Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
View: 648|Reply: 21

Cross-Country Skiing at the Winter Olympic Games 2018

[Copy link]
Post time: 2-11-2017 20:34
| Show all posts |Read mode
Cross-Country Skiing at the Winter Olympic Games 2018

PyeongChang (KOR) - 10 February 2018 - 25 February 2018




Official Schedule
Korea Standard Time (GMT +9)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, February 10th
16:15 Women's 7.5km+7.5km Skiathlon


Sunday, February 11th
15:15 Men's 15km+15km Skiathlon


Tuesday, February 13th
17:30 Women's Sprint Classical Qualification
18:15 Men's Sprint Classical Qualification
20:00 Women's Sprint Classical Quarterfinals
20:27 Men's Sprint Classical Quarterfinals
20:57 Women's Sprint Classical Semifinals
21:10 Men's Sprint Classical Semifinals
21:24 Men's Sprint Classical Final
21:37 Women's Sprint Classical Final


Thursday, February 15th
15:30 Women's 10km Freestyle


Friday, February 16th
15:00 Men's 15km Freestyle


Saturday, February 17th
18:30 Women's 4x5km Team Relay


Sunday, February 18th
15:15 Men's 4x10km Team Relay


Wednesday, February 21st
17:00 Men's Team Sprint Freestyle Qualification
17:00 Women's Team Sprint Freestyle Qualification
19:00 Men's Team Sprint Freestyle Finals
19:00 Women's Team Sprint Freestyle Finals


Saturday, February 24th
13:30 Men's 50km Mass Start Classical


Sunday, February 25th
15:15 Women's 30km Mass Start Classical
 Author| Post time: 2-11-2017 20:36
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Norway
7
4
3
14
2
Sweden
2
3
1
6
3
Finland
1
1
2
4
4
Switzerland
1
0
0
1
4
United States
1
0
0
1
6
Olympic Athle. f. R.
0
3
5
8
7
Italy
0
1
0
1
8
France
0
0
2
2
Total
Road
to Beijing 2022
12
12
13
37


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Norway
7
4
3
14
2
Sweden
2
3
1
6
3
Finland
1
1
2
4
4
Switzerland
1
0
0
1
4
United States
1
0
0
1
6
Olympic Athle. f. R.
0
3
5
8
7
Italy
0
1
0
1
8
France
0
0
2
2
Total
Road
to Beijing 2022
12
12
13
37

 Author| Post time: 10-2-2018 11:01
| Show all posts
Women's 7.5km+7.5km Skiathlon
Final Results

KALLA Charlotte
40:44.9

BJOERGEN Marit
40:52.7

PARMAKOSKI Krista
40:55.0

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ANDERSSON Ebba
40:55.8
5
DIGGINS Jessica
40:59.6
6
VON SIEBENTHAL Nathalie
41:02.5
7
STADLOBER Teresa
41:11.5
8
NEPRYAEVA Natalia
41:17.9
9
WENG Heidi
41:25.6
10
NILSSON Stina
41:33.8
11
OESTBERG Ingvild Flugstad
41:43.2
12
SEDOVA Anastasia
41:57.7
13
FAIVRE PICON Anouk
42:03.8
14
ISHIDA Masako
42:04.1
15
HAGA Ragnhild
42:07.6
16
NISKANEN Kerttu
42:15.2
17
KOWALCZYK Justyna
42:30.8
18
BELORUKOVA Yulia
42:51.0
19
MONONEN Laura
42:53.0
20
CARL Victoria
42:54.4
21
ZHAMBALOVA Alisa
42:59.1
22
HENNIG Katharina
43:00.2
23
JEAN Aurore
43:00.8
24
MATINTALO Johanna
43:02.4
25
BOEHLER Stefanie
43:02.6
26
BROCARD Elisa
43:17.6
27
FAEHNDRICH Nadine
43:50.4
28
NOVAKOVA Petra
43:55.6
29
THOMAS HUGUE Coraline
43:56.2
30
JASKOWIEC Sylwia
43:56.3
31
MARCISZ Ewelina
43:56.7
32
HAAG Anna
44:01.8
33
BROWNE Cendrine
44:01.9
34
PATTERSON Caitlin
44:14.9
35
PELLEGRINI Sara
44:16.3
36
SHEVCHENKO Anna
44:25.1
37
COMARELLA Anna
44:25.9
38
BEROUSKOVA Katerina
44:32.7
39
JEZERSEK Barbara
44:39.3
40
RANDALL Kikkan
44:47.2
41
GALEWICZ Martyna
44:51.3
42
TIKHONOVA Yulia
44:57.1
43
HAVLICKOVA Barbora
45:12.1
44
NISHIKAWA Emily
45:16.6
45
ANTYPENKO Tetiana
45:31.2
46
SERONOSOVA Polina
45:34.9
47
HYNCICOVA Petra
45:42.4
48
COMEAU Anne-Marie
45:42.8
49
DEBERTOLIS Ilaria
45:44.6
50
YEATON Jessica
45:44.8
51
LI Xin
46:01.9
52
BEATTY Dahria
46:17.3
53
ANTSYBOR Maryna
46:18.2
54
KOLOMINA Yelena
46:28.5
55
CHI Chunxue
46:39.0
56
MANNIMA Tatjana
46:41.7
57
LEE Chaewon
46:44.5
58
BRENNAN Rosie
47:36.0
59
SLABANJA Manca
47:57.8
60
TAYLOR Annika
48:09.1
TYULENEVA Valeriya
DNF
FESSEL Nicole
DNS

