1
13:30 Men's Giant Slalom Run 2


Sunday, January 7th
10:30 Men's Slalom Run 1
13:30 Men's Slalom Run 2


 Author| Post time: 6-1-2018 13:36
| Show all posts
Stage 18

Kranjska Gora (SLO) - 6 January 2018 - 7 January 2018


Women's Giant Slalom (5/9)
Final Results

SHIFFRIN Mikaela
1:47.4052.08+52.32

WORLEY Tessa
1:47.7155.94+51.77

GOGGIA Sofia
1:48.3156.92+51.39

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
HOLDENER Wendy
56.94
51.39
1:48.33
5
BRUNNER Stephanie
56.38
51.98
1:48.36
6
BRIGNONE Federica
56.72
51.66
1:48.38
7
ROBNIK Tina
56.76
52.03
1:48.79
7
HECTOR Sara
57.09
51.70
1:48.79
9
VLHOVA Petra
57.31
51.60
1:48.91
10
ALPHAND Estelle
58.42
50.91
1:49.33
11
REBENSBURG Viktoria
56.75
52.60
1:49.35
12
MEILLARD Melanie
57.39
51.97
1:49.36
13
HROVAT Meta
57.93
51.45
1:49.38
14
KAPPAURER Elisabeth
58.12
51.29
1:49.41
15
GUT Lara
57.21
52.26
1:49.47
16
HANSDOTTER Frida
57.05
52.49
1:49.54
17
LIENSBERGER Katharina
58.28
51.35
1:49.63
18
FRASSE SOMBET Coralie
57.49
52.20
1:49.69
19
MOWINCKEL Ragnhild
56.71
53.00
1:49.71
20
DREV Ana
57.68
52.33
1:50.01
21
WILD Simone
58.21
51.84
1:50.05
22
WEIRATHER Tina
58.39
51.85
1:50.24
23
CURTONI Irene
57.52
52.75
1:50.27
23
BASSINO Marta
57.47
52.80
1:50.27
25
HAASER Ricarda
57.79
52.57
1:50.36
26
GISIN Michelle
58.34
52.04
1:50.38
27
BARIOZ Taina
58.32
52.07
1:50.39
28
TILLEY Alex
58.57
51.94
1:50.51