 Author| Post time: 11-2-2018 11:14
| Show all posts
Men's 15km+15km Skiathlon
Final Results

KRUEGER Simen Hegstad
1:16:20.0

SUNDBY Martin Johnsrud
1:16:28.0

HOLUND Hans Christer
1:16:29.9

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SPITSOV Denis
1:16:32.7
5
MANIFICAT Maurice
1:16:34.2
6
COLOGNA Dario
1:16:45.1
7
MUSGRAVE Andrew
1:16:45.7
8
HARVEY Alex
1:16:53.4
9
JAKS Martin
1:16:53.8
10
KLAEBO Johannes Hoesflot
1:17:03.4
11
BING Thomas
1:17:03.7
12
HELLNER Marcus
1:17:04.8
13
PARISSE Clement
1:17:08.6
14
RICKARDSSON Daniel
1:17:12.2
15
LAPIERRE Jules
1:17:19.1
16
BOEGL Lucas
1:17:19.9
17
BURMAN Jens
1:17:23.9
18
PATTERSON Scott
1:17:27.5
19
NISKANEN Iivo
1:17:34.2
20
DE FABIANI Francesco
1:17:54.9
21
HEIKKINEN Matti
1:17:55.9
22
DOBLER Jonas
1:17:56.6
23
VITSENKO Alexey
1:18:02.2
24
PEPENE Paul Constantin
1:18:20.4
25
YOSHIDA Keishin
1:18:23.0
26
SALVADORI Giandomenico
1:18:36.9
27
HAUKE Max
1:18:44.6
28
GAILLARD Jean Marc
1:18:48.5
29
MELNICHENKO Andrey
1:18:50.5
30
LARKOV Andrey
1:18:50.6
31
PRALONG Candide
1:19:15.6
32
TAMMJARV Karel
1:19:25.2
33
LEHTONEN Lari
1:19:26.6
34
PUKHKALO Vitaliy
1:19:46.7
35
KATZ Andreas
1:19:49.2
36
KERSHAW Devon
1:19:55.3
37
NOECKLER Dietmar
1:19:55.5
38
KNOP Petr
1:20:12.1
39
BAUMANN Jonas
1:20:13.4
40
LIVERS Toni
1:20:13.4
41
HYVARINEN Perttu
1:20:28.5
42
BJORNSEN Erik
1:20:54.7
43
VELICHKO Yevgeniy
1:21:03.9
44
SEMENOV Michail
1:21:12.0
45
KILLICK Graeme
1:21:39.6
46
ESTEVE ALTIMIRAS Irineu
1:21:47.7
47
VEERPALU Andreas
1:22:11.4
48
RIGONI Sergio
1:22:54.9
49
ROJO Imanol
1:23:06.5
50
ASTAPENKA Yury
1:23:12.5
51
CALDWELL Patrick
1:23:18.1
52
BURY Dominik
1:23:20.3
53
CRNKOVIC Kresimir
1:23:26.9
54
HOFFMAN Noah
1:23:28.7
55
RAZYM Ales
1:23:33.8
56
EINARSSON Snorri Eythor
1:23:33.9
57
SMITH Callum
1:23:49.9
58
WATSON Callum
1:25:15.4
59
VOEGELI Martin
1:26:08.2
60
WESTGAARD Thomas Hjalmar
1:32:34.2
KRASOVSKYI Oleksii
LAP
JOHNSGAARD Knute
LAP
WANG Qiang
LAP
KIM Eunho
LAP
STROLIA Mantas
DNF
DADIC Edi
DNF
DOLIDOVICH Sergei
DNF
HALFVARSSON Calle
DNF

 Author| Post time: 13-2-2018 11:04
| Show all posts
Women's Sprint Classical
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NILSSON Stina
3:08.74
2
FALLA Maiken Caspersen
3:09.13
3
PARMAKOSKI Krista
3:12.30
4
FALK Hanna
3:12.54
5
VISNAR Katja
3:15.24
6
NEPRYAEVA Natalia
3:15.65
7
DIGGINS Jessica
3:15.76
8
INGEMARSDOTTER Ida
3:16.06
9
BJORNSEN Sadie
3:16.12
10
WENG Heidi
3:16.28
11
LAMPIC Anamarija
3:16.57
12
CALDWELL Sophie
3:17.06
13
OESTBERG Ingvild Flugstad
3:17.35
14
DYVIK Anna
3:17.99
15
BELORUKOVA Yulia
3:18.26
16
RINGWALD Sandra
3:18.43
17
HARSEM Kathrine Rolsted
3:18.48
18
VUERICH Gaia
3:19.01
19
MATINTALO Johanna
3:19.04
20
FAEHNDRICH Nadine
3:19.42
21
VAN DER GRAAFF Laurien
3:19.62
22
KOWALCZYK Justyna
3:20.00
23
BEROUSKOVA Katerina
3:20.09
24
NISKANEN Kerttu
3:20.48
25
HENNIG Katharina
3:22.64
26
SCHICHO Elisabeth
3:23.26
27
SHEVCHENKO Anna
3:23.27
28
SCARDONI Lucia
3:23.32
29
CEBASEK Alenka
3:23.38
30
SAARINEN Aino-Kaisa
3:24.02
31
PROCHAZKOVA Alena
3:24.61
32
LAURENT Greta
3:25.54
33
SARGENT Ida
3:25.80
34
NISHIKAWA Emily
3:26.75
35
TIKHONOVA Yulia
3:27.19
36
KOLB Hanna
3:27.84
37
JASKOWIEC Sylwia
3:27.94
38
MARCISZ Ewelina
3:28.11
39
MANNIMA Tatjana
3:28.57
40
KIRILLOVA Anastasia
3:28.98
41
SERONOSOVA Polina
3:29.44
42
BEATTY Dahria
3:29.77
43
GROHOVA Karolina
3:30.91
44
ZHAMBALOVA Alisa
3:31.53
45
HYNCICOVA Petra
3:32.03
46
JEAN Aurore
3:32.45
47
KAMINSKAYA Valiantsina
3:32.80
48
YEATON Jessica
3:33.01
49
LI Xin
3:33.61
50
UNTERWEGER Lisa
3:34.29
51
BROWNE Cendrine
3:34.30
52
RAZINGER Nika
3:35.11
53
KLEMENTOVA Barbora
3:38.00
54
ANTYPENKO Tetiana
3:38.56
55
KOLOMINA Yelena
3:39.22
56
ANTSYBOR Maryna
3:40.17
57
CHI Chunxue
3:42.70
58
WATSON Aimee
3:44.87
59
PETITJEAN Mathilde-Amivi
3:45.93
60
TYULENEVA Valeriya
3:47.27
61
LORINCZ Timea
3:48.84
62
EIDUKA Patricija
3:49.70
63
WRIGHT Casey
3:49.80
64
MALEC Vedrana
3:54.76
65
SKENDER Gabrijela
3:56.23
66
GRIGOROVA Antoniya
3:59.77
67
JU Hyeri
4:11.92
68
BEYRAMI BAHER Samaneh
4:47.91