HAVER-LOESETH Nina
-
-
DNF2

MOELGG Manuela
-
-
DNF2

KNYSH Olha
-
-
DNQ2

CAPOVA Gabriela
-
-
DNQ2

HEIDER Michaela
-
-
DNQ2

SLOKAR Andreja
-
-
DNQ2

SHKANOVA Maria
-
-
DNQ2

RESCH Stephanie
-
-
DNQ2

SILANTEVA Anastasiia
-
-
DNQ2

ESCANE Doriane
-
-
DNQ2

HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
-
-
DNQ2

AJLEC Desiree
-
-
DNQ2

BERTANI Luisa Matilde Maria
-
-
DNQ2

GASIENICA-DANIEL Maryna
-
-
DNQ2

STAALNACKE Ylva
-
-
DNQ2

MASSIOS Marie
-
-
DNQ2

ROBINSON Alice
-
-
DNQ2

DANIOTH Aline
-
-
DNQ2

BUCIK Ana
-
-
DNQ2

RAST Camille
-
-
DNQ2

PETERSON Foreste
-
-
DNQ2

KASPER Vanessa
-
-
DNQ2

DIREZ Clara
-
-
DNQ2

POPOVIC Leona
-
-
DNQ2

TOMMY Mikaela
-
-
DNQ2

JELINKOVA Adriana
-
-
DNQ2

HURT A J
-
-
DNQ2

HOLTMANN Mina Fuerst
-
-
DNQ2

HILZINGER Jessica
-
-
DNQ2

HASEGAWA Emi
-
-
DNQ2

ANDO Asa
-
-
DNQ2

VEITH Anna
-
-
DNQ2

LYSDAHL Kristin
-
-
DNQ2

TRUPPE Katharina
-
-
DNQ2

BAUD MUGNIER Adeline
-
-
DNQ2

DIPOL Alessia Afi
-
-
DNF1

KANTOROVA Barbara
-
-
DNF1

MELESI Roberta
-
-
DNF1

HUDSON Piera
-
-
DNF1

FJAELLSTROEM Magdalena
-
-
DNF1

GRITSCH Franziska
-
-
DNF1

SCHILD Bernadette
-
-
DNF1

HONKANEN Riikka
-
-
DSQ1

GRENIER Valerie
-
-
DSQ1

HAUGEN Kristine Gjelsten
-
-
DNS1

 Author| Post time: 6-1-2018 15:43
| Show all posts
Stage 19

Adelboden (SUI) - 6 January 2018 - 7 January 2018


Men's Giant Slalom (5/8)
Final Results

HIRSCHER Marcel
2:28.631:10.53+1:18.10

KRISTOFFERSEN Henrik
2:28.801:10.64+1.18.16

PINTURAULT Alexis
2:28.841:11.40+1.17.44

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
DE ALIPRANDINI Luca
1:11.38
1:18.39
2:29.77
5
FELLER Manuel
1:11.99
1:17.84
2:29.83
5
KRANJEC Zan
1:11.84
1:17.99
2:29.83
7
MOELGG Manfred
1:11.94
1:18.04
2:29.98
8
TONETTI Riccardo
1:11.72
1:18.48
2:30.20
8
FAIVRE Mathieu
1:11.87
1:18.33
2:30.20
10
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
1:11.18
1:19.04
2:30.22
11
MURISIER Justin
1:11.71
1:19.05
2:30.76
12
BRENNSTEINER Stefan
1:12.75
1:18.07
2:30.82
13
CAVIEZEL Gino
1:12.57
1:18.34
2:30.91
14
WALCH Magnus
1:12.78
1:18.20
2:30.98
15
OLSSON Matts
1:11.83
1:19.30
2:31.13
16
TRIKHICHEV Pavel
1:12.64
1:18.63
2:31.27
17
EISATH Florian
1:12.70
1:18.86
2:31.56
18
ZAMPA Andreas
1:12.99
1:18.60
2:31.59
19
ZURBRIGGEN Elia
1:13.36
1:18.48
2:31.84
20
MUFFAT-JEANDET Victor
1:13.67
1:18.27
2:31.94
21
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:12.90
1:19.05
2:31.95
22
LEITINGER Roland
1:12.69
1:19.54
2:32.23
23
PHILP Trevor
1:13.32
1:19.44
2:32.76
24
ANDRIENKO Aleksander
1:13.70
1:19.14
2:32.84