 Author| Post time: 13-2-2018 11:49
| Show all posts
Men's Sprint Classical
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAKOLA Ristomatti
3:08.54
2
KLAEBO Johannes Hoesflot
3:08.73
3
BOLSHUNOV Alexander
3:10.20
4
RASTELLI Maicol
3:11.32
5
PETERSON Teodor
3:11.55
6
PANZHINSKIY Alexander
3:11.63
7
SVENSSON Oskar
3:12.02
8
THORN Viktor
3:12.19
9
PELLEGRINO Federico
3:13.18
10
HALFVARSSON Calle
3:13.27
11
GOLBERG Paal
3:13.71
12
IVERSEN Emil
3:14.36
13
POLTORANIN Alexey
3:14.43
14
VITSENKO Alexey
3:14.56
15
KILP Marko
3:15.05
16
EISENLAUER Sebastian
3:15.06
17
HEDIGER Jovian
3:15.86
18
BRANDSDAL Eirik
3:15.95
19
HAMILTON Simeon
3:16.13
20
GROS Baptiste
3:16.27
21
NISKANEN Iivo
3:16.37
22
BING Thomas
3:16.66
23
VUORINEN Lauri
3:16.69
24
JYLHAE Martti
3:16.79
25
MLYNAR Peter
3:16.82
26
VALJAS Len
3:17.11
27
VORANAU Aliaksandr
3:17.12
28
BURY Kamil
3:17.15
29
JOUVE Richard
3:17.69
30
BJORNSEN Erik
3:17.69
31
RANKEL Raido
3:17.88
32
SIMENC Miha
3:17.95
32
HARVEY Alex
3:17.95
34
CHANAVAT Lucas
3:18.46
35
COCKNEY Jesse
3:18.54
35
BALDAUF Dominik
3:18.54
37
NEWELL Andrew
3:19.36
38
SUN Qinghai
3:19.37
39
STAREGA Maciej
3:19.42
40
SCHNIDER Ueli
3:19.47
41
BERTOLINA Mirco
3:20.07
42
ZELGER Stefan
3:20.18
43
HANNEMAN Logan
3:20.74
44
RAZYM Ales
3:21.05
45
VAICIULIS Modestas
3:21.10
46
YOUNG Andrew
3:21.50
47
LAMPIC Janez
3:22.03
48
CIOANCA Alin Florin
3:22.22
49
MELNICHENKO Andrey
3:22.27
50
KIM Magnus
3:22.36
51
KAESER Erwan
3:22.48
52
VOLOTKA Denis
3:22.52
53
TAMMJARV Karel
3:22.68
54
STADLOBER Luis
3:23.01
55
KENNEDY Russell
3:23.37
56
PEDERSEN Isak Stianson
3:24.57
57
SEGEC Andrej
3:24.84
58
CHANLOUNG Mark
3:26.12
59
RYPL Miroslav
3:27.46
60
TSINZOV Veselin
3:28.19
61
NOVAK Michal
3:28.33
62
SULEK Miroslav
3:28.74
63
WESTGAARD Thomas Hjalmar
3:29.61
64
BIKSE Indulis
3:30.53
65
STROLIA Mantas
3:31.11
66
BELLINGHAM Phillip
3:31.54
67
WANG Qiang
3:31.56
68
KONYA Adam
3:31.84
69
CHUCHUGANOV Yordan
3:32.62
70
DADIC Edi
3:33.17
71
KRASOVSKYI Oleksii
3:33.40
72
DURSUN Hamza
3:36.53
73
MIKAYELYAN Mikayel
3:37.40
74
ORLYK Andrii
3:39.18
75
ANGELIS Apostolos
3:47.10
76
RASTIC Damir
3:50.65
77
SEYD Seyed Sattar
3:56.08
78
AYCICEK Omer
3:57.91
79
ZHARKYMBAEV Tariel
4:05.99
80
JADA Stavre
4:23.85

 Author| Post time: 13-2-2018 16:40
| Show all posts
Women's Sprint Classical
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NILSSON Stina
3:10.90
2
PARMAKOSKI Krista
3:11.97
3
LAMPIC Anamarija
3:12.46
4
HARSEM Kathrine Rolsted
3:14.87
5
SAARINEN Aino-Kaisa
3:19.18
6
SHEVCHENKO Anna
3:23.56