FAVROT Thibaut
-
-
DNF2

SCHMID Alexander
-
-
DNF2

FORD Tommy
-
-
DNF2

MEILLARD Loic
-
-
DNF2

LIGETY Ted
-
-
DNF2

FANARA Thomas
-
-
DNF2

CHRAPEK Adam
-
-
DNQ2

AERNI Luca
-
-
DNQ2

VERDU Joan
-
-
DNQ2

GALEOTTI Greg
-
-
DNQ2

KRYZL Krystof
-
-
DNQ2

ROCHAT Marc
-
-
DNQ2

ROULIN Gilles
-
-
DNQ2

HOFER Alex
-
-
DNQ2

ODERMATT Marco
-
-
DNQ2

BARWOOD Adam
-
-
DNQ2

RADAMUS River
-
-
DNQ2

HIRSCHBUEHL Christian
-
-
DNQ2

BROWN Phil
-
-
DNQ2

MONSEN Marcus
-
-
DNQ2

FEASEY Willis
-
-
DNQ2

MATHIS Marcel
-
-
DNQ2

PATRICKSSON Axel William
-
-
DNQ2

TORSTI Samu
-
-
DNQ2

STROLZ Johannes
-
-
DNQ2

NETELAND Bjoernar
-
-
DNQ2

BORSOTTI Giovanni
-
-
DNQ2

JITLOFF Tim
-
-
DNQ2

CHODOUNSKY David
-
-
DNQ2

READ Erik
-
-
DNQ2

BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
-
-
DNF1

OHKOSHI Ryunosuke
-
-
DNF1

KOLEGA Elias
-
-
DNF1

MEINERS Maarten
-
-
DNF1

GUILLOT Victor
-
-
DNF1

RAUCHFUSS Julian
-
-
DNF1

SCHWARZ Marco
-
-
DNF1

HADALIN Stefan
-
-
DNF1V

JENAL Sandro
-
-
DNF1

MAURBERGER Simon
-
-
DNF1

JAKOBSEN Kristoffer
-
-
DNF1

WINDINGSTAD Rasmus
-
-
DNF1

ZAMPA Adam
-
-
DNF1

NANI Roberto
-
-
DNF1

ZUBCIC Filip
-
-
DNF1

MYHRER Andre
-
-
DNF1

 Author| Post time: 7-1-2018 14:02
| Show all posts
Stage 18

Kranjska Gora (SLO) - 6 January 2018 - 7 January 2018


Women's Slalom (7/12)
Final Results

SHIFFRIN Mikaela
1:43.5051.44+52.06

HANSDOTTER Frida
1:45.1452.91+52.23

HOLDENER Wendy
1:45.3753.04+52.33

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
VLHOVA Petra
53.74
51.94
1:45.68
5
SCHILD Bernadette
54.38
51.55
1:45.93
6
MEILLARD Melanie
53.75
53.43
1:47.18
7
GEIGER Christina
54.23
53.28
1:47.51
8
ALPHAND Estelle
55.51
52.15
1:47.66
9
HAVER-LOESETH Nina
54.38
53.50
1:47.88
10
SWENN LARSSON Anna
55.19
52.98
1:48.17
11
GISIN Michelle
54.61
53.60
1:48.21
12
COSTAZZA Chiara
54.87
53.42
1:48.29
13
DUERR Lena
54.83
53.57
1:48.40
14
CURTONI Irene
54.96
53.71
1:48.67
15
MIELZYNSKI Erin
56.51
52.38
1:48.89
16
TRUPPE Katharina
55.86
53.22
1:49.08
17
BISSIG Carole
57.03
52.14
1:49.17
18
STOFFEL Elena
56.45
52.91
1:49.36
19
CAPOVA Gabriela
56.77
52.67
1:49.44
20
FERK Marusa
56.44
53.23
1:49.67
21
WALLNER Marina
56.00
53.69
1:49.69
22
SKJOELD Maren
56.70
53.11
1:49.81
23
ANDO Asa
57.03
52.91
1:49.94
24
EKLUND Nathalie
56.64
53.51
1:50.15
25
IGNJATOVIC Nevena
56.84
53.39
1:50.23
26
TKACHENKO Ekaterina
56.85
55.56
1:52.41

LIVK Klara
-
-
DNF2

LIENSBERGER Katharina
-
-
DNF2

FEIERABEND Denise
-
-
DNF2

MOELGG Manuela
-
-
DSQ2

GASIENICA-DANIEL Maryna
-
-
DNQ2

KANTOROVA Barbara
-
-
DNQ2

STIMAC Ida
-
-
DNQ2

O BRIEN Nina
-
-
DNQ2

LAPANJA Lila
-
-
DNQ2

FORNI Josephine
-
-
DNQ2

HONKANEN Riikka
-
-
DNQ2

SOSIO Federica
-
-
DNQ2

FILSER Andrea
-
-
DNQ2

DANIOTH Aline
-
-
DNQ2

SPORER Marie- Therese
-
-
DNQ2

GUTIERREZ Mireia
-
-
DNQ2

TILLEY Alex
-
-
DNQ2

HECTOR Sara
-
-
DNQ2

ST-GERMAIN Laurence
-
-
DNQ2

HASEGAWA Emi
-
-
DNQ2

STAALNACKE Ylva
-
-
DNQ2

NOENS Nastasia
-
-
DNQ2

BAUD MUGNIER Adeline
-
-
DNQ2

DIPOL Alessia Afi
-
-
DNF1

SLOKAR Andreja
-
-
DNF1

HUDSON Piera
-
-
DNF1

LYSDAHL Kristin
-
-
DNF1

HROVAT Meta
-
-
DNF1

KIYOSAWA Emiko
-
-
DNF1

SHKANOVA Maria
-
-
DNF1

HOLTMANN Mina Fuerst
-
-
DNF1

GRITSCH Franziska
-
-
DNF1

AZZOLA Michela
-
-
DNF1

FJAELLSTROEM Magdalena
-
-
DNF1

DVORNIK Neja
-
-
DNF1

GRUENWALD Julia
-
-
DNF1

ALOPINA Ksenia
-
-
DNF1

REMME Roni
-
-
DNF1

DUBOVSKA Martina
-
-
DNF1

HUBER Katharina
-
-
DNF1

WIESLER Maren
-
-
DNF1

BRUNNER Stephanie
-
-
DNF1

THALMANN Carmen
-
-
DNF1

STIEGLER Resi
-
-
DNF1

GALLHUBER Katharina
-
-
DNF1

BUCIK Ana
-
-
DNF1

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

14-8-2020 20:43 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list