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FALLA Maiken Caspersen
3:11.98
2
CALDWELL Sophie
3:12.39
3
INGEMARSDOTTER Ida
3:14.58
4
VISNAR Katja
3:20.49
5
SCARDONI Lucia
3:22.49
6
CEBASEK Alenka
3:30.87


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FALK Hanna
3:11.08
2
DIGGINS Jessica
3:11.24
3
RINGWALD Sandra
3:13.76
4
FAEHNDRICH Nadine
3:14.82
5
NISKANEN Kerttu
3:19.84
6
BEROUSKOVA Katerina
3:27.43


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BELORUKOVA Yulia
3:14.29
2
WENG Heidi
3:15.68
3
BJORNSEN Sadie
3:16.75
4
MATINTALO Johanna
3:16.92
5
VUERICH Gaia
3:21.65
6
SCHICHO Elisabeth
3:24.26


Quarterfinal 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NEPRYAEVA Natalia
3:11.78
2
VAN DER GRAAFF Laurien
3:12.15
3
DYVIK Anna
3:13.09
4
OESTBERG Ingvild Flugstad
3:14.87
5
KOWALCZYK Justyna
3:17.47
6
HENNIG Katharina
3:19.55

 Author| Post time: 13-2-2018 16:48
| Show all posts
Men's Sprint Classical
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
3:11.09
2
PETERSON Teodor
3:12.23
3
JOUVE Richard
3:12.40
4
POLTORANIN Alexey
3:12.60
5
BJORNSEN Erik
3:12.72
6
RASTELLI Maicol
3:14.38


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PELLEGRINO Federico
3:10.55
2
GOLBERG Paal
3:11.07
3
HALFVARSSON Calle
3:11.95
4
KILP Marko
3:12.00
5
BRANDSDAL Eirik
3:18.25
6
BURY Kamil
3:25.79


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOLSHUNOV Alexander
3:08.45
2
HAKOLA Ristomatti
3:09.41
3
NISKANEN Iivo
3:12.20
4
HEDIGER Jovian
3:14.25
5
VORANAU Aliaksandr
3:14.95
6
THORN Viktor
3:17.33


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SVENSSON Oskar
3:08.77
2
IVERSEN Emil
3:10.21
3
VALJAS Len
3:10.87
4
PANZHINSKIY Alexander
3:11.15
5
MLYNAR Peter
3:15.77
6
EISENLAUER Sebastian
3:16.22


Quarterfinal 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JYLHAE Martti
3:17.46
2
GROS Baptiste
3:18.62
3
BING Thomas
3:18.64
4
HAMILTON Simeon
3:27.89
5
VITSENKO Alexey
3:30.72
6
VUORINEN Lauri
3:33.13

Posts
5868
Threads
335
Post time: 14-2-2018 07:47
| Show all posts
Women's Sprint Classical
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NILSSON Stina
3:10.52
2
FALLA Maiken Caspersen
3:10.55
3
FALK Hanna
3:11.14
4
CALDWELL Sophie
3:11.32
5
PARMAKOSKI Krista
3:12.04
6
DYVIK Anna
3:15.77


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BELORUKOVA Yulia
3:10.12
2
DIGGINS Jessica
3:10.72
3
NEPRYAEVA Natalia
3:10.72
4
LAMPIC Anamarija
3:13.95
5
VAN DER GRAAFF Laurien
3:15.65
6
WENG Heidi
3:16.22

Posts
5868
Threads
335
Post time: 14-2-2018 07:50
| Show all posts
Men's Sprint Classical
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
3:06.01
2
PELLEGRINO Federico
3:06.17
3
BOLSHUNOV Alexander
3:06.63
4
GOLBERG Paal
3:07.24
5
PETERSON Teodor
3:11.02
6
PANZHINSKIY Alexander
3:19.05


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAKOLA Ristomatti
3:09.93
2
SVENSSON Oskar
3:10.61
3
VALJAS Len
3:13.91
4
IVERSEN Emil
3:14.09
5
JYLHAE Martti
3:14.93
6
GROS Baptiste
3:27.44

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

17-7-2018 04:02 GMT+2

Powered by Discuz! X3.4

Release 20171001, © 2001-2018 Comsenz Inc.

MultiLingual version, Rev. 742, © 2009-2018 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